Falešné představy o Bohu
Karl Frielingsdorf
Mnoho kněží, řeholníků a laiků hlásá navenek Boha jako dobrého pastýře, milujícího otce, zatímco v nitru jsou sžíráni úzkostí a falešnými pocity viny. Takové představy jsou často potlačovány ze strachu, že bych se musel s tímto nebezpečným Bohem vypořádat. Stejně jako jiné potlačené životní zkušenosti však mohou vést k onemocnění a bránit osvobozující víře.... celý text
Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: 1995 , Karmelitánské nakladatelstvíOriginální název:
Dämonische gottesbilder, 1992
více info...
Přidat komentář
Jak už název napovídá, je to knížka o falešných představách o Bohu, napsaná na základě pastoračně-psychologické práce s 591 osobami katolického vyznání, aktivně se angažujícími v církvi, se kterými se autor setkal v souvislosti s jejich životními krizemi. Občas je čtení jejich příběhů velice depresivní a skličující, obzvláště když vidíme shrbené postavy hlasatelů radostné zvěsti. O to dojemnější pak je, když nacházejí smíření s Bohem, se svým životem a sami se sebou.
Na začátku Frielingsdorf objasňuje teologická východiska: O Bohu si žádnou adekvátní představu udělat nemůžeme. A přeci je Bůh skutečný, je nám vždycky mnohem blíž, než vůbec tušíme, přináší nám vykoupení a volá nás k plnému životu. Ale co když věříme jen v boha, kterého jsme si sami vymysleli? Co když se naše představa stane jen prostředkem, kterým sami sebe trestáme. Překážkou, kterou si stavíme na naší cestě k Bohu, abychom se mu nemuseli přiblížit? Pomocníkem našeho už od prenatálního období získávaného negativního postoje k životu, našich deficitních strategií přežití? Někdy můžeme najít svobodu od svazující minulosti, jen když se postavíme těmto znepokojujícím otázkám čelem.
Na takovou kupu špíny a bolesti, s jakou se setkáme, je tu možná trochu málo pozitivního poselství. Ale to může být jen můj subjektivní dojem, tím spíš, že knížka vznikla jako doplnění předcházející autorovy knihy Od přežívání k životu, kterou neznám a která snad tenhle nedostatek vysvětluje.
"Mnoho lidí se vyhýbá konfrontaci s vlastní minulostí z obavy, že by ve svém nitru odkryli nepřekonatelné "propasti", a ze strachu, co by z temných sklepních prostor budovy jejich života mohlo být vyneseno na světlo. Tak žijí "povrchně", jen v horních patrech svého domu, aniž by blíže poznali "základy", na nichž dům spočívá. Vyjádřeno obrazem stromu života: žijí v horních částech stromu, ve větvích v listech a plodech a nemyslí na kořeny a skrytou vrstvu matky země, v níž je strom jejich života zakořeněn a ze kterého prostřednictvím kořenů příjmá potravu. Tito lidé spotřebovávají mnoho sil a stojí je to velké úsilí, aby se potlačováním, popíráním a odštěpováním, zastíráním, harmonizováním, racionalizováním a jinými obrannými mechanizmy vyhnuli vypořádáním se s minulostí."
Kniha se zabývá tím, že si v životě můžeme vytvořit nějakou falešnou představu o Bohu jaký je a jaký není. Může se nám to stát předáním víry od rodičů, vychovatelů, ale i z běžného života, i před narozením nebo že něco začneme svádět na Boha. Tato kniha ukazuje proč to jsou falešné představy o Bohu a jak s nimi naložit, jak se jich zbavit a brát Boha takový jaký skutečně je. V knize se rozepisují i příklady lidí, co žili nějakou falešnou představou a žili v této iluzi spoutání. Může to být např. Bůh jako krutý soudce, Bůh který po nás chce výkony, Bůh tyran, Bůh který odplácí zlým za zlé, a spoustu dalších příkladů. Také ukazuje jak se těchto spoutání a falešných představ zbavit.
Uf, toto je spíš příručka psychoterapie... Neříkám, že v ní nejsou užitečné informace, ale toto bych opravdu s čistým svědomím doporučila pouze někomu, kdo prošel/prochází psychoterapeutickým výcvikem nebo psychoterapií pod odborným dohledem. Pokud si to chce přečíst někdo za účelem prohloubení vztahu s Bohem, může být docela v šoku a informace mu stejně moc užitku nepřinesou. Pokud ale sám na sobě člověk zažil výcvik atd., pak je kniha poměrně srozumitelná a může být přínosem. S teologií atd. souvisí spíš okrajově, řekla bych.