Falzifikátoři
Antoine Bello
Sliv Dartunghuver série
1. díl >
Román se odehrává v paranoidním světě tajné mezinárodní organizace. Jeho dezorientovaný hlavní hrdina – Islanďan Sliv – připomíná postavy z románů Jorgeho Luise Borgese, Philipa K. Dicka nebo Johna Le Carrého. V tomto trilleru se úvahy o moci informací, které formují naše představy o světě, spojují s magickou silou slov a literatury, která tento svět může změnit. Falzifikátoři jsou příběhem tajné mezinárodní organizace CFR (Konsorcium pro falzifikaci reality), která falšuje skutečnost, ale jejíž pohnutky nikdo nezná. Jsou příběhem některých z největších podvodů naší doby: Lajky, prvního psa ve vesmíru, který nikdy neexistoval, Kryštofa Kolumba, který Ameriku neobjevil nebo falešných archívů Stasi. Jsou hlavně příběhem Sliva Dartunghuvera, čerstvého absolventa, který se stane zaměstnancem kanceláře environmentálních studií v Reykjavíku. Velmi rychle ale pochopí, že jeho šéf Gunnar pracuje pro tajnou společnost CFR, které islandská firma jen poskytuje krytí. CFR falšuje realitu, doplňuje bílá místa v historii a vytváří mýty. Jaké jsou cíle konsorcia? Pro koho vlastně Sliv pracuje? Je falšování reality jen hrou? Anebo je to zoufalý pokus změnit minulost v zájmu lepší budoucnosti? Antoine Bello (1970) je francouzský spisovatel žijící v New Yorku. Od roku 1996 vydal sbírku povídek a čtyři romány, za které získal několik literárních ocenění. V roce 2009 mu byla za román Průzkumníci, který je pokračováním Falzifikátorů, udělena cena France Culture/Télérama.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2013 , Kniha ZlínOriginální název:
Les Falsificateurs, 2007
více info...
Přidat komentář
Jeden z najlepších románov, ktoré som čítal. Všetko to začína tak zaujímavo, že aj tú prvú prácu by ste chceli spoznať trochu lepšie. Ale potom sa začne kolotoč falzifikácií a lží, ktorým veria milióny, a pritom je to také ľahké... Nejde o scifi, nepoužívajú tajné technológie, veď stačí použiť rozum a vedieť, čo, kam a v akom čase podstrčiť tak, aby sa dejiny hýbali tak, ako si to želá Spoločnosť pre falzifikáciu skutočnosti. Jedinečný nápad, jedinečné spracovanie.
Když jsem prvně o této knize slyšel, domníval jsem se bláhově, že budu mít tu čest s organizaci podobnou AKT (Agentura pro kontrolu technologií) z titulu Gravitace. Ve Falzikatořích však nejde o žádnou super technologickou společnost s agenty ala 007, ale spíše o byrokraty za stolem sepisuji stohy papíru o fiktivních událostech a osobách. Falzikatoří vynikají být neskonale nudní, přesto být i zajímavými. Když pomineme rozvlačnost popisů, které zcela postrádají vlastnost vtáhnout do prostředí i do duše charakterů, dostane se nám zajímavého náhledu do umění psaní, imaginace i fungování ovlivnitelnosti reality pouhým dobře miřeným slovem, správným načasování a podstrčením důkazů. Kniha je zajímavá jen v těch částech, které pojednávající o tvorbě a popisu samotných falešných spisů. Až ke koncem, kdy Slive ovlivní svým chybný jednáním jeden život, se zdá být trochu oživení, ale to bylo pouhé zdání.
Má to hodně chytrý námět i sympatického hrdinu, přesto jsem se nedokázal do románu naplno ponořit. Velkou část viny na tom má bezdějovost, kdy Antoine Bello jen vyhrocuje další a další testování ústřední postavy, než se konečně dostane k něčemu skutečně podstatnému - v tu chvíli však přijde zatmívačka a pokračování příště. Příběhu tak vlastně chybí konkrétnější zápletka, nepočítám-li schematické zkoumání Konsorcia pro falšování reality, které má na svědomí, že naše vnímání světových událostí je stejně ohebné, jako gumový medvídek. Atraktivní nápad je naneštěstí utopen v moři písmenek, jako by se autor dopředu rozhodl, že skutečnou show rozjede až ve druhém díle.
A ponaučení? Člověk by neměl slepě věřit médiím. Tohle je ovšem natolik obehraná písnička, že už mě vlastně ani nedojímá. Vůbec přitom totiž nebere v potaz fakt, že „stádo“ primárně sleduje to, co sledovat chce. V opačném případě klesne sledovanost a je vymalováno. Proto nashledanou panové Objektivní a Nezávislé zpravodajství.
Z Falzifikátorů je jasně cítit, že se jedná o začátek většího příběhu. Má svojí katarzi, uzavřený oblouk vyprávění, ale přesto je zjevné, že přijde něco víc. A právě očekávání je hlavním znakem Falzifikátorů. Jinak pro mě je svět, do kterého nás autor zavedl, originální a vzrušující. Hlavní hrdina je odzbrojující svou jedinečností, kterou tušíme pod proudem děje i pod sdílenými pocity. Je to zábavné, ale protože druhý díl nesplnil očekávání, nezbývá než kriticky zhodnotit i ten první.
Poctivých 80 % nezávislých na čemkoliv jiném.
Téma je to zajímavé, z toho, co se dá vyvolat manipulací s informacemi, až mrazí... Tak až sem dobré. Ale dále... Tohle je jedna z nemnoha knih, kterou jsem nedokázal dočíst. Vzdal jsem to někde zhruba v polovině. Autorův styl mě jednoduše ubíjel a nudil. Pokračování nejspíš číst nebudu, i když jsem si ho už obstaral... (sakra!)
No já nevím...přečetla jsem 100 stránek ... a pak ji zavřela. Nevím, jestli mi něco bude v životě chybět, když jsem nedočetla, ale hádám, že ne....Ale chápu, že některým čtivcům- hlavně asi toho silnějšího pohlaví, se to může líbit....:)
Příjemný jakobythriller, který mě bavil od začátku do konce a navzdory "pokračování příště" je pro me uzavřený. Nicméně druhý díl dám také.
Na druhé přečtení už ne taková pecka, ale i tak nadprůměr, původní hodnocení ale nechám.
Začátek mě bavil, postupem ale kniha ztrácela šmrnc a místy jsem se i dost nudila... O přečtení pokračování budu přemýšlet...
Originální, čtivé, poučné, inteligentní, velmi výživné. Pro mě jeden z objevů roku 2013.
Toto je "oddychová literatura" podle mého gusta. Svěží, chytré, velmi čtivé.
Re-reading po 8 letech: kritičtější hodnocení. Už při prvním čtení jsem se pro negativa knihy nehodlala zajímat o její druhý díl (který se mi, podle anotace, zdál stavět spíš na tom hůře zvládnutém), ale připadalo mi, že pro to dobré kniha stojí za opakované čtení a pěkný počet hvězdiček. Na to jsem teď změnila názor. Nepovedeného je přece jen příliš.
Falzifikační příběhy jsou stále stejně čtivé, ale Slivův život, to už je vyprávění mnohem těžkopádnější, táhne knihu dolů. V mých očích tomu chybí přirozenost, podobně jako u Weirova Spasitele - jako by zkoušel psát něco, co vlastně neumí. Párkrát jsem také měla pocit, že autor pokračuje nepříjemně dlouho po tom, kdy už je úplně zřejmé, co chtěl sdělit. Přicházely mi na mysl námitky mé dcery při vyučování: Mami, už dost, to stačí, já to chápu, pojďme dál.
Napětí, nevěřícnost, úžas, pochyby. Je to možné, není to možné? Kniha mě vtáhla do děje neskutečnou rychlostí a s naprostou jistotou. Celou knihu jsem hltala s naprostou důvěrou jako Slive svého šéfa Gunnara po přijetí k Baldur, Furuset & Thorberg. Autor si mě omotal kolem prstu.
Už vím, čím chci být v příštím životě! Falzifikátorem Antoine Bella a stvořit významného renesančního básníka!:-) Nápad falzifikační společnosti je geniální! Zajímavé.Šílené.
Jen jedna drobnost, co mi kroutila ústa: Hlavní hrdina. Byl to vůbec člověk? Bez náznaků soukromého života, bez volného času, bez jídla, bez partnera/ky, bez sexu. Žijí takoví ještě dnes?:-)
Po pomalém rozjezdu kniha okouzlí hravou fikcí, která neváhá míchat politiku, geologii, kinematografii, zoologii, ekologii, ideologii... Jednotlivé falzifikátorské "spisy" a případy zaujmou právě svou eklektickou různorodostí a sofistikovanými způsoby, jimiž "lze" nenápadně měnit svět. Bylo by to na jasné ****, jenže... Samotný příběh hlavního hrdiny je prostým postupným šplháním po žebříčku společnosti a jeho zajímavá dilemata, zvědavost ohledně směřování organizace či vztahy s ostatními kolegy a nadřízenými (především antipatie k výrazné kariéristce Leně Thorsenové) se prostě nijak dramaticky nesklene ani nevypointuje. Pouze se nabalují další motivy a kniha namísto gradace jen plyne, načež skončí lakonickým "pokračování příště". Text to nejen značně shazuje, ale hlavně jej činí nehodnotitelným jako samostatný román. Najednou je z něj jen jeden díl seriálu (tenhle je tedy naštěstí jen dvoudílný a nakladatelství už druhý díl vydalo). Ale je to trochu podpásovka a jejího zpětného vlivu na celou knihu je škoda. Když už někdo píše sérii, pořád by měl k jednotlivým svazkům přistupovat jako ke komplexním literárním dílům, jinak je z toho jen rozplizlá epizoda soap opery. Tohle funguje komplexně až s druhým dílem "Průzkumníci", takže jde v podstatě o dvousvazkový román. Ale z marketingových a výdělečných důvodů jsou to zkrátka dvě knihy, což zanechává mírnou pachuť na čtenářském patře.
(SPOILER) Veľmi pekná predstava, že je tu nejaká organizácia postavená na morálnych zásadách, ktoré by udržiavala spoločnosť v zdravých hraniciach. Nedovolila by, aby ľudstvo podľahlo "čaru" nastupujúcich totalitných a iných režimov a pripomínala nám podstatné hodnoty cez intrigované zásahy do celosvetových udalostí.
Skutočnosť je však krutejšia. Peniaze a moc vládnu nad všetko. Morálka a etika idú bokom.
V skutočnosti existuje veľa rôznych organizácií, oficiálnych aj neoficiálnych, ktoré "ťahajú za šnúrky" a svet sa otáča podľa ich vplyvu.
Trocha mi je ľúto, že v tých 90-tych rokoch to bolo, dá sa povedať, také jednoduché. Internet mal obrovský potenciál stať sa výbornou pomôckou.
Dnes nás valcujú šialené informácie šírené sociálnymi médiami, pri ktorých by sa kedysi rozum zastavoval. Nemali by vtedy šancu prežiť, nie to ešte šíriť sa a stať sa odrazovým mostíkom pre vysokých politikov a najvplyvnejších ľudí sveta.
Dnes nám to stačí. Asi degradujeme. Nepotrebujeme kriticky myslieť, skôr byť kritický už k všetkému a všetko popierať. To je podstatné.
Ale kniha ma bavila. Bolo to napínavé, zábavné, zaujímavé, nenudila som sa. Autor má úžasnú fantáziu a zaujímavé nápadité videnie. Vedel nájsť možnosti na falzifikáciu v absolútne odlišných odvetviach. Klobúk dole.