Fantasy: Encyklopedie fantastických světů
David Pringle , Brian Stableford , David Langford , Tim Dedopulos
První, mimořádně úspěšný film, natočený podle předlohy Tolkienovy trilogie Pán prstenů otevřel mnoha lidem brány do mytického světa Středozemě, Harry Potter vítězoslavně táhne se svými kouzly knižním trhem, Indiana Jones dodnes neztrácí nic ze své originality a humoru. Děti i dospělí upřeli zvýšenou pozornost k jednomu z nejvýznamnějších žánrů konce 20. století – fantasy. Vracejí se k počátkům žánru, ke knihám Haggarda, Burroughse, ke Conanovi od Roberta E. Howarda, klasikou zůstávají Letopisy Narnie od C. S. Lewise. Ve výpravné obrazové publikaci Fantasy: Encyklopedie fantastických světů se čtenáři setkají s jednotlivými typy žánru fantasy, s chronologicky seřazenými nejvýznamnějšími fantasy filmy, s autory žánru a především s více než stovkou abecedně seřazených slavných postav počínaje rodinou Addamsových, Alenkou v říši divů, králem Artušem, dále Mauglím, Tarzanem a konče Xenou a Voltairovým Zadigem. Kniha, která se jistě stane skvělým dárkem pro každého příznivce J. R. R. Tolkiena, Terry Pratchetta či J. K. Rowlingové, je doplněna informativní kapitolou o počítačových hrách ve stylu fantasy, o nejpřesvědčivěji vytvořených světech epické fantasy, významných fantasy magazínech a slovníkem nejdůležitějších pojmů. Kniha je provázena více než stovkou ilustrací a fotografií. * Sledujte vývoj fantasy od jejích prvopočátků, vymezení hranic žánru v 19. století, první rozkvět v éře pulpových magazínů, až po nečekaný mediální triumf na konci 20. století. * Poznejte umělecké mezníky filmové a televizní tvorby s motivy fantasy spolu s nejdůležitějšími fakty o jednotlivých projektech ve stručné a přehledné chronologii. * Objevte nové zajímavé autory literatury fantasy a nechte se inspirovat pro další četbu a doplnění své knihovny. * Seznamte se s odvážnými, neobvyklými hrdiny a pohádkovými a mýtickými tvory ze slavných příběhů žánru fantasy počínaje strašidelnou Addamsovou rodinou a konče podivínským Žabákem ze Žabího hrádku. * Nahlédněte do neobyčejně úspěšných odvětví zábavního průmyslu, kde kraluje fantasy, a poznejte hry na hrdiny, počítačové a stolní hry, wargamy, gamebooky či sběratelské karetní hry. * Vstupte do fantastických světů Tolkienovy Středozemě, Pratchettovy Zeměplochy, Leiberova Lankhmaru či Howardova Hyborského věku, kde vládne Conan Barbar.... celý text
Fantasy Literatura naučná Encyklopedie
Vydáno: 2003 , Albatros (ČR)Originální název:
Fantasy: The Definitive Illustrated Guide, 2002
více info...
Přidat komentář
Pěkná encyklopedie o fantasy (nejen) literatuře.
Je fajn. Už jsem díky ní našla tolik zajímavých, ale nikde nezmiňovaných autorů, které tady na databázi vyprodáváte za pár šupek a já se při čtení těhle starých pokladů usmívám.
Skvěle a poučně popsaná historie fantasy žánru a jeho nejznámějších odvětví.
Ale tím to hasne.
Tuhle jsme měli doma, když jsem byla malá.Najednou kniha zmizela a mě to moc mrzelo.Nyní v dospělosti,jsem si ji musela pořídit znova a jsem velice spokojená. Pro takového Geeka jako jsem já,je tato kniha základ, co se týče fantasy a sci-fi žánru.Moc se mi ta kniha líbí.
Velmi zajímavá kniha pro ty co mají rádi fantasy, ale i pro ty co se s tímto žánrem teprve seznamují.
Příjemně zasvěcený průvodce fantasy světem (nebo spíše světy), ani těch pár chyb vzniklých zřejmě překladem ho moc nepokazilo. Necítíte-li se v žánru zrovna pevně v kramflecích, ale přitom máte chuť na nějakou tu dobrodružnou výpravu, poměrně snadno vás nasměruje a doporučí knihu či film, kterému byste mohli dát šanci. Jo a má to předmluvu od jakéhosi pana Pratchetta.
Docela přehledné dílo o fantasy. Opravdu nevím co bych si bez ní počal, když jsem se začal zajímat o žánr fantasy.
Zamerané takmer výhradne na britskú a americkú literatúru a kinematografiu. Aj keď ma prekvapilo začlenenie pomerne podrobného popisu Arabely (alebo len v českom vydaní?). Možno by to však chcelo častejšie pridať zaujímavosti, klady a zápory jednotlivých diel... Strohé obsahy a popisy postáv mi prídu niekedy trochu zbytočné. Inak spracovanie vcelku slušné a rozsiahle. Český preklad však kazia nezmyselné obsahové chyby.
Autoři knihy
skotská, 1950 Brian Stableford
anglická, 1948 - 2024 David Langford
anglická, 1953 Tim Dedopulos
anglická, 1969
Nabízí se otázka: proč číst tuto graficky luxusní publikaci s rozporuplným, často ironicky subjektivně laděným textovým obsahem a skvělou nabídkou dobových fotografií, když máme Adamovičovu Encyklopedii fantastických filmů, chudou publikaci s luxusním a zasvěceným textovým obsahem a zastaralým grafickým zpracováním?
Moje odpověď: důvod není, Adamovič jasně vede.