Farářka
Hanne Ørstavik
Evangelická farářka Liv po studiích získá místo v malé farnosti na severu Norska. Coby duchovní by měla denně ve svých kázáních pociťovat sílu slova, měla by zprostředkovávat a zároveň prožívat pospolitost mezi lidmi, být centrem živé komunity. Místo toho zjišťuje, že při svých pokusech dostat se k někomu skutečně blízko opakovaně ztroskotává. Liv, jejíž jméno v norštině znamená život, nedokáže v rozhodujících okamžicích poznat, že se lidé kolem ní nacházejí v mezní životní situaci. Román Farářka je mistrně komponované dílo, které hledá odpovědi na existenciální otázku, jak žít — sám se sebou i s ostatními.... celý text
Přidat komentář
Tak tohle rozhodně není odpočinková a zábavná kniha. Nelze ji číst bez potřebné pozornosti a "držení kroku" s autorkou. Je to poměrně introvertní monolog, nepřerušovaný proud pozorování vlastního vnímání, myšlení a cítění, v kterém se přirozeně, bez planého a hraného mudrování, splétá několik témat resp. otázek, na které přestože je velmi těžké a bolestné hledat odpověď se autorka tvrdošíjně nepřestává ptát. Protože odpověď třeba nelze (aspoň pro teď) nalézt, ale lze se jí aspoň přiblížit. Jak rozumět sobě a pečovat o sebe, abych byl schopen a měl sílu rozumět druhým a pečovat o druhé. Jak se přiblížit druhému a nepopřít sám sebe. Jak najít rovnováhu mezi upřímností a útěchou. ... Každý si může najít a napojit se na téma, které mu je blízké.
Je to kniha o komunikaci, která myslím velmi upřímně, otevřeně, přiznaně a zručně komunikuje se čtenářem.
Podle mne vynikající a dotažená kniha, je dobré a důležité, že se takové píšou.
Škoda špatného hodnocení této knihy, za mě je to velmi dobré dílo. Nečekejte čtení o Bohu a náboženství, naopak, jde o hledání a těžkém pochybování. Jedná se o záznam životního období ženy, která tápe, snaží se vyrovnat s osobní tragédií i se současnou životní situací a s drsným životem daleko na severu Norska. Utíká do pustiny, mezi uzavřené lidi, kteří nekladou otázky, hledá a nenachází odpovědi ve víře i v osamělosti. A přežívá.
Kniha je výbornou ukázkou severské nekrimi literatury.
V ich formě. Příběh-nepříběh se prolíná se vzpomínkami na kamarádku.
Takové moc na přemýšlení. Život je stálé hledání pravdy. Překvapuje, že i farářka hledá, neví.
Trochu o Sámech a jejich postavení, které v současnosti i v minulosti není-nebylo lehké. Tohle zpracováno zajímavě.
Celkově nic moc, pořád jsem čekala, že něco přijde, nepřišlo.
pořád váhám jak hodnotit..jak píšou i čtenáři předemnou, jde o specifické čtení.. není to román a není pro každého..Liv a její život. Její pochybnosti, které ji i vlastně nasměřovaly na dráhu farářky..ano, to, s čím máme problém, nás přitáhne.
Liv a její život. Pomalý, možná i trochu drsný a temný, jako sever sám. Právě i díky pochybnostem, nejistotě. Liv chce poskytovat pomoc a podporu a sama si uvědomuje, že někde to drhne. Ale kde ? a proč ? a co proto může udělat ? a co může udělat pro sebe ? A kolik toho vlastně děláme pro sebe my sami ? A jak jsme si zvolili naše povolání ? K zamyšlení...a pomalšímu čtení..