Fenomén Angela Merkelová: Portrét jedné éry
Martin Jonáš
Na podzim roku 2021 ukončí politickou kariéru Angela Merkelová. Německá kancléřka, označovaná za nejmocnější ženu světa, se loučí po šestnácti letech strávených v čele země. Kniha Fenomén Angela Merkelová přináší osobitý pohled dlouholetého berlínského zpravodaje České televize na tuto zásadní osobnost světové politiky, a také na proměny, které Německo za její vlády prodělalo. Čtenářům nabízí souhrn klíčových okamžiků, které utvářely charakter kancléřky, stejně jako pohled do zákulisí mocenských metod této političky a jejích nejdůležitějších rozhodnutí v době migrační krize, přetlačování s Ruskem nebo boje za záchranu eura. Kniha koriguje některé často tradované omyly o Angele Merkelové a její vládě. Čtenáři se dozvědí, proč nikdy nedošlo k údajnému pozvání uprchlíků do Německa, co na poslední chvíli odvrátilo střet migrantů s policií na německé hranici a proč není ekonomika našeho nejvýznamnějšího souseda připravená na 21. století. Zároveň zájemcům napoví, kde mohou odcházející kancléřku potkat u večeře, jak se rodila její pověstná gesta a proč se bojí psů.... celý text
Přidat komentář
S touto knihou jsem se loučil nerad. Bylo mi až malinko smutno, že jsem ji dočetl. Pokud jsem zmínil v komentáři ke knize T.Etzlera, že je nejlepší z knih zahraničních zpravodajů České televize - Etzler, Karas, Szántó a Řezníček, musím se nyní poopravit.
Kniha M. Jonáše ji předčí, je totiž bravurní. Zcela nestranný a střízlivý popis dopadu éry vládnutí Angely Merkelové na Německo.
Osobní život A.Merkelové je zmíněn víceméně okrajově, ale v takové míře a tak přesně, že pak čtenář vidí, jaký měl vliv na její rozhodování v čele země po dobu 16 let.
Po přečtení knihy jsem na ni i na německou politiu a směr změnil v mnohém názor. Rozšířil jsem si obzor nejen v otázce migrační krize, což byla výtečná kapitola, alei v mnoha dalších - vztah k Rusku, USA, extrémistických stran, islámismu v Německu ....
Vzhledem k době, ve které jsem ji přečetl, ve mně kapitoly o Nord streamu 2 a energetické politice vyvolaly hořký pocit, jak obavy o ně, byly až pravdivě na místě.
Tohle nezastárlo dobře :)
Kniha je fajn a velmi čtivá, přečetl jsem to snad na 3 posezení.
Autor se v knize věnuje vedle Merkel také německé politice v poměrně širokém záběru, což ale není uděláno tak, že by to knize škodilo, právě naopak.
Dozvíme se hromadu informací o Merkel, jakým způsobem v úřadu fungovala, jak pojala svoji roli a také něco o jejím mládí.
Ale fakt to nezestárlo dobře, události roku 2022 totiž ukázaly, že spousta jejích kroků, zejména v oblastsi zahraniční a energetické politiky byla velmi naivní. Anebo riziko prostě ignorovala, aby mohla německá ekonomika šlapat bez ohledu na možné následky. Těžko říct.
Pohled na soudobé Německo pod vedením kancléřky Merkelové. Její éru autor vykresluje střízlivě, uvádí jak silné stránky její osobnosti a politických kroků, tak i to, co se jí nepovedlo. To vše na pozadí nejen velkých světových událostí, ale i celkem nenápadného vnitropolitického dění, na které Merkelové vláda reagovala. Tato výborná kniha o dobré političce mně rozhodně rozšířila obzory.
Výborná kniha Martina Jonáše nejen o Angele Merkelové, ale i o Německu. Objektivně hodnotí působení 16 let AM v křesle kancléřky. Kniha se dobře čte.
Nečekejte životopis A.M. je to spíše "popis" její éry vládnutí v Německu od poučeného, nezaujatého a hlavně PROFESIONÁLNÍHO novináře.
Kniha se čte sama, je psána poutavým, lehkým vypravěčským stylem. Jediné co mi trochu vadilo, byl fakt že všude v knize bylo psáno Angela MerkelOVÁ (to -ová mi tam nesedí. Pro mě je to prostě Angela Merkel :-D).
Zahoďte předsudky, které určitě vůči A.M. & Němcům máte a pusťte se dočtení.
Knihy "mluvících" novinářů občas trpí tím, že jejich autoři přece jen nemají takovou zkušenost s dlouhým psaným textem, nicméně Martin Jonáš prokázal velký dar slova, skutečně jsem si užívala jazyk a zajímavé slovní obraty, což u literatury faktu není příliš obvyklé. Za formou nijak nezaostává ani obsah. Na to, jak je Merkelová uzavřený člověk, vykreslil její osobnost a politické milieu komplexně a srozumitelně, kromě toho kniha přináší skutečně hluboký vhled do německé politiky posledních cca deseti let. Je zajímavé, jak zkresleně na současné Německo nahlížíme (mnohdy zidealizovaně), díky mnoha drobným příběhům a hlubokým znalostem autora dostaneme autentický a plastický pohled.
Souhlasím s jedním z předchozích komentářů, že kniha není tak úplně o kancléřce samotné. Byl to čtivě napsaný portrét o současném Německu. Po jejím přečtení už si vůbec nemyslím, že u našich sousedů je "tráva zelenější". Formát knihy mě v ničem neurážel, dobře padla do ruky. Doporučuji.
Portrét jedné éry, kterou nesmazatelně ovlivnila pozoruhodná Angela Merkelová, který se čte samo.
Spíše než o samotné Angele Merkel je kniha o politických a společenských souvislostech její kariéry. Je napsaná velmi poutavě, čte se jako beletrie. Jen fyzické zpracování knihy je bídné. Takto měkoučký paperback jsem dlouho neměla v ruce.
Štítky knihy
20. století 21. století dějiny Evropy politici kancléři Angela Merkelová, kancléřka, 1954-Autorovy další knížky
2023 | Putinova válka |
2017 | Příběh Berlín |
2021 | Fenomén Angela Merkelová: Portrét jedné éry |
Skvělá kniha. Možná se mi to jen zdá, ale že by se v Česku nějak hlouběji informovalo o německé politice mi nepřijde, na rozdíl třeba od britské nebo americké. Jasně, obě tyto chápu, ale přece jen, Německo, na které jsme hospodářsky navázaní jako další spolková země a jehož rozhodnutí ovlivňují a udávají směr celé Evropě, by za to mohlo stát. Kniha Martina Jonáše mi Německo, jeho politiku a společnost přiblížila, a uvedla na pravou míru některé mé závěry, o kterých jsem se domníval, že jsou důvodné, abych zjistil, že až tak důvodné nejsou.
Velmi mě překvapilo, jak moc je Německo na exportu ekonomicky závislá země. Prakticky stejně, jako Česká republika. Má-li tedy Německo zájem na tom, aby se kola globální ekonomiky točila, my na tom musíme mít zájem ještě větší. Pokud nebudou zájemci o import německého zboží, těžko budou zájemci pro import českého, které ještě z velké míry prochází Německem.
Překvapilo mě také, jak byla Angela Merkelová názorově... flexibilní. O tom jsem neměl tušení, na druhou stranu, ač názorová flexibilita, tak stále s mantinely určitých morálních hodnot, čímž se jednoznačně odlišovala od ryze populistických politiků.
Všechny části knihy se mi líbily, od vzestupu kancléřky, její roli v ekonomice a "záchraně" Eura, krok po kroku po stopách uprchlické krize a "Wir schaffen das", až po přetrvávající trauma z války a z toho, že by mohlo být Německo vnímané jako agresor.
Nemohl jsem si nevzpomenout na debatu, kterou jsme vedli s ostatními studenty, když jsem trávil rok na finské univerzitě v době vrcholící uprchlické krize. Jedna z německých studentek totiž říkala, že do značné míry tu humanitu Evropě dluží, na druhou stranu má ale pocit, že v tom Evropa Německo nechává. Měla pravdu. Ale dnes, v průběhu války na Ukrajině, se v tom Německo tak trochu samo nechalo, když sice ve jménu humanity (díky, Karle Kryle) a snahy o mír, ale zároveň tímtéž humanitu a snahu o mír popíraje, stálo dlouhou dobu stranou od pomoci napadené zemi. Kniha Martina Jonáše umožňuje alespoň částečně pochopit proč.