Fešandám se nedaří / Rozsvítíme a můžem krást
James Hadley Chase (p)
Dvě detektivky, v nichž převažuje akce nad psychologií. První příběh se stylizuje do americké drsné školy. Hlavní postavou je neohrožený soukromý detektiv Fenner, jehož drsňáctví je až karikaturou na knihy tohoto žánru. Ve druhém příběhu chce nový bankovní manažer Calvin ukrást výplaty uložené v jeho vlastní bance. Rychlé tempo příběhu protkaného mnoha zvraty zaručuje příjemný čtenářský zážitek.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: 1996 , Beta-Dobrovský , Ševčík (Plzeň)Originální název:
The Doll’s Bad News / I Would Rather Stay Poor, 1970
více info...
Přidat komentář
Fešandám se nedaří je, dle mého názoru, taková jednoduchá gangsterka ve stylu zakladatelů tzv. americké drsné školy. Za mě maximálně za tři hvězdičky.
Rozsvítíme a můžem krást, to už spíš připomíná "Chaseho styl" s jeho nečekanými zvraty děje. Za mě tak čtyři a půl hvězdičky.
Fešandám se nedaří:
je ztřeštěná detektivka, která hlavního hrdinu dostává do nepříjemných situací, ale on se z nich díky svým zkušenostem, síle, inteligenci, nebo jen šťastné náhodě bez větších problému dostane. Na jednu stranu se příběh tváří vážně, na stranu druhou si autor musel při psaní tu přepálenost užívat. I když je Fenner opravdu neohrožený a každé ženě kolem které projde se podlamují kolena je až neuvěřitelné, že za celý příběh flirtoval jen s jednou.
Za mě tak 4*
Rozsvítíme a můžem krást:
O dost vážnější a taky trochu nudnější, než první příběh. Calvina je pro mně ukázkovým prototypem vychytralého parchanta, ale podle rozjezdu jsem nečekal, že se děj vyhrotí až tak moc.
Hodnotím trochu míň než Fešandy tak za 3*
Fešandy jsou sice schématické, ale vtipné a děj odsejpá. Heist v bance ve Vidlákově je sice "Chase, jak ho mám rád", ale tentokrát ze slabšího soudku.
Četl jsem jen "fešandy...", a je to taková jednoduchá gangsterka, odhadem tak z padesátých let. V dnešní cynické době působí mnohé dialogy směšně a sexisticky. Příběh s hromadami mrtvol je rozehrán dobře, soukromé očko drsnější než šmirglpapír přepaluje v každé situaci, podle svých not hraje larvička Glorie coby prvotřídní, trofejní mrcha, které by se měl bát každý soudný chlap, no a ostatní týpci končí vesměs v penálu. Taková oddychovka za tři hvězdy.
FEŠANDÁM SE NEDAŘÍ
Příběh se stylizuje do americké drsné školy. Hlavní postavou je neohrožený soukromý detektiv Fenner. Jeho chování je zde trochu přehnané, protože Fennerovo drsňáctví je až karikaturou na knihy tohoto žánru. V mnoha případech se chová hloupě a také přehnaně riskuje. Jsou zde pasáže, které působí až komicky. 40%.
ROZSVÍTÍME A MŮŽEM KRÁST
V tomhle příběhu chce nový bankovní manažer Calvin ukrást výplaty uložené v jeho bance. Většina děje je psána z pohledu Calvina. Tento druhý příběh je určitě lepší.Má rychlé tempo, mnoho zvratů a zajímavý konec. 60%.
Autorovy další knížky
1975 | Chytit tygra za ocas |
1975 | Pracka v láhvi |
1977 | Třikrát ve slepé uličce |
1994 | Piksla červů |
1997 | Dvojitý pohřeb |
Fešandám se nedaří, v originálu pod názvy Twelve Chinks and a Woman, také Twelve Chinamen and a Woman, také The Doll's Bad News, vyšlo v roce 1941 a zcela jistě patří do tzv. drsné školy. Kdo má tuto "školu" rád, nebude zklamán. Samozřejmě, vždy je co kritizovat, ale pokud se oprostíme od detailů a čteme pro zábavu a potěšení, jde o výborný román. 75-80%, 11. 3. 2023.
Rozsvítíme a můžem krást z roku 1962 patří mezi klasické detektivky a řekl bych, že mezi autorovy lepší. Plán není sice nijak geniální, ale tak to ostatně v životě chodí. Velmi čtivá a zajímavá detektivka, která se stále rozvíjí do dalších rovin. 75%, 12. 3. 2023.