Filtrační papíry

Filtrační papíry
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/443770/bmid_filtracni-papiry-MdQ-443770.jpg 4 12 12

Třetí sbírka veršů současného českého básníka a krajinného ekologa je variací na zpodobnění existenciálního řečiště, z něhož jsou prosívány a filtrovány peripetie lidského života. Stylisticky vyhraněná a jazykově vytříbená poezie Petra Maděry ve filozoficky laděných textech filtruje lidskou zkušenost, prožitek i podstatu životního údělu. Maděra dokáže až filmovými střihy zpracovat jednotlivé vrstvy, které zasahují do existenciální podstaty, energicky do ní vstupují, ale vracejí se i do "množin svých předků". Jakoby nahlížel na svět lakmusovým papírkem, z něhož se vynořují prastaré rekvizity, které však v jeho záznamech nabývají nového významu: tak třeba voda se v prostoru koupelny mění v připomínku vztahu mezi mužem a ženou, kalnou hladinou demonstruje citové ochladnutí, smývá nevěru a přináší i "jiné důkazy osobního růstu". Voda hraje jednu ze zásadních rolí v této sbírce, kromě ní se ale v autorových textech pohybují i různorodé předměty, které vedle své praktické funkčnosti úzce souvisejí s náladami, vnímáním i postoji člověka a vytvářejí paralely k jeho bytí.... celý text

lubtich
21.07.2020 3 z 5

Nedá se říct, že bych byl z díla Petra Maděry úplně na maděru (zhnusení na vašich tvářích z tohoto prachbídného fóru je zcela případné).
Jsou servírované svižné verše - doopravdy se často báseň jeví jako voda, proudí a neotřele popisované prostředí je v pohybu. Vrství se, nanáší, vpíjí.
V mnohém jsem se motal. A nabyl jsem dojmu, že možná Maděra spíš doufá, že si čtenář v jeho básni něco najde, než že tam doopravdy něco je. Nebo jsem taky nedostatečně důvtipnej čtenář, bůh ví.
A co mi osobně taky moc nesedí, je "básnění o básních". Jakmile se několikrát v básni objeví "báseň", "poezie" nebo nedej bože "básník", je to trochu otravné a zastiňuje to okolní text.
Ale jinak jsou obraty barvité a syté (každá slza je oslepovala/a slepovala).

VII
Použitá bolest, obnošená, jako bys ji koupil z druhé ruky v druhé polovině života, už nemá ten říz, díky bohu,
slupky dolů z cibulové reality, tenké,
průsvitné, sametové strhávání, jež se neobejde bez slz.
Zrcadlo krájí svět na dvě vyvážené poloviny,
voda v osobním prostoru, stoupání hladiny,
přijímání zvuku.
Slupky dolů, i když už tušíme,
že nic než slupky až do středu není.

tučňák222
01.06.2020 3 z 5

Říkal jsem si, že přesně tuto poezii nemám rád... A pak jsem se začetl.
Autor zachycuje jako filtrační papír to nejvýraznější, čímž vynikne hnus a samotná podstata věcí - prázdná nebo hutná?
Jedná se o velmi zvláštní popis atmosféry. To zachycené po složení stvoří prapodivné obrazy až surrealistické nebo naturalistické?