Francouzská nemoc v radách lékařů 16. století
Bohdana Divišová
Vznik a vývoj konsiliární literatury na příkladech francouzských, italských a německých představitelů medicíny. Konsilia tvořila důležitou součást středověké i raně novověké odborné lékařské literatury. Literární konsilium obsahovalo písemné vylíčení jednoho konkrétního případu pacienta a lékařovu radu na léčebný postup. Konsiliární literatura byla v 16. století běžnou součástí praxe mnohých významných lékařů a dnes je neprávem opomíjeným pramenem k dějinám medicíny. Tato skutečnost je doložena na prozkoumání obsahu dvaceti dvou sbírek konsilií patnácti vybraných lékařů, jejichž pacienti trpěli jednou z nejděsivějších chorob raného novověku — „francouzskou nemocí“, jíž je v knize věnována zvláštní pozornost.... celý text
Přidat komentář
Existence historických lékařských konsilií není všeobecně známá. Připomenutí těchto textů je největším přínosem publikace. Zaměření na francouzskou nemoc se jeví jako druhotné téma. Knížka sama budí dojem úvodu k edici, takže určitým zklamáním je, že obsahuje pouze jediné celé konsilium.
Autorovy další knížky
2018 | Francouzská nemoc v radách lékařů 16. století |
2023 | Mezi Markem Marci a Löwem z Erlsfeldu: Myšlení a výuka na pražské lékařské fakultě v době barokní |
Kniha byla poměrně čtivá, což není u odborné literatury rozhodně pravidlo. Do čtení knihy jsem se pustil v domnění, že se dozvím něco více o francouzské nemocni, a stalo se. Jaké to bylo pro mě překvapení, když jsem zjistil, že francouzské nemoci se kniha věnuje až druhotně, neboť hlavním tématem je konsiliární literatura, o které jsem neměl žádné povědomí. Kniha mi však rozšířila obzory. Nyní už alespoň něco o konsiliární literatuře vím :-) Celkově vzato, to bylo až překvapivě zajímavé čtení.