Frankové, Římané, feudalismus a nauka
Joannis Savvas Romanidis
Pozdně antická evropská civilizace 4.–5. století stála na rozcestí. Starý Řím padl, nový, tj. Konstantinopol, se postupně ujal vlády. Západ Evropy byl zaplaven barbary, kteří s nevzdělaností sobě vlastní začali podrývat mystické, liturgické a teologické základy prvotního ortodoxního křesťanství. Kdo byli tehdejší Římané a kdo Řekové? V čem se osudově mýlil sv. Augustin? Jaké škody napáchala otázka filioque? Co stálo za zásadními rozpory křesťanského Východu a Západu? Na všechny tyto otázky odpovídá ve světoznámé knize esejů teolog Joannis S. Romanidis.... celý text
Přidat komentář
John Romanides je jednoduše zajímavý a odvážný autor a čte se velmi dobře. Autor zdařile zpochybňuje obecně rozšířený vzorec o dobromyslných a zbožných franských císařích, kteří dbali o dobro Římskokatolické církve. Autor nevytváří jinou historii, než tu, která existuje, pouze ji podává z jiného úhlu pohledu. A závěry jsou dechberoucí.
Také je zpochybněn zaužívaný úzus, že Západořímská říše zanikla ze dne na den a že Frankové chtěli obnovit zaniklé. Málo se však ví o Římanech v Galii, kteří dál nepřestali být Římany, dokud je franská vláda Karlovců nezotročila feudalismem. Autor předkládá řady přímých a nepřímých důkazů, které stojí za zvážení.
V tomto kontextu se úplně jinak interpretují problémy při ekumenizmu katolíků a pravoslavných. Problémy jsou totiž mnohem hlubší a začínají už jenom tím, jak interpretujeme dějiny. Znepokojivý je i upřesněný název Římskokatolické církve, který po přečtení knihy je záhodno přejmenovat na Frankokatolickou církev.
Pokud jsem dobře pochopil, tak text je přepsaný z autorových mluvených přednášek. Editoři pak přidali poznámky pod čarou, kde dokládají zdroje.
Autorovy knížky
2017 | Frankové, Římané, feudalismus a nauka |
Hodně silná kniha. A autor si často ani nebere servítky a říká věci na plnou pusu. Své tvrzení, že nedošlo k žádnému rozdělení na západní a východní církev, má dobře ozdrojované, ačkoliv tím staví na hlavu dosavadní slepě předávané báchorky právě o tom západu a o zániku Říma. Historický exkurs je podrobný a v podstatě poutavý jako detektivka. Hodně zajímavé je povídání o filioque s řadou dalších podrobností, a i věroučné povídání o srdci a dělení na Boha nespatřeného a Boží neviditelné energie zaujme, nakolik jde pro pravoslavné věřící nejspíše jen o opakování. Celkově velmi podnětná kniha s mnoha přesahy, včetně onoho do duchovního života každého člověka.