Mysli jako freak
Stephen J. Dubner , Steven David Levitt
Freakopedia série
< 3. díl >
Změňte své myšlení a uvažujte jako freak, cvok, blázen, ujeťák, exot. Běžný pohled na svět obracely naruby už předchozí světově úspěšné knihy, Freakonomics (2005, č. Špekonomie 2006) a Superfreakonomics (2010, č. 2010), nyní přicházejí autoři s ještě revolučnějším přístupem založeným na nekonvenčním způsobu uvažování a radí, jak být v myšlení plodnější, tvořivější a racionálnější. Metoda je obecně použitelná a probíraná témata neznají hranic, od byznysu přes filantropii a sport až k politice. Tak odhalíme tajemství úspěchu Japonce, který se stal přeborníkem v pojídání hot-dogů, dozvíme se důvod, proč australský lékař spolykal dávku nebezpečných bakterií nebo proč se úspěšný podnikatel pustil do charity podporující plastické operace dětí z chudých rodin z celého světa. To vše v podmanivém a zábavném podání zkušených vypravěčů. Od autorů světových bestsellerů Freakonomics a Superfreakonomics.... celý text
Přidat komentář
vždy som mal rád a vyhľadával ľudí, ktorí mysleli a premýšľajú inak než stádovitý priemer. vidím, že nie som sám.
Levitta a Dubnera znám díky jejich fenomenálnímu Freakonomics (Superfreakonomics čeká na přečtení, i když čekám, že to bude více méně to samé). Mysli jako freak jsem kupoval s nadšením a doufal jsem, že bude podobně originální jako jejich první kniha. Po přečtení jsem rozhodně nejásal, ale nemohu říct, že by kniha byla absolutně nezajímavá. Některé ze série příkladů mi utkvěly v hlavě (třeba pojídač hotdogů) a mám větší potřebu hledat kreativnější řešení k různým situacím a problémům. Jenomže, na druhou stranu, bohužel kniha (alespoň pro mě) nebyla tak objevná a zásadní, jak by název napovídal.
Pokud si pamatuji správně, tak její hlavní poselství se dá shrnout jako - přemýšlejte kreativně, buďte v tom více jako děti, které nejsou svázány konvencemi světa dospělých.
Jenomže kvůli tomu zrovna člověk nemusí koupit a přečíst celou knihu, aby si to uvědomil. Kdo neznáte Dubnera a Levitta, doporučuji se raději uchýlit k Freakonomics.
Dalo by sa to nazvať aj rýchlokurz naozaj racionálneho myslenia: napokon, všetko to znie logicky, a v konečnom dôsledku si uvedomíte, že práve TOTO je to, čo si človek predstaví pod tým byť naozaj rozumný. Problém je, že dôsledky takéhoto myslenia nebývajú také zjavne rozumné a niekedy ani prospešné, ale, napokon, Dubner s Levittom majú pravdu vo väčšine bodov a nie je dôvod ich (z prísne racionálneho hľadiska) posielať za toto "kacírstvo" do horúcich pekiel...
Ekonomika, kriminalita, zahraniční zdravotnictví, politika a žraní hotdogů.
Aha.
A já si podle anotace myslela, že bude nějaký mladý frikulín radit jak být skutečně
"v myšlení plodnější, tvořivější a racionálnější."
To díky datům ohledně dotazů na webu, jestli mít čtvrtý děcko nebo si začít se šéfkou asi nebudu tyvoe...takže odpad největší.