Švédské holínky

Švédské holínky
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366044/bmid_svedske-holinky-r5c-366044.jpeg 4 134 134

Fredrik Welin série

< 2. díl

Jedné podzimní noci se bývalý lékař Fredrik Welin probudí a zjistí, že mu hoří střecha nad hlavou. Plamenům unikne doslova na poslední chvíli a stihne popadnout jen pláštěnku a natáhnout si na nohy holínky obě levé. Jeho milovaný dům po prarodičích na ostrůvku v Baltském moři lehne popelem i s veškerým majetkem. Ohořelé trosky jako by se staly symbolem jeho osamělého života, který už se chýlí ke konci. Fredrik se nastěhuje do starého karavanu po dceři a hned si objedná nové holínky. Když mu přijede na pomoc jeho dcera Louisa a osloví ho sympatická novinářka kvůli rozhovoru pro místní noviny, obrátí se život stárnoucího muže vzhůru nohama.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Host

Svenska gummistövlar, 2015

Calinda
17.04.2018 5 z 5

První kniha Italské boty mě dostala, proto jsem si nemohla nechat ujít pokračování. A opět velké nadšení. Fredrik Welin je prostě moje srdeční záležitost. Tahle postava je mi neuvěřitelně sympatická a hodně blízká, netuším, čím to je, snad tím, že Henning Mankell dokázal fiktivní postavu starého doktora ztvárnit tak dokonale, že mám pocit reálnosti, což dokáže jen PAN spisovatel. I prostředí, ve kterém se děj odehrává, je popsáno naprosto dokonale. A že se v knize vlastně nic moc neděje? No a co. Každý, kdo má hodně načteno, ví, že jednou za čas je potřeba přečíst si právě takovou knížku. Kdo očekává akci plnou krve a násilí či ženský románek, nechť se poohlédne jinde.

lencin
26.03.2018 5 z 5

Líbilo. Moc. V některých částech ještě pomalejší než Italské boty, ale místy zase svižné. Bilancování v závěru života a zároveň i snaha o změnu, je-li ještě možná...

pajaroh
15.03.2018 3 z 5

Kniha Švédské holínky plyne ve stejném duchu jako Italské boty. V první polovině se až na požár nic neděje, ale neděje se to velmi příjemně, co se čtení týče. V druhé části (především té pařížské) je toho řešení a "pohybu" více, což se děje na úkor popisů okolí a atmosféry a postupně mi to začalo vadit stejně jako hlavní postava.
Ale klobouk dolů - napsat román o 450 stranách se slabošským hrdinou v čele a udržet si pozornost čtenáře - to dokáže jen dobrý spisovatel.

Měňavka
02.03.2018 odpad!

Je mi líto, přečetla jsem do půlky a i to považuji za výkon! Příšerná nudááááá!Tam se prostě nic nedělo. Pořád jsem čekala na nějaký zlom,ale po 216 stránkách nic. Jsem moc zklamaná.

hs777
28.02.2018 5 z 5

Stárnoucí muž, kterému shořel dům. Zbyl mu osamocený ostrůvek, karavan a čtyřicetiletá dcera, o níž se před deseti lety dozvěděl.
Myslím, že při psaní tohoto románu byl Mankell zhruba ve stejném věku jako Frederik Wellin a také už nejspíš znal svou diagnózu. A přesto příběh o této pokročilé fázi života napsal bez zbytečného patosu a sentimentu, působivě, laskavě a s velkou pokorou. Švédské holínky jsou volným pokračováním Italských bot. Není úplně nezbytné číst je jako první, ale pro intenzivnější zážitek bych doporučila.