Fridrich II.: Sicilan na císařském trůně
Olaf Bruno Rader
Nejproslulejší Raderovou prací je bezesporu životopis římsko-německého císaře a sicilského krále Fridricha II. Ačkoli literatura o „divu světu“, jak byl císař dobovými kronikáři nazýván, je dnes již nepřeberná, přesto se Raderovi podařilo načrtnout badatelsky přínosný, přitom však velmi čtivý a výstižný portrét jednoho z nejkontroverznějších panovníků středověku. Raderův přístup je striktně biografický. Ve svém líčení se víceméně drží chronologického výkladu Fridrichova života. Pokud je to ale nutné, snadno z něho vystupuje a věnuje se problémům, jež byly pro císařovo vládnutí rozhodující. Z tohoto důvodu zkoumá Fridricha jako zákonodárce, jako autora v mnohém moderních a pro středověký přístup k právu určujících Konstitucí z Melfi, detailně zpracovává císařovo založení univerzity v Neapoli či naopak zálibu v sokolnictví a soudobém básnictví. Ve všech případech však Fridrichova konání interpretuje z hlediska císařova pojetí neomezené panovnické vlády, reprezentace královského majestátu a potýkání se imperiální myšlenky se stejně vládychtivým papežstvím. Pro Fridrichův přístup k panovnické moci je dle Raderova názoru rozhodující jeho sicilský původ a jeho sicilské zkušenosti, jež v mnohém vítězí nad jeho štaufstvím, ve své době ostatně akcentovaným jen v omezené míře. Centrem jeho zájmu byl vždy především Středomořský prostor. Ten do značné míry jeho dvoru zprostředkovával kulturní, vojenské i vědecké impulzy arabského světa, před nimiž se jiní evropští panovníci naopak vědomě uzavírali. Krok za krokem rovněž odhaluje nejrůznější mýty s osobou císaře Fridricha II. spojené. Pro českého čtenáře je velmi zajímavé, že často shledává přímé paralely mezi Fridrichem a římsko-německým císařem a českým králem Karlem IV. Ten podle Raderova názoru na Sicilana v mnohém vědomě navazoval, ačkoli se v propagandistické rovině raději hlásil ke Karlu Velikému než k církevními klatbami obtíženému, bytostně nezkrotnému a v očích mnoha soudobých pozorovatelů až apokalyptickému sicilskému vladaři... celý text
Literatura naučná Biografie a memoáry Historie
Vydáno: 2016 , ArgoOriginální název:
Friedrich der Zweite: Ein Sizilianer auf dem Kaiserthron, 2010
více info...
Přidat komentář
Trochu překvapivě velmi dobře zpracovaný životopis římsko-německého císaře Fridricha II. Autor nazval císaře "Sicilan na císařském trůně", protože Fridrich II. byl také sicilský král, z matčiny strany potomek normanských vévodů a králů. Sicílie a Itálie mu byla velmi blízká a dokonce někteří historici tvrdí, že římsko-německé vlády se ujmul právě proto, aby svým sicilským a italským državám zajistil klid z nepokojného německého severu. Rader napsal o tomto neobyčejném králi a císaři velmi plastické a barevné dílo, v kterém nevynechal žádnou z charakteristik vrcholného středověku jižní a střední Evropy a hlavně celé dlouhé vlády Fridricha II. V jednotlivých kapitolách se dočteme nejen o Fridrichově mládí a nástupu na sicilský i říšský trůn, ale i o jeho spletitém vztahu k církvi a papežům, o jeho válečnickém umění, o námořních bitvách, o jeho rodinných poměrech (tři manželky a mnoho nemanželských vztahů), o problémech s prvorozeným synem i třeba o velké a celoživotní zálibě v sokolničení. Fridrich II. byl vzdělaný a dalo by se říci osvícený panovník a jeho vláda zanechala velký dojem nejen v současnících, ale i v budoucích pokoleních. Jako panovník, který usiloval o konsolidaci svého království a absolutizaci moci, měl také mnoho odpůrců, přičemž někteří papežové patřili k těm nejzavilejším. Byť se mu nepodařilo plně splnit všechny své vladařské cíle, nepochybně se zařadil mezi nejvýznamější panovníky středověké Evropy. Raderovu knihu mohu jen doporučit všem zájemcům o středověkou historii. 90%
Fridrich II. by se dal označit jako na svou dobu nebývale osvícený a vzdělaný panovník, což ale nebylo v době sklonku vrcholného středověku vnímáno jako kvalita, spíš naopak. Konec samotného Fridricha a jeho mužských potomků pak má podobu antické tragédie. Výborná monografie.
Spočiatku som nebol nadšený rozdelením kapitol, ktoré úplne nekorešpondovali s chronológiou, ale neskôr som si celkom zvykol. Knihu musím hodnotiť pozitívne, je napísaná s určitým nadhľadom. Na Fridricha II. autor nazerá predovšetkým ako na sicílskeho panovníka. Čítanie je to nepochybne zaujímavé. Škoda, že sa nepodarilo vyhnúť textovým chybám.
Velmi kvalitne zpracovane a zaroven velmi ctive. S nadhledem jsou udalosti davany do souvislosti. Velmi dobre!
Štítky knihy
středověk panovníci Fridrich II. Štaufský, císař a král, 1194-1250 Svatá říše římská císaři
Mimořádně čtivá biografie jednoho ze dvou nejvýznamnějších štaufských vládců Svaté říše římské, jehož panování a politika nezanedbatelně ovlivnily mimo postavení vlastního rodu a následných vládců Svaté řiše římske také pozici českých zemí v 1. pol. 13. stol. a následujícich dekádách.
Po boku panovnických úkonů a rozhodnutí podává kniha čtenáři také informace např. o vztazích posledního štaufského císaře či vnímání Fridrichovi osobnosti jeho současníky včetně pozdějších oponentů ze Svatého stolce.