Fyzika budoucnosti

Fyzika budoucnosti
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/493989/bmid_fyzika-budoucnosti-qXV-493989.jpg 4 59 59

Podtitul: Jak bude do roku 2100 věda utvářet osud lidstva a náš každodenní život. Autor ve své kníize do značné míry na vazuje na svůj starší titul Fyzika nemožného. V ní zkoumal, kam ještě fyzikální výzkum a jeho aplikace ještě mohou dospět, než narazí na hranice lidských možností či na přírodní zákony. Ve Fyzice budoucnosti podrobněji promýšlí ony uskutečnitelné možnosti v různých oblastech: píše o budoucnosi počítačů, umělé inteligence, nanotechnologie, využívání energetických zdrojů, cestování do vesmíru i o budoucnosti civilizace jako takové.... celý text

Literatura naučná Věda Přírodní vědy
Vydáno: , Argo , Dokořán
Originální název:

Physics of the Future: How Science Will Shape Human Destiny and Our Daily Lives by the Year 2100, 2011


více info...

Přidat komentář

mybrave
26.05.2024 4 z 5

Trvalo mi to se začíst. Kniha je rozdělena do několika oborů. Prvním jsou počítače. A tam mi z počátku přišlo, že se nic nového nedozvídám. Po překonání této kapitoly, už jsem se začetl a také jsem pochopil proč je tato kapitola první. Svým způsobem jsou právě počítače motorem dalších oborů.
Kniha předkládá na základě současných znalostí různých prototypů možnou budoucnost, ale jde samozřejmě jen o odhad, který pokud se splní na 50%, tak to bude úspěch.

zedir
12.08.2023 5 z 5

Mám rád Kakuovy knihy a jeho styl. Na této knize především oceňuji, že se nejedná o žádnou sci-fi, ale Kaku vychází z dnes již známých technologií či prototypů a na jejich základě predikuje, jak by to mohlo vypadat v blízké budoucnosti (do 2030), kolem středu století (2030-2070) a ve vzdálené budoucnosti (2070-2100). Pochopitelně neočekávám, že přesně takhle všechno bude a že všechna ta udělátka, o nichž Kaku píše, budou opravdu k mání nebo v době, pro niž ji předpovídá. V nějakých odvětvích zajisté dojde k nenaplnění očekávání, ke zpoždění, k objevu nových a neočekávaných překážek a i když se stane, že nic z toho pokrok nenaruší, tak zajisté spoustu výzkumů budou omezovat finance (ostatně jako dnes). V každém případě je to velmi podnětná kniha, která čtenáři ukáže, jaké neuvěřitelné dovednosti již dnešní věda umí a on (tedy já) o nich neměl ani tušení. Poté, co jsem dočetl poslední kapitolu, v níž si Kaku beletristicky představuje život v roce 2100, jsem si jen povzdechl "škoda, že tou dobou už budu mrtvý", protože bych si pak rád srovnal, co se splní a co ne. Každopádně i když Kaku vycházel ze zkušeností svých i mnoha kolegů specializujících se na určité oblasti, předpovídat vývoj na 100 let předem (a zvlášť, když věda zažívá takový pokrok), je velmi obtížné. A i pokud se se knize budou v roce 2100 vysmívat, jak naivní byla, podobně jako se my vysmíváme představám z roku 1900 o roce 2000, jedná se určitě o velmi zábavné čtení.


los
17.03.2021 3 z 5

je zajímavé sledovat, které prognózy se už naplnily, a které míří úplně mimo

PMR
25.04.2019 4 z 5

Kniha je zajímavá jako přehled trendů v moderních technologiích
(resp. přehled o stavu cca k roku 2010).

Osobně si ale myslím, že se v knize málo rozlišují skutečně plánované a "postranní" efekty vědy/techniky. Naprostá většina dopadů změn v technologiích (jak pozitivních, tak i negativních) je totiž nezamýšlená a nepřímá. Když si to člověk uvědomí, tak se bude asi víc vyhýbat tvrzením o spásné vědě a podobně.

Autor je ale zkrátka typický vědecký optimista, i když těžko říct, proč zařadil na konec knihy citát:
"... Bohatství bez práce, rozkoš bez svědomí, vědění bez charakteru, obchod bez morálky, věda bez lidskosti, uctívání bez oběti, politika bez zásad."
Myslím ale, že je to nejpřesnější prognóza v knize - úplné vyprázdnění.

lenka70
10.03.2016 5 z 5

pro mne velmi zajímavá a naučná kniha.

vitek.sk
10.09.2014 5 z 5

Volné pokračování "fyziky nemožného". Kniha je zaměřena více futurologicky, autor popisuje jak si myslí, že bude svět vypadat svět do 20 let, do roku 2070 a konečně v roce 2100, snaží se odhadnout, které technologie a vynálezy budou už běžné nebo se v té době rozvíjet. Zaměřuje se na umělou inteligenci a roboty, počítače, lékařství, nanotechnologie, energie nebo kosmické lety. Ovšem vzhledem k tomu, že autor je fyzik a uvědomuje si omezení daná fyzikálními zákony není jeho vize světa v budoucnosti zase tak nereálná. Byť s ním v mnoha věcech a v některých jeho představách patrně nebudete souhlasit. Já uděluji stejně jako v případě předchozí knihy 100%.