Galapágy – Noemova archa v Tichém oceáně
Irenäus Eibl-Eibesfeldt
O zvláštnostech zvířeny, obývající galapážské souostroví v Tichém oceáně, vypráví profesor zoologie na mnichovské universitě. Líčí způsob života unikátních živočišných druhů, popisuje lachtany, leguány, obrovské želvy i množství různého ptactva a svědčí o jejich chování, jak je vypozoroval při své návštěvě „rajské zahrady“, do jejíhož poklidu zasáhl ničivě teprve člověk. Autor proto zdůrazňuje krotkost galapážských zvířat a potřebu jejich ochrany, na níž sám má velký podíl (jeho přičiněním byla na Galapágách zřízena ochranná biologická stanice). V ČSSR vyšla tato kniha za minulého režimu (v roce 1970) bez vědomí autora.... celý text
Literatura naučná Cestopisy a místopisy Příroda, zvířata
Vydáno: 1970 , OrbisOriginální název:
Galápagos: Die Arche Noah im Pazifik., 1960
více info...
Přidat komentář
Kniha plná zajímavých informací, zajímavého povídání. Vzhledem k roku vydání samozřejmě neobsahuje žádné novinky a i fotografie nejsou zrovna nejkvalitnější. I tak jsem se na ně ráda podívala a hlavně s knihou strávila pěkné čtecí chvíle. Zarmoutilo mě, jak lidé faunu na Galapágách decimují. Potěšilo mě, na jaké tvory autor narazil a jak svá setkání popsal.
I po 60 letech od vydání skvělá kniha plná zajímavých informací, které ocení nejen amatérští přírodozpytci. Otázka zní: oplatí se i dnes vydávat takovéto knihy? Odpověď: asi ne. Tož knihobudkám nekonečné a vřelé díky!
Inskript na titulce: "K 25. výročí osvobození Československa věnuje Český svaz požární ochrany."
Když jsem ji jako kluk četl, ve snu by mě nenapadlo, že bych se na Galapágy někdy mohl podívat. Tak už příští rok, cesta zaplacena. Těším se i díky téhle knize, která můj zájem kdysi dávno zažehla.