Galejník
Drago Jančar
Mor, hranice na čarodějnice, loupeže, náboženské střety, strach, skrývání se, alkohol... Takto vypadá středověké Slovinsko dle Jančara. A hlavní hrdina vším tím prochází (spíše utíká), zatížen vinou a hledáním sebe sama.
Literatura světová Historické romány
Vydáno: 1990 , OdeonOriginální název:
Galjot, 1978
více info...
Přidat komentář
Velmi věrny popis realii poloviny 17. století. Román se odehrává někdy po skončení 30leté války. Na krátkém prostoru se seznámíme se životem obchodníků, galejniků, žebráku i císařského dvora. Je tu vše čarodějnice, hereze, tajné spiklenecké organizace (I když někdy jen v hlavach lidí). Konečně historicky román, kde se hlavni hrdina nechová a nemyslí ahistoricky. Tady postavy žijí ve světě omezených znalostí a snaží se se zlem, které se jim děje vyrovnat prostřednictvím sveho rozumu, což je někdy vede k tomu, že věří v nadpřirozené zdroje toho zla. Hlavní hrdina se nevzdava do polední chvíle, i když život mu klade do cesty samá neštěstí. Svým spůsobem je to vlastně velmi optimistický román.
Knihu jsem sháněla dlouho, to mě zřejmě natolik vyčerpalo, že jsem ji nedočetla. Určeno pro určitý okruh čtenářů. Raději si přečtu něco pozitivního.
Tuto knihu jsem cetla pouze proto,ze mi ji vnutil kamarad jako svou oblibenou..byla to narocna cetba,vadila mi absence prime reci a prvni polovina knihy me vubec nebavila,pak se to konecne zmeni,prijdou na radu galeje a mor..kdo ma rad carodejnictvi a knihy z obdobi stredoveku,bude mozna spokojen,za me slabsi 3 hvezdy a to opravdu jen za konec knihy..
Tak to bylo něco. Jak se musel Drago cítit při psaní týhle šílenosti, to fakt nevím, ale já si přišel někde mezi Topolovou Sestrou, Králem Duchů od Tourniera a Oslicí od Cavea.
Není to jednoduchý čtení, co se stylistiky týče a už vůbec ne myšlenkou. Středověk prostě nebyl legrace a Jančar má skvělý vypravovací schopnosti. Mrzutý je, že Praha má opravdový nedostatek výtisků, takže se tahle "lahůdka" fakt těžko shání. Jak jsem si už dřív slíbil, tohle nebyl poslední Drago a slib platí...
Štítky knihy
zlo 17. století slovinská literatura alkoholismus loupežníci Slovinsko historické rományAutorovy další knížky
2018 | Dnes v noci jsem ji viděl |
1990 | Galejník |
2003 | Kateřina, páv a jezuita |
1995 | Pohled anděla |
2023 | A láska samotná |
Asi nejslavnější slovinský spisovatel Drago Jančar (*1948) je dobře známý i z českých překladů, vyšla tu řada jeho románů, povídek, her i esejů (např. Kateřina, páv a jezuita, Chtíč chtíc nechtíc, Pohled anděla, Dnes v noci jsem ji viděl, Brioni, Halštat aj.), jako první u nás ale v roce 1990 vyšel Jančarův slavný román Galejník z roku 1978. Historický román se odehrává v druhé polovině 17. století, za vlády císaře Leopolda I. (1657–1705), který se v knize dokonce objeví v nezapomenutelné kapitole, kdy navštíví jedno město ve Štýrsku a kde mu přivedou do postele svéhlavou milenku, manželku místního obchodníka, s níž je zapletený i hrdina románu. Tím je běženec Johan Ot, který touží najít klidný koutek k životu, v časech honů na čarodějnice, heretiků, inkvizice a moru...
Johan je stále na cestách nehostinnými temnými lesy, vesnicemi a městy a stále uniká různým nebezpečím. Putuje z rodného Nisského knížectví, několikrát se dostane nejen do vězení a málem přijde o život, ale nakonec skončí jako galejník na galéře. Stále však věří, že ten klidný kout je možné najít a nevzdává se, ať je sebevíc zraněný, zmučený, vězněný, hladový, nemocný a na pokraji sil.
Pochmurný, velmi působivý román o nelehkých časech se sice nečte nijak snadno, ale vtáhne čtenáře a nepustí ho; jsem rád, že jsem si od Jančara konečně něco přečetl (kdysi jsem četl jen hru Halštat).