Generál Jeho Veličenstva
Daphne du Maurier
Příběh se odehrává se v 17. století - vypráví o kraji a rodině zmítaných válkou a představuje čtenáři jednu z nejoriginálnějších románových hrdinek. Když Honor Harrisová potkává Richarda Grenvila, hrdého, bezohledného a fascinujícího muže, je jí teprve osmnáct let. Avšak po jezdecké nehodě se Honor musí znovu vyrovnávat se svým životem. Jak Richard postupuje v armádní hierrchii, žení se, dělá si nepřátele, Honor mu zůstává stále věrna, aby nakonec odkryla tajemství Menabilly.... celý text
Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: 2005 , BaronetOriginální název:
The King's General, 1946
více info...
Přidat komentář
Velmi pěkný román. Začátek je podobný klasické červené knihovně pro spanilomyslné čtenářky, milující svazky zaplněnými "nahými markýzy" a "vévody v pokušení". Leč to je pouze entrée. Stačí jeden krutý pád hlavní hrdinky z koně a vše je úplně jinak.
V dnešní době to zní už (bohužel) neuvěřitelně otřepaně, leč román skutečně nabízí osvěžující, "ženský" pohled na anglickou občanskou válku (drsně podtržený invaliditou hlavní hrdinky) Takže ne, neuvidíme žádné bitvy, smělé jezdecké útoky, vlající prapory, nezazní dunění kanónů a třesk mušket (a když, tak jen z dálky); nespatříme v dýmu prachu se blýskající píky a kordy kavalírů a puritánů...
Díváme se na historické drama z hlediska žen. Těch, které čekaly doma, obvazovaly raněné, s úzkostí dostávaly pomačkané dopisy, které s pláčem pohřbívaly své muže, bratry a syny...
A se staženým hrdlem naslouchaly, zda blížící se hřmění pochodových bubnů znamená příchod armády krále, či parlamentu...
Nikdy som nemala rada históriu. Jej štúdium mi pripadalo ako nutné zlo a zapamätala som si z neho len niekoľko útržkov - pretože som nikdy nemala vyučujúceho, ktorý by dokázal tie fakty podať aspoň trošku zaujímavo.
Naproti tomu taká Daphne du Maurier zobrala doložené historické udalosti, rozpovedala príbeh o skutočných aktéroch občianskej vojny a dokázala všetkých postavám, či už kladným, záporným alebo neutrálnym, dať ľudskú tvár. Vďaka tomu som si z čítania mnoho odniesla, prežívala som to s ľuďmi, tie hrôzy, neočakávane okamihy nádeje, ale aj to, ako padali na kolená a obracali sa jeden proti druhému ako vyhladované zvery zahnané do kúta. A na pozadí toho všetkého sa ešte stihla odohrať trpká romanca medzi dvojicou takou špecifickou, že som im skrátka mohla len držať palce. Kniha si ma získala, nepustila až do poslednej strany a nakoniec ma ešte aj šokovala - odhalením, že osoby, o ktorých autorka písala, skutočne žili.
Od autorky jsem měl zatím možnost si přečíst pouze její povídku Ptáci, takže jsem byl zvědav na nějaké jiné dílo. Králův generál je taková historická červená knihovna, která je obohacena prvky gotického románu (v zastoupení tajných chodeb) a skutečností, že hlavní hrdinka téměř celou dobu nemůže chodit a je nucena využít kolečkového křesla. Četlo se to dobře a to i přesto, že asi nepatřím do cílové skupiny. Kniha byla v roce 2014 zfilmována jako Le général du roi a celý příběh se přenesl do francouzských reálií.
Daphne du Maurier nikdy nezklame. Ve všech knihách má jakési zvláštní napětí, tajemství i tajemno, které vás nutí číst dál a dál
Příběh knihy se mi líbil, ale nečetla jsem knihu v kuse, do první poloviny jsem se nemohla pořádně začíst, druhou polovinu jsem přečetla rychle. Knihy Hospoda Jamajka nebo Únik mne však bavily více. A jak zmiňuje čtenářka níže - taky jsem přemýšlela, co Richard vlastně dělal s Honor, jestli to skutečně končilo jen hlavou na hrudi. Plus má naopak kniha za to, že je příběh založen na reálných historických postavách.
Taková romantika vzhůru nohama. Hlavní hrdinka, ač přinucená k fyzické nehybnosti, je úžasná a silná žena. Krásný a dojemný příběh, poutavě napsaný a čte se jedním dechem.
Dojemny pribeh postizene zeny o jeji zivotni lasce. Silna osobnost, ktera se dokazala vyrovnat s neprizni osudu. Historicke udalosti, prizen a nemilost krale, romantika a zrada. Kniha je ale podle me urcena vyhradne pro zeny, ale neni to zrovna cervena knihovna. Doporucuji
Kdo by to byl řekl, že Anglie už za občanské války v 17. století byla tak vyspělá, že žena na vozíčku (!) zde mohla bezbariérově jezdit sem a tam jen za pomocí tlusté služky. V téhle oblasti sice autorce fantazie nechyběla, zoufale ji ale chyběla při popisu milostných scén. Když už tak posté čtete, jak generál Richard za invalidní Honor přišel, nějaký čas pobyl a pak zase odešel a vy teda nevíte, jestli se doprčic něco stalo nebo jak, tak vám už začne být i ten zbytek války ukradený. A to i přesto, že autorka v půlce knihy pro zvýšení dramatičnosti začala za všechny věty dávat vykřičníky! Kromě generála Richarda, který je asi pěkný magor, v knize vystupují další desítky postav, z nichž tak polovina se jmenuje John nebo Johnatan.
Daphne du Maurier mám moc ráda a v tomto případě jsem si vychutnala nejen její osobitý styl psaní, ale i netradiční milostný příběh.
Posadit v této době hlavní hrdinku na vozík mi sice přišlo trochu "mimo mísu", ale když odhlédnu od tohoto detailu, tak bylo jako vždy výborně popsané prostředí a moc se mi líbil i popis doby, kterou jsem neznala.
Takže i přes invalidní vozík ze 17. století dávám 5* :-)
Dojemný príbeh lásky medzi kráľovým generálom a mladou ženou Honor, ktorá po tragickej nehode ostáva ochrnutá. Hrdinovia sa nevidia 15 rokov, ale po opätovnom stretnutí je jasné, že ich láska nevychladla a hoci ostane nenaplnená, je jediná v ich životoch. Honorina tragédia je viac Richardovou tragédiou, pretože vedie smutný bezútešný život a je čím ďalej viac zatrpknutý, kým Honor sa s nehodou vyrovnala, psychicky ju posilnila a premenila z mladého bezstarostného dievčaťa v zrelú ženu. Richard je neprístupný muž, jedine k Honor chová nežné city, a to je u takého muža naozaj dojemné.
Velké zklamání a to i přes to, že anglické dějiny mě přitahují a Hospoda Jamajka byla nářez. Tentokrát mne Daphne nesmírně nudila rozvleklými pasážemi a patetickou sladkobolnou romantikou, kdy ani jedno nebylo v popředí, jakoby se nemohla rozhodnout, čemu chce dát přednost a tak kniha vlastně neměla nosný silný příběh. Láska Richarda a jeho přítelkyně Honor (nikoli manželky, jak praví obsah) byla jaksi na vodě, neustálé přesuny nesčetně figur sem a tam děj nerozhýbaly, naopak, k jejich utrpení jsem se stávala víc a víc netečnou. Nicméně přiznávám, že jsem vlivem četby nalistovala odbornou literaturu a porovnávala, paradoxně text historika byl přehlednější a mnohem poutavější.
Každá kniha od du Maurier mi připadá úplně jiná, každá svým způsobem zvláštní, nezapomenutelna, z každé zůstane v hlavě nějaká "ozvěna ". I k této se určitě časem ráda vrátím. Už jen kvůli historickým souvislostem, o kterých jsem vlastně věděla dosud jen velmi málo.
V mém životě už čteno třikrát, z toho docela nedávno a pro početnost stránek asi už naposledy. Nestíhám. Daphne du Maurier mám moc ráda pro její osobitný styl psaní a už v podzimu života jsem nenatrefila na podobný. Škoda. Vy mladší se možná dočkáte, i když nedoufám, takové autorky se už nerodí v téhle konzumní a komerční době.
Knihu znám ze staršího vydání pod názvem Králův generál, vždycky se mi líbila, i když u mě vede Mrtvá a živá...
Nádherná knížka, hltala jsem každý řádek a nemohla jsem se odtrhnout. Tak poutavě napsané, tak reálné, že se dokážete bez problémů vžít do postav a děje. Knihy od Daphne mám moc ráda a po přečtení, řadím tuto knihu mezi nejoblíbenější od této autorky.
Tuhle autorčinu knihu jsem četla jen jednou, víckrát to nešlo. Asi se do postav příliš vžívám. Skvělé!!
Autorovy další knížky
2019 | Hospoda Jamajka |
2019 | Mrtvá a živá |
1972 | Dům na pobřeží |
1991 | Únik |
1995 | Má sestřenka Rachel |
Knižku som dostala ako zachránenú z knihobudky od kamarátky, ktorá mi chcela pomôcť s knižkou výzvou, dala som jej šancu a rozhodne som neoľutovala! Toľko vecí, popisov, vnemov mi ostalo v pamäti aj po dvoch rokoch. Rozhodne to bude hlavnou hrdinkou, ktorá bola veľmi sugestívny rečník a jej prežívanie lásky, vojny a mnohých každodenných bojov z vozíčka bolo skutočne pútavé. Zaujímali by ma detaily bežného života v 17. storočí, ako to pri handicapovanom človeku riešili, keďže viem, že obnáša starostlivosť o vozíčkara dnes, ale to samozrejme nebolo témou tohto diela. Okorenené správnou dávkou tajomna a pátrania to viac než stojí za prečítanie :)