Generál Karel Kutlvašr – Vzpomínky na Pražské povstání
Pavel Švec
Vzpomínky na Pražské povstání sepsal jeho vojenský velitel generál Karel Kutlvašr na sklonku svého věznění v roce 1960. Tou dobou už měl za sebou více než jedenáct let nespravedlivého žaláře. Kutlvašrovy paměti vypráví v souvislostech o tvrdých bojích, o zákulisí vyjednávání s Němci i o nastupujícím politikaření, které ovládlo společnost po konci války. Jeho deník nikdy uceleně nevyšel, protože komunistická policie ho zabavila a pečlivě uschovala. Tato publikace je napravením letité křivdy, jíž se na generálovi dopustil totalitní režim a dává nahlédnout do posledních chvil válečného běsnění očima přímého účastníka.... celý text
Přidat komentář
Vzpomínky sepsané jednou z největších osobností moderních dějin Československa/České republiky. V knize vyniká krása českého jazyka a ukazuje odvahu našich odbojářů i "obyčejných lidí". Děkuji za ní...
Pražské povstání popsané očima jeho vojenského velitele. Unikátní svědectví o tom, jak se rodila ilegální síť bojovníků s Němci, kteří hrozili, že Prahu vypálí do základů. V dnešní době mobilů a sociálních sítí je dost neuvěřitelné, že se během pár hodin, maximálně dnů může zformovat taková několikatisícová síla a že až půl miliónu lidí začne budovat barikády. Přečtěte si o jednání ČNR a Kutlvašra s K. H. Frankem, při němž již nezaznělo Heil Hitlet, o tom, jak německé jednotky upadly do chaosu poté, co nějakého pošťáka napadlo přerušit německý telefonní kabel č. 092, o tom, jak zuřivé boje se o Prahu vedly.
Autorovy další knížky
2022 | Akce Kvilda |
2020 | Generál Karel Kutlvašr – Vzpomínky na Pražské povstání |
2022 | Pražské vilové čtvrti: Procházky mezi domy krásnými… a ještě krásnějšími |
Velmi zajímavý náhled do období Pražského povstání očima generála Kutlvašra. Jeho vzpomínky vzal a v ucelené podobě představil jeho praprasynovec (či něco takového). Je tak možné si udělat lepší přehled o tom, jak to vypadalo v ulicích (mého) města. Jedu pak popisovanými místy a představuju si, kde stály německé tanky, kde se odehrávaly některé z bojů, a je to až v dnešní době k neuvěření. Takové knížky vracejí vzpomínky, které by jinak odešly v mysli zemřelých lidí a děkuji za to! Některé pasáže byly občas fádnější a bez větší znalosti souvislostí se může člověk ztrácet. Motivuje to alespoň k dalšímu vlastnímu hledání informací, což jsem udělal.
Možná bych v závěru očekával ještě nějakou delší poznámku autora o navazujících dějinných událostech a osudech některých osob (K. H. Frank, který utekl a byl chycen v Rokycanech; směřování dalších let českého státu, u kterého bylo už z průběhu povstání cítit, že směřuje dost na východ; nějaké finální zakončení k osobě generála), ale netrápí mě to tolik. Byla zde alespoň snaha o poznámky pod čarou, ve kterých se objevilo také dost informací.
Co mě ale trápí, je závěrečná "ediční poznámka" o tom, že text vzpomínek a záznamů byl ponechán autentický, ale že byly jen opraveny gramatické chyby. Neviděl jsem originál, možná v něm byla velká změť chyb, a korektura tak byla náročná. Ale já se tedy v průběhu čtení s gramatickými chybami trápil. Viděl jsem jich až moc, včetně různých hloupých šotků, kde chyběla písmena nebo bylo změněno slovo za jiné, což mělo za důsledek úplně jiný nesouvisející význam. A úplnou korunu tomu všemu dalo slovo "brýlÝch". Páni! Především kvůli této děsivé korektuře nemohu dát 5/5, což bych jinak udělil za informační obsah knihy.
Nepatřím k takovým těm typickým českým křiklounům, kteří si na vše stěžují a všem závidí a nevidí za roh, ale za tuto korekturu a gramatickou správnost vážně někdo dostal zaplaceno...? Chyby jsou lidské, ale v knihách prostě a jednoduše být nemají a rozhodně ne v takové míře.