Generation P
Viktor Pelevin
Postmoderní román je obsáhlou výpovědí o prudkém historickém zlomu v Rusku a jeho následcích ve společnosti.
Literatura světová Romány
Vydáno: 2002 , Humanitarian TechnologiesOriginální název:
Generation "П", 1999
více info...
Přidat komentář
Vynikající správně ztřeštěná neučesaná kniha, která je napsána vyloženě hloubavým spisovatelem, jež vidí do podhoubí spouštěčů ruských pravd a polopravd. Tohle jsou ta zákoutí ruské kultury, která západnímu světu chybí, aby se nenechali strhnout jednoznačnou vlnou čiré nenávisti vůči nim (psáno v 2022). Reklama se tolik neliší od propagandy a formuje každého z nás, byť si to nepřipouštíme. To proto se dnes lidé tolik ohání otázkami o svobodném myšlení, protože si uvědomujeme, že naše jednaní z větší míry vůbec nepramení z nás. Vláda, pokud bude chtít, může vlastně celkem snadno ovládat naše choutky. Možná i proto jsou politické skupiny dnešní doby v celkem krásné rovnováze a společnost je polarizovaná a nesourodá. Samozřejmě vše pramení z informovanosti společnosti, myslím tudíž, že je to právě důvod proč něco podobného nepostihuje skandinávské země do takové míry. Já během onlajn čtení knihy uviděl po každé stránce nové reklamy, automaticky si zavádím youtube premium a během koukání na film jsem se zaměřil na plechovku svého Birella a uvědomil jsem si, že vlastně nejspíše piji tekutiny z plechovek právě proto, že mně její otevření a následné zmačkání asociuje nějaké potěšení ze světa reklam. Ono v politice dobrý slogan udělá polovinu práce, Cummingsové a Prchalové vědí o PR své.
Jako hezký příklad si můžeme vzít i slovo denacifikace, které alternovalo chování miliónů lidí a udělalo z Ukrajinců vlastně to, co udělal Hitler se Židami za WWII. Zároveň si nemůžu odpustit nenapsat sem zprávu, jež se dnes objevila na jedné britské stránce, kde se už pracuje i se scénářem, že Putin je už několik týdnů mrtvý a zastupuje jej dvojnik. Asociace s abrakadabra skandály politiků v čele s Jelcinem, které jsou posány v knize mě rozesmála, ale i znepokojila.
Poklona smekám - jsem generace pizděc také a čekají nás drsné časy. Nadčasovost neskutečná.
Opravdu jsem se snažila knihu přečíst, vím, že v Rusku byla hitem a Pelevin je oceňovaný autor. Ale já jsem ji nepochopila, mnohdy jsem nerozuměla ani obsahu, ani smyslu, ani pořádně větám. Dočetla jsem, ale bylo to utrpení a netuším, o čem ta kniha byla.
Kniha, která poodkrývá svět reklamy, drog, ruské politiky a zasvěcených, kteří hýbou světem. Trošku divoká jízda ruskými devadesátkami, která asi nebude po chuti běžným čtenářům.
Pelevin vidí Jelcinovské Rusko jako vyprázdněný obal, kde nic není skutečné. I ten kapitalistický závod je v ruském podání bezobsažný a vše je zacyklené do sebe bez možnosti úniku. Kniha se nečte moc snadno, což nevím, zda je způsobeno překladem, nebo autorovo filozoficky náročným jazykem.
Dobré, opravdu dobré, ale nesouhlasím s popiskou knihy, že knihu čtou i ti, co jinak šáhnou akorát po telefoním seznamu. Vůbec mi nepřijde jednoduchá i když já jsem ji zhltla poměrně rychle.
Vavilen Tatarskij je absolvent Literárního institutu a mladý poeta. Dráha básníka či spisovatele jej však nečeká. Rusko je po Sametové revoluci a Tatarskij nastoupí na dráhu reklamního textaře. Postupně, jak Pelevinův romám plyne, se hlavní hrdina Tatarskij prokousává naskrz komplikovaným světem inzerce a reklamy, až se ocitne v jeho samotném (přesyceném, zdegenerovaném) pupku. Konfrontace s východní mystikou, halucinogenními drogami, mnohočetnými symboly, nesčetnými společenskými odkazy a západní kulturální teorií na jedné straně a ruskou realitou rozvíjejícíhho se kyber-věku na straně druhé působí Tatarskému mnohé vnitřní otázky a konflikty, jejichž řešení není nasnadě. Velká autorova znalost tématu (témat), postmoderní zpracování a typicky ruský sarkastický humor dělají z Pelevinovy na první pohled ztřeštěné, na ten druhý však dokonale realistické knihy pozoruhodné dílo.
Autorovy další knížky
2011 | Svatá kniha vlkodlaka |
2016 | SNUFF |
2002 | Omon Ra |
2002 | Generation P |
2006 | Helma hrůzy |
Krásné dílo ruského magického realismu, které čtenáři přibližuje to, jaký svět byl v Rusku po rozpadu Sovětského svazu a jak tuto dobu prožívala autorova generace.