Kdo je Abel
Kathleen O'Neil Gear , W. Michael Gear
Genetic Thriller série
< 2. díl
Detektivní román odehrávající se v současné Americe popisuje vědecký pár, který přijde o život během genetických výzkumů. Genetik Scott Ferris tajně naklonoval pračlověka. Jeho okolí odmítá uvěřit tomu, že by tento rozvážný a inteligentní mladý muž udělal něco takového. Je jeho jednání neetické? Nebo je v zájmu vědy něco takového možné? Církevní představitelé se bouří a policie v čele s FBI má plné ruce práce ochránit svědky i živoucí důkaz...... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 2005 , BaronetOriginální název:
Raising Abel, 2002
více info...
Přidat komentář
Svižný thriller se zajímavým podtextem: napsáno před dvaceti lety, ale není to poznat ani na stylu ani na obsahu (dokonce ani na používané elektronice). A sci-fi základ extrakce, editace a replikace DNA se dnes už ani jako sci-fi nejeví (stejně jako téma věčného boje náboženství versus věda, resp. kreacionismus vs. teorie a důkazy evoluce). Samozřejmě v tomto konkrétním případě jeden musí dumat, co by bylo (dál), kdyby to tak opravdu bylo.
Na mne ovšem hodně dlouhé, těch 560 vydatných stran jistě pokrátit šlo, zejména o romantickou až přehnanou linku v druhé půli. Na několika místech mi připadalo, že autoři-manželé poněkud ujeli, např. hodit před čtyřleté dítě jídelní lístek a chtít, aby si vybralo (číst neuměl, jeho kvality byly jinde, přesto i sám někdy ve svých úvahách zmínil komplikované jméno restaurace, což by asi musel taky být spíš schopen přečíst než jen odposlechnout), nebo zapínání pásu v autě i po instalaci dětské sedačky (a jeho rozpínání dítětem samým!). Přes nedostatky a za námět i napětí 90%.
"Antropologové říkávají, že lidství je experiment, který ještě nemá definitivní výsledky. ...
Z hlediska evoluce je třeba šváb mnohem úspěšnější experiment. Je starý šest set miliónů let, během vývoje se moc nezměnil, přesto úspěšně přežívá dál. A to navzdory usilovným snahám lidstva, aby ho vyhubilo. Rod Homo je na zemi teprve dva milióny let. To se šesti sty milióny přece nejde srovnávat."