Globalizace a krize
Ilona Švihlíková
Kniha zkoumá vazby mezi procesem globalizace a stále častějšími krizemi vrcholícími současnou hospodářskou recesí. Jako zlom představuje 70. léta 20. století a následné tažení neoliberalismu. Analyzovány jsou hluboké změny ve světové ekonomice: nadvláda finančního sektoru, moc nadnárodních firem, nové podoby spekulace či vzestup skupiny BRIČ. Autorka vychází ze systémové teorie a modelu tzv. Kondratěvových vln, s jejichž pomocí načrtává i několik různých scénářů možného budoucího vývoje. Ing. Ilona Švihlíková, Ph.D. (1977) přednáší ekonomii na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze, kde vede Katedru politologie a společenských věd. Je spoluautorkou knih Energetická bezpečnost – geopolitické souvislosti (2008) a Energetická bezpečnost: reakce na krizi (2009).... celý text
Přidat komentář
Kniha, která přináší mimořádně zajímavý pohled na řadu ekonomických (ale i sociálních a politických) jevů. Její názory působí v moři našeho politického mainstreamu poněkud cize, ale o to svěžeji a v mnohém nezbývá než souhlasit. Vytknul bych pouze to, že v některých pasážích to vypadá, že autorka své názory formuluje poněkud povrchně a nepokouší se o hlubší vysvětlení.
Dle mého soudu hodně kvalitní ekonomická práce. Doc. Švihlíková jde mimo mainstreamový neoliberální ekonomický pohled na svět. V tomto alternativním pohledu je spíše osamocená, alespoň v ČR. Kniha rozhodně stojí za přečtení!!!