Gordon

Gordon
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15557/bmid_gordon-QO8-15557.jpg 4 103 103

Román je působivou osobní zpovědí, ohlédnutím za sadomasochistickým vztahem. Vypravěčka Louisa se v Londýně po 2. světové válce setkává s psychiatrem Gordonem a ihned s ním naváže intimní, odpočátku velmi submisivní vztah. Gordon se jí zmocňuje brutálně, znásilňuje ji i slovně: buď jí udílí příkazy nebo chladně analyzuje její komplexy a duševní stav. Román je dobrodružstvím milostným, psychologickým i jazykovým: autorka "hledá" slova, jimiž by vypravěčka popsala své prožitky a vypořádala se s Gordonovými zraňujícími analýzami. Kniha vyšla prvně v Anglii roku 1966 a měla punc zakázaného díla, později došlo i na pirátská vydání. Pod skutečným jménem autorky vyšla za značného mediálního ohlasu až v roce 2003.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Gordon, 1966

evasamankova
15.05.2013 2 z 5

Jak knihu ohodnotit? Mám z ní dosti rozporuplné pocity. Ale ve výsledku je to spíše zklamání. Předně nejsem podobného "zaměření" jako byla autorka, takže takovýto vztah jednoduše nechápu. První věc - Gordon i Louisa mi byli oba nesympatičtí.. Dále to, co se v anotaci jeví tak provokativně a zkaženě, v samotném románu bylo spíše nakusováno. Autorka se za celou dobu svého líčení nedostala ničemu pod povrch nebo takříkajíc "na dřeň". Její pocity, které jí to nutily dělat nebo přesněji " si nechat dělat", mě zcela míjely.. Nepřesvědčivé. Další věc, která mi chyběla, byla absence jakéhokoliv popisu sexu. Kromě obratu "zmocnil se mě". Samo téma si o to říká. Ale uznávám v kontextu dnešní doby proti stáří knihy a době, kdy byla napsaná - je to velký rozdíl.(I když třeba taková Agatha Christie s inteligentními zápletkami a konci svých knih obstojí i v dnešní době krimi a thrillerů). Dnes se se sexem takové "caráty" nedělají. Závěrem pro mě dosti nepřesvědčivá zpověď. Celkem nepříjemné čtení, ke kterému jsem se nutila. Trochu jako chlubení se tím, kým vším byla hrdinka vydržována.

tibby
11.11.2012 5 z 5

"Je lepší být trestán než ujít bez trestu, protože člověk aspoň ví, že se s ním nejedá lhostejně. Bez mraků není nádherných západů slunce..""Nechám si tě navždy, protože vždycky najdu nový způsob, jak tě mučit."Nemám slov, přečteno za čtyři hodiny.

Eli.s
23.10.2012 4 z 5

Stránkou po stránce se potápíme čím dál hlouběji do mysli i pocitů Luisy, hlavní hrdinky, která je odrazem samotné autorky. Strhující příběh, kterému Edith Templetonová propůjčila autenticitu, popisuje odvrácenou tvář lásky a zároveň nás nechá nahlédnout do lidské psychiky, která se možná jen zdánlivě jeví stejně nevyzpytatelně jako láska samotná.

Bolkonská
30.07.2012 5 z 5

Mám přesně opačný pocit - ty analýzy jsou mnohem hlubší, než by člověk od takové knihy čekal. Ani zdaleka nejde o prvoplánovou pornografii, jak se to občas někde senzačně propaguje. Scény, přestože vlastně brutální, jsou popsané velmi decentně, a i kdybyste se na prvních 150 stranách divili, o čem že to tedy je, na zbývajících 50 vám to určitě bude úplně jasné. Velmi znepokojující příběh fatálně hluboké lásky.

odejana
24.07.2011 2 z 5

Je to sice dráždivé, ale jen na povrchu, nepřipadlo mi, že by v analýzách vztahu a situací pronikla nějak hlouběji. Horko těžko jsem to dočetla.

charlosina
30.11.-0001 5 z 5

Zneklidňující a dráždivé zároveň. Silná atmosféra, roztodivné pocity a nádherný jazyk.