Göring
Roger Manvell , Heinrich Fraenkel
Biografie jedné z nejvlivnějších osobností nacistického Německa a jednoho z nejbližších Hitlerových spolupracovníků - říšského maršála Hermanna Göringa. Publikace nás seznamuje s Göringovým mládím, jeho službou u letectva za první světové války, poválečnými životními osudy a následným příklonem k nacistické ideologii na přelomu 20. a 30. let minulého století. Autor se podrobně zabývá Göringovou politickou činnosti po boku A. Hitlera a rovněž jeho podílem na vybudování německého letectva (Luftwaffe). Největší pozornost věnuje jeho činnosti za druhé světové války, kdy byl velitelem letectva a po Hitlerovi druhým nejmocnějším mužem třetí říše. Závěr popisuje jeho zajetí a průběh jednání norimberského soudního tribunálu, který odsoudil Göringa k smrti, které odsouzený nacistický pohlavár unikl sebevraždou. Kniha obsahuje bohatý poznámkový aparát, přílohy, rejstřík a seznam použitých pramenů a literatury.... celý text
Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: 2007 , BB artOriginální název:
Goering, 1962
více info...
Přidat komentář
Zaujímavý životopis popredného predstaviteľa Tretej ríše, bez zbytočných číselných údajov.
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) gestapo Luftwaffe (Německo) nucené práce Třetí říše (Nacistické Německo), 1933-1945 oddíly SS (esesáci) norimberské procesy nucené vystěhování Hermann Göring, 1893-1946
Knížce se rozhodně nedá upřít, že se snaží Göringa zachytit ze všech možných úhlů pohledu. Nevynechá ani jeho mládí, koníčky, záliby, zdravotní stav, jak ho vnímali ostatní… Před očima opravdu vystává živoucí osobnost, zachyceny jsou i některé humornější okamžiky jeho života, jako třeba:
"Dalším pokusem o sportování bylo, že se Göring příležitostně věnoval jakési formě tenisu. Hrál s každým, kdo byl ochoten dodržovat jeho osobní pravidla této hry, která zněla, že soupeř musí míč vždy odehrát blízko k místu, kde Göring stojí, aby ho nemusel dobíhat. "To nevidíte, kde stojím? " křičel, když míček dopadl mimo jeho dosah. "
Občas jsou citovány části jeho proslovů (nebyl vůbec špatný rétor), zrovna tak jsou využity třeba vzpomínky zahraničních diplomatů (spolupracovníků, známých, rodiny…), s kterými se setkával, samozřejmostí jsou nařízení, pod která se podepsal. Bohatým zdrojem jsou i materiály využité během Norimberského procesu (tomu je věnováno cca 60 stránek na konci knihy).
Docela mě překvapilo, jak byl (všeho)schopný, leckdy ovšem byl dosazen na pozici, ke které neměl vůbec potřebné vědomosti/schopnosti (například řízení hospodářství, což bylo hodně zvláštní, protože v té době ho měl pod palcem nesmírně schopný ekonom Hjalmar Schacht, Hitler chtěl mít na tomto místě poslušnou loutku a tou Schacht rozhodně nebyl). Každopádně to byl člověk bez jakýkoliv morálních zábran, jestli při ekonomickém "dojení " podrobených území vznikne v dané zemi hladomor mu bylo naprosto volné, k cíli šel přes mrtvoly. Postupem času také jeho vliv dosti slábne a dá se říci, že se spíše věnuje sbírání umění a užívání si života než svým povinnostem.
Co bych knížce vytknul, je občasný výskyt neobratných slovních spojení, třeba: "…který se stal vyhnancem a drogovým rozpadlíkem…". Že byl drogově závislý, se dá určitě vyjádřit lépe. Na stránce 134 se dozvíme, že Hitler v březnu 1936 uspořádal plebiscit, kde se obyvatelé mohli vyjádřit, zda souhlasí s jeho politikou (48,8 % bylo pro). Což je samozřejmě nesmyslný údaj, má být 98,8 %, vcelku hloupý překlep. Pod čarou je občas i poznámka překladatele, že autor netrefil přesný měsíc dané události.