Gustav a Anton
Rose Tremain
Po nevyjasněné smrti svého otce-policisty žije Gustav sám s matkou na pokraji hmotné nouze. Když ve školce pozná stejně starého Antona, znamená to především konec jeho osamělosti. Anton, nadaný klavírista, pochází z bohaté židovské rodiny, která se do Gustavova rodného Matzlingen přistěhovala z Bernu těsně před tím, než se švýcarské hranice uzavřely židovským uprchlíkům z Říše. Antonovo přátelství dává Gustavovi možnost nahlédnout do světa láskyplnosti a blahobytu, Anton zas Gustava používá jako záštitu vůči ambiciózním rodičům. Gustav mu může nabídnout svůj pevný postoj, odolnou slupku, kterou si byl nucen vypěstovat v soužití s citově chladnou matkou. Román Gustav a Anton tematizuje švýcarskou neutralitu, a to jak v historickém období přelomu 30. a 40. let 20. století, tak v protagonistech knihy. Příběh o celoživotním přátelství dvou mužů vypráví především o různých podobách lásky, o vášni, nepochopení i nenávisti. Osudy hlavních postav líčí autorka vždy z jiného úhlu, ale pokaždé citlivě a vytříbeným stylem. Autorka prý chtěla napsat román připomínající švýcarské hodinky - na pohled obyčejný, ale při hlubším ohledání rafinovaný, složený z tolika malých částeček a mechanismů. Navzdory komornímu klidu, s nímž je kniha psaná, jde o velké drama, vystavěné kompozičně jako třívětá sonáta.... celý text
Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: 2020 , VyšehradOriginální název:
The Gustav Sonata, 2016
více info...
Přidat komentář
Když pominu, že to tak docela není ani tématika LGBT (i když trochu ano), ani WWII/židovská otázka (i když taky trochu ano), dostalo se mi velmi málo z toho, co bych očekávala od "příběhu celoživotního přátelství". Vlastně jsem se nedozvěděla nic hlubšího o osobnostech hlavních hrdinů; neslaný nemastný Gustav mi k srdci nepřirostl a křehký, až lehce hysterický Anton už vůbec ne. Více na mě zapůsobila dějová linka vracející se do mládí Gustavových rodičů, respektive jeho odtažité matky, kterou mě autorka - všechna čest - přiměla nesnášet po několika málo odstavcích.
Knihu jsem si vybrala na základě obálky a anotace. Navíc je od mé oblíbené autorky, od které mám přečtené téměř vše.
Je pravda, že ta anotace slibuje trošku něco jiného, než ve finále dostanete. Ale já nejsem zklamaná. Čekala jsem, že tam bude více židovská tématika, což nebyla, ale nevadí. Je to takový rychlý průlet celým životem hlavních postav. Od dětství po stáří.
Snad jen některé pasáže mi přišly zbytečně dlouhé, hlavně dětství. A dospělost naopak hodně stručně proběhnutá. Škoda. Určitě to šlo napsat mnohem líp. Ale jinak je to fajn čtení.
Přidávám se k předchozím komentářům - mé dojmy jsou rozpaky. Příběh je napsaný skvěle, což o to, ale kniha se do mě nějak "nezařízla". V důsledku silných emotivních scén jsem stále očekávala velké osvobozující vyústění, které se ale dle mého osobního prožitku nedostavilo.
Podle anotace jsem očekával trochu jinou knihu. I přes to se mi kniha líbila. Jediné co mě mrzí je, že třetí část přeskočila převážnou část dospívání Gustava a Antona. Nějaké vzpomínkové flashbacky tam jsou, ale i tak bych se rád dozvěděl něco více o jejich dospívání.
jsem z knihy trochu na rozpacích - podle anotace jsem čekala trochu něco jiného; především závěr mě dost zklamal, i když náznaky v knize byly;
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) homosexualita anglická literatura Švýcarsko klasická hudba LGBT, queer, LGBT+Autorovy další knížky
1997 | Navrácená milost |
2020 | Gustav a Anton |
2004 | Zlatá horečka |
2002 | Hudba a ticho |
2003 | Valentina a já |
Čtivé, citlivé, laskavé. Ano, není tam kdovíjaká zápletka, žádná přehnaná slova o velkém přátelství....ale právě ty náznaky a celoživotní pouto dvou kamarádů se mi moc líbilo. Celá kniha se mi četla velmi dobře a po jejím skončení ve mně zůstal příjemný dojem nad časem stráveným s touto knihou.