Gymnázium
Václav Budinský
Humoristický román Gymnázium, věnovaný atmosféře a humoru středoškolských studií, vychází již v 7. vydání. Poprvé spatřil světlo světa ještě za totality jako samizdat v počtu třiceti výtisků, které ovšem šly z ruky do ruky a putovaly po celé (tehdy ještě československé) republice. Od té doby přečetlo tuto knihu již více než sto tisíc čtenářů. Dle značných ohlasů lze usoudit, že se při četbě nenudili a že si připomněli vesměs příjemná studentská léta. V současné době, kdy od revoluce uběhlo více než dvacet let, může již ovšem hrát i roli zajímavé historické reminiscence a ukázat nejen mladší, ale i střední generaci, jak a v jaké atmosféře se studovalo bez počítačů, počítačových her, internetu, mobilních telefonů a navíc ještě v éře reálného socialismu. 7. vydání Autenticitu románu posiluje skutečnost, že vše, o čem pojednává, se z více než devadesáti procent skutečně stalo a že v něm nevystupuje ani jediná vymyšlená postava. Mezi proslulé nápisy a výroky patří např. nápis na chlapeckém záchodku ŘEDITEL JE VŮL, I KDYŽ SE TO SMAŽE, zápis na zámku Nové Město nad Metují DĚKUJEME ZA KRÁSNÝ VÝKLAD. ZÁJEZD NESLYŠÍCÍCH Z JIHLAVY nebo výrok muže, který se napil dobré moravské slivovice a pravil: TO JE SÍLA, TO NENÍ MOŽNÝ, ŽE TO NENÍ ZDRAVÝ! Mimo značného množství humorných výroků, dialogů, nápisů a vtipů lze v románu najít také řadu příběhů a historek ze života středoškolských studentů a jejich profesorů. S ohledem na skutečnost, že se jedná o jedinou humoristickou knihu od dob Jaroslava Žáka věnovanou studiu na gymnáziu, je velmi pravděpodobné, že pobaví a rozesměje mnoho dalších čtenářů.... celý text
Přidat komentář
krásna predstava, ako sa z absolventov pomocných škôl stanú absolventi pomocných gymnázií a z nich absolventi pomocných univerzít... alebo to bola „len“ prognostická prezieravosť?:)
Jsem živým důkazem, že i tací žáci usedají do školních škamen, s hlavními hrdiny bych souzněla v jednom akordu.
Nevadilo mi,ze tema je z roku 1969 a zacina chmelovou brigadou coz si neumim predstavit ale nebylo to vubec vtipne
Kniha zajimava, pro me ctiva. Urcite to nebylo dilo, u ktere by se clovek lamal smichy, ale na druhou stranu velice citlive intelektualne napsano, s jemnym humorem a nadhledem. Udivila me aktualnost dila, pripomnelo mi moje gymnazialni leta, ackoliv se odehravaly vice nez o 30 let pozdeji nez hlavnich hrdinu pribehu. Ze sveho okoli si pamatuji osobnosti, ktere napadne pripominaly Burese s Budinskym, vzdycky jsem k nim citila vnitrni obdiv, ze nebraly sve pedagogy jako nadrizene, dokazaly s nimi diskutovat, argumentovat nebo jim odporovat.
Je to moc dobrá kniha, vše mě v ní bavilo, hlavně vtipy a příhody, ale na internetu jsem nenašel nic o Slavomírovi Burešovi, který mě jako umělec zaujal. Chci být také básník.
V době, kdy jsem chodila na střední, seděl popis všech učitelů v knížce na ty, kteří mě učili. Je to takový univerzální popis archetypů vyučujících. Jinak kniha je velmi zábavná a čte se jedním dechem.
Knížku jsem četla, když jsem chodila na gymnázium. Tenkrát jsem se u toho docela bavila. Ještě po letech si vybavuji: ... v létě budu půjčovat loďky a v zimě budu saunařem....
Souhlasím s předchozím názorem (Pet007). Knihu jsem ani nedočetla. Opravdu nezáživné a zklamání.
Od humoristického románu bych čekala, že se opravdu hodně zasměju, ale to se bohužel nekonalo. Hlavní hrdinové byli natolik nadšeni ze svého inteligentního humoru, až mne vůbec nebavili. Více bývalých nebo i současných studentů by mohlo stvořit podobné dílko a bylo by určitě vtipnější.
Knihu jsem si koupila,když jsem si přečetla recenze někde na internetu.Já osobně jsem se zasmála jednou jedinkrát,viz výňatek z knihy str.8-Jindy spolužačka Zajíčková drze a vytrvale odmlouvala.Češtinářka ji potrestala poznámkou,,Je hubatá".Vyžadovala ovšem podpis přísného otce,neboť věděla,že si to doma s hříšnicí srovná.Druhý den podpis kontrolovala a dostala šok,neboť pod poznámkou bylo těžkou havířskou rukou připsáno:,,To má po mámě,ztřískal jsem je obě!" Toť vše,ale nemůžu odrazovat ostatní čtenáře.
Knihu jsem si jako jednu z mála vybrala podle obalu. Už nevím, co jsem od ní očekávala, ale musím říct, že mě nijak zvlášť nenadchla. Některé postavy mi jsou sice sympatické (většinou se jedná o učitele) ale hlavní postavy Budínký a Bureš mi ne úplně "sedly". Jejich nadšení pro poezii mi přijde trochu neúměrné jejich věku (nevím, jestli autor mluví podle vlastní zkušenosti) - upřímně řečeno neznám žádného studenta 1. ročníku střední školy, který by se takto choval a vyjadřoval.
Úplně nejvíc mi však chybělo to, co od této knihy slibují různé recenze - že se pobavím, to tedy skutečně ne. Nemohu však ani říci, že bych ostatní od čtení chtěla odratit.
Autorovy další knížky
2000 | Nová Kámasútra aneb 365 způsobů milování |
2005 | Gymnázium |
1997 | 365 způsobů milování |
2010 | Vtipy pro děti vybrala Lucie Bílá |
2006 | Sexuální hry a hříčky |
Čekal jsem více humoru bohužel mě to nebavilo tolik jak jsem si přál.