Habsburkové: Vzestup a pád světové velmoci
Martyn Rady
Portrét pozoruhodné dynastie, která, ať se nám to líbí nebo ne, ovlivnila charakter naší vlasti, Evropy i celého světa. Začátky Habsburků v 15. století byly skromné, ale už během pár dekád získali nadvládu nad podstatnou částí Evropy, od dnešního Slovenska až po Španělsko. Jejich říše coby zdánlivě nesourodý spletenec větších a menších území, s různými soustavami výsad a zákonů a množstvím jazyků, vždycky působila jako něco chaotického a provizorního. Martyn Rady ukazuje, v čem spočívala neskutečná odolnost habsburského rodu: v přesvědčení, že jejich osudem je být obránci římskokatolické církve, strážci míru a průkopníky vzdělanosti. Habsburští panovníci byli neuvěřitelně rozmanití: najdeme mezi nimi vojevůdce i intelektuály, vládce chytré i hloupé, lenivé i přehnaně činorodé, spojovala je však představa o poslání jejich rodu. Ve střední Evropě jejich dominanci ukončila až první světová válka.... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 2021 , Slovart (ČR)Originální název:
The Habsburgs: To Rule the World, 2020
více info...
Přidat komentář
Čtivá kniha, kterou ale degraduje časté zjednodušování historických faktů a řada nepřesností, což je u vysokoškolského profesora dosti zarážející.
Z hlediska světových dějin pro mě v knize nebylo nic nového, avšak představovala výborné shrnutí v rozumném rozsahu. Text byl velmi čtivý a oživovaly jej mnohé zajímavosti a perličky. Možná bych ocenila bohatší obrazový doprovod, ale to je jen na okraj.
Od Habsburgovcov som mal rovnako velke ocakavania ako od Montefioreho Romanovocov, ktorí boli pre mna vyborni. Tu som však mali pocit, že len čitam vysokoškolské skriptá, kde som sa nedozvedel skoro nič nové, s výnimkov ich povodu. Nicim som nebol ocareny, skor sklamany.
Výborná kniha pro rychlou orientaci a historické souvislosti o nejsilnější mocenské dynastii,která kdy vládla v Evropě. Martyn Rady pochází z Maďarska a zdá se mi,že Habsburkům trochu fandí. Zajímavé je,že třeba na českém ikonickém králi Přemyslu Otakaru II. nenechal nit suchou.Naproti tomu na jiném místě zase chválí uherskou armádu,která byla na hlavu poraženaTurky v bitvě u Moháče že prý byla pouze nepočetná,ale jinak dobře vyzbrojená a vycvičená(což mě překvapilo)... Nicméně díky za tento netradiční a možná trochu polemický pohled.
Občas autor šokuje,nějakým tím údajem z osobního života šlechticů,aby čtenáře probudil a navnadil k dalšímu čtení,ale to se u literatury faktu dá odpustit.