Hacknutá čeština

Hacknutá čeština
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388042/bmid_hacknuta-cestina-yBo-388042.jpg 4 61 61

Také často slýcháváte nářky a stesky nad úpadkem češtiny? Všechno je to jinak. Čeština nechřadne, ale naopak vzkvétá, a obohacuje se přitom jak prvky domácími, tak přejatými. Důkazem je on-line slovník Čeština 2.0, do kterého už deset let přidávají originální česká slova samotní uživatelé, chcete-li „vlastníci“ jazyka. Za ty roky se Čeština 2.0 stala hřištěm pro všechny jazykové hračičky. Díky nim novotvary ani další slova jen tak nezapadnou, nýbrž s námi zůstanou napořád jako svědkové doby, ve které jsme žili. Z tisíců on-line hesel se do knihy Hacknutá čeština vešlo přes 3000 výrazů, které s jazykovou kreativitou i vtipem popisují vše od politiky přes sportovní události až po každodenní život. Slovník hacknuté češtiny si rozhodně užijete a navíc si díky němu obohatíte slovní zásobu. Zjistíte, kdo je krachonoš, vadína, surikata, řvoused nebo kontokorentiér, co obnáší mít čvančary, memopauzu, chcavenku či kurvítko a co znamená jet haldy, milošekunda, nánotechnologie, alzaheimer nebo třeba benevtip. Kromě slovníkového „best of“ v knize najdete taky povídání zakladatele slovníku Martina Kavky s devíti osobnostmi, pro něž je současná čeština pracovním nástrojem. O tom, jak si s jazykem hrají a jaké v nich vzbuzuje emoce, vyprávějí blogerka, copywriterka a markeťačka Michelle Losekoot, lektor tvůrčího psaní René Nekuda, herec Jan Zadražil, básník a twitřan Petr Kukal, překladatelka Anežka Charvátová, sloganistka Lenka Papřoková, stand-up komik Pavel Tomeš, lingvistka Michaela Lišková a jazykozpytec Jiří Marvan.... celý text

Přidat komentář

Snoopi
31.05.2024 4 z 5

O téhle jazykové příručce je určitě dobré vědět. Vychází z autorova hlubokého zájmu o češtinu, konkrétně o samotný proces vzniku nových slov. Sleduje slova prudce se rodící z nekonečné rozpínavosti jazykovědného vesmíru... slova vstávající z popela galaktických srážek významů... slova zjevující se náhle, zářící jako meteory při průletu atmosférou a budící úžas, šok i pobavení... slova nezadržitelně padající k zemi a zákonitě hasnoucí, neboť svých pět minut hvězdné dráhy si náležitě užila... slova přesto důležitá, neboť zobrazují stav současného jazyka a lexika a podněcují vznik slov dalších.
Jde i příručku příznakovou - u použité slovní zásoby převažuje expresivní charakter, tedy slova nespisovná či citově zabarvená. I když tyto novotvary, mnohdy vzniklé náhodnými a trefnými slovními hříčkami, přestávají časem být aktuální a postupně zastarávají, neboť se objevují stále nová a nová slůvka, publikace ve své internetové podobě rozhodně nezůstává pozadu. Je až s podivem, jak pružně a svěže dokáže reagovat na aktuální dění.
V úvodu se její autor, Martin Kavka, přiznává k důvodům, které ho k vytvoření knihy vedly: vždycky měl rád slovníky - a fascinovala ho právě slova, která v jiných slovnících nebyla. Proto je od r. 2008 začal sbírat: nejdřív sám pro sebe, pak postupně "zaúkoloval" své okolí, až vznikla Čeština 2.0, slovník nestandardní češtiny tvořený přímo uživateli. V té době to bylo "módní označení", mělo značit něco nového, přelomového - a tak si z tohoto trendu ve svém názvu trochu utahuje, ale zároveň tím naznačuje, že jde opravdu o současnou verzi jazyka. Během let se Čeština 2.0 stala hřištěm pro jazykové hračičky - novotvary tady nezapadnou, ale zůstávají zde dál jako svědkové doby, v níž jsme žili. Glosují vše od politiky přes společenské či sportovní události po každodenní život.
Ve spolupráci s lexikografem Michalem Škrabalem tak vznikla nezapomenutelná příručka, obsahující přes 3 000 výrazů, což je asi jen čtvrtina všech slov v aktuální online verzi, která se stále rozšiřuje a rozrůstá. Myslím, že jejich úmysl - zahrnout do ní všechny kategorie slov tak, aby se zde vedle "výronů jazykové kreativity a komiky" objevila slova s regionální příchutí, ale i přejímky, výrazy slangové, profesionalismy, atd. - se vydařil. V knize se nacházejí i zpovědi osobností, pro něž je mateřština pracovním nástrojem, např. Pavla Tomeše i René Nekudy. Pročítat takový slovník rozhodně není nuda, zvlášť když ho navíc doprovázejí i vtipné ilustrace Lukáše Fibricha. Navíc to není "cihla", jejímž vrhem byste dokázali někomu způsobit "zranění neslučitelná se životem", takže pokud se chcete pobavit a máte rádi český jazyk, mohu jen vřele doporučit :-)
BLBOFON - (i blbofoun) telefon, který nemá dotykový displej, operační systém a zvládá pouze telefonovat,
esemeskovat a občas svého uživatele vzbudit; opak chytrofonu (16.01. 2012)
LEXÍK - lexikograf, slovníkář, člověk zabývající se tvorbou slovníků a slovníkových hesel
Lexíci pojebaný! Z toho mýho hesla nezbyl na kameni kámen. (mato, 15.05. 2016)
PANDOLEZEC - politik podléhající Číně
To máme v politice už jen samý pandolezce? (A. Mitrofanov, 21.10. 2016)
INSTANTNÍ RODINA - vztah s někým, kdo už má dítě n. děti z předchozího partnerství (jednatel, 13.12. 2016)
GERONTOKÁRA - nákupní taška na kolečkách, kterou často používají důchodci (Lili, 04.09. 2015)
HAVLETIŠTĚ - pražské Letiště Václava Havla v Ruzyni (M. Čumpl, 5. 10. 2012)
ŇADRAN - jadranské pobřeží, které v létě okupují polosvlečené Němky všelikého stáří
OKAMŮRA - člověk, který žije v permanentním strachu z imigrantů a Evropské unie
* p. politika Tomia Okamury. Muslimských uprchlíků tu napočítáš na prstech jedné ruky, ale
okamůry už budují domobranu. (mato, 16.10. 2017)

A abych dokázala své tvrzení, že autoři webových stránek slovníku cestina20.cz dokáží velmi pohotově reagovat na nastalé situace, dovolím si citovat novotvary ryze současné, tedy "ještě žhavé vanem horkovzdušné trouby", které ve slovníku již neobjevíte:
PRAGANO - vítězství českých hokejistů na MS v Praze 2024; odkaz na vítězství na olympiádě v Naganu 1998,
Příklad: "Pragano znovu spojilo Česko."
BLÁBOLOGIE - hanl. studijní obor považovaný za méně hodnotný
Příklad: "Ten zas vystudoval nějakou blábologii a teď nás tu poučuje."
KURVÍČKO - víčko připevněné k lahvi
Příklad: " Teď už dávají kurvíčka i na kefír, takže ho člověk musí vždycky utrhnout, aby se
nezaprasil, když pije přímo z flašky.

Chio.77
16.05.2023 4 z 5

Slovník se spoustou zajimavých slovíček, která jsem nikdy neslyšela-neviděla.


vvikingg
22.10.2021 5 z 5

U knihy jsem se pobavil i zasmál, pracuji v gastronomii a výraz babicovat mě dostal :-) cituji: vařit z náhražek surovin ( podobně jak Babica), které výrazně sníží chutovou i estetickou hodnotu pokrmu, například zaměnit hovězí svíčkovou :-) za telecí párky, smetanu za mléko s vodou,,, nebabicuj a dej tam co tam patří, už se vžilo u nás v práci, výraz babicárna taky má cosi do sebe špatná restaurace s hroznou kuchyní a skorocajt- městský policajt taky sedí,mě se slovník líbil, zajímavých výrazů je tam mnoho

rarášek
28.09.2021 4 z 5

Hodně jsem se pobavila, spousta zajímavých slovíček. :)

domihruzkova
05.08.2021 2 z 5

Bohužel nedočteno. U online verze jsem se hodně bavila, ale to je nejspíš tím, že se dají výrazy seřadit. Knize by prospělo spoustu výrazů proškrtat a nechat jen ty "nej". Takhle se člověk musí prokousat desítkami slov, aby narazil na nějaký ten skvost. Moc nechápu dnešní trend vydávat knihu ze všeho, co má úspěch na internetu.

hermína14
13.05.2021 4 z 5

Otvírala jsem ji s posměšným úšklebkem a lehce pohrdavým (ne)očekáváním. Ale je v ní hlavně láska k jazyku a veliká převeliká hravost. Ač některá slova ani nechci číst, natož vyslovit, bylo mi potěšením...a vsuvky jazykozpytců a milovníků textů jsou čirá radost.
A až se stanu "kdysidentem", u kaše si určitě opět počtu.

Metroušek
19.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Jazyk společnosti je skvělým zrcadlem, odhalujícím skrytý vnitřek, a je zajímavé se do něj podívat zblízka. Výborné, průkopnické knihy amerického slangu pana Nicholase mě poučily o "američtině", a teď je na řadě čeština, která snad vlivem amerických filmů a rapu v posledních desetiletích razantně zvulgárněla, jak tato politicky nekorektní kniha neomylně dokazuje. Hodně mě pobavila, ačkoli bych silně škrtal, a odolal bych pokušení zařazovat některé urputně křečovité nebo nečesky působící výplody gymnaziální a vysokoškolské mládeže. Čeština není ruština, a tvoření nových slov stalinským stylem jako háelpéčko (hluboký lidský příběh) nebo šimako (šíleně malé kozy) si podle mne zaslouží zápis jen výjimečně. Pro člověka s citem pro jazyk je však bohatství, přesnost a vtipnost mnohého výraziva čirým potěšením, zvláště pokud mu nevadí brodit se mořem silných vulgarit a myšlení lidské spodiny, a dokáže se přenést přes fakt, že je sám či spíše sama občas terčem. Čeština je boží jazyk, a díky všem včetně reprezentativně zastoupeného Bláboliše, kteří ji obohacují. (Zde bych doplnil, že "babiška" je také starší volička jisté populistické sekty.) Vřele doporučuji, neboť znalost mnohých výrazů je nesmírně vnitřně obohacující, namátkou (můžete hádat jejich význam, a pozor, SPOILER):
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
lobotomio, klekač, havlobot, lysohlávek, meteodepka, oranžgutan, populitik, postblb, prasopis, přilezlík, raptor, režim manželka, slepiča, sprostředníček, šlichtárna, těžkotonážní víla, žlučoser, alík, afronaut, barbín, benga v plechu, gerontokárka, blbštajn, buřtka, čakrabába, dementokracie, digitální fetky, dojmologie, domolená, dysdebil, globální oteplenec, chmuro... No není ta čeština nebo ingština báječná?!

zdennyrakky
01.12.2020 4 z 5

Samozřejmě není to pro každýho, pro někoho je to silný kafe. Ale mě na tom baví právě ta výbušná směs intelektuálství (slovník má mnoho rysů seriózní lexikografické práce) a přízemnosti bez jakýchkoli hranic. A samozřejmě lidový tvořivosti, která taky téměř nezná hranic. A taky, jak tu někdo podotýká, jde i o sociální rozměr češtiny. Dozvíš se plno věcí, které z vlastního života neznáš, a naopak tu najdeš leccos svého a můžeš se nad sebou pozastavit. Musím přiznat, že pro mě bylo zdrojem určité sebereflexe heslo "cílový feťák". A že opravdu vtipné je sotva každé desáté či dvacáté heslo a že se mnoho opakuje? Je to přece jenom slovník, a ne nějaká prvoplánově "humoristická" knížka. P. S. Četl jsem to v podstatě zároveň s Velkým slovníkem floskulí od V. Justa. To je samozřejmě úplně jiná kniha, ale v něčem si nejsou úplně nepodobné... (pardon, floskule :-))

Mateo67
27.06.2020 3 z 5

Moc nerozumím přemíře negativních slovních hodnocení (o počet hvězdiček ani tak nejde, taky dávám “jen” tři). Kniha není jen další slovník z mnoha. Grafická stránka je povedená a její styl odpovídá lehčímu zaměřeni obsahu. Ale lehčí zde neznamená ani hloupé, ani povrchní, ani zbytečné. 10 výpovědí rozličných osobností (od lexikoložky přes lektora tvůrčího psaní až třeba po blogerku) přináší 10 osobních pohledů na vývoj, obměny a změny naší současné mateřštiny. A v každém najdete nejednu zajímavou myšlenku, zajímavý postřeh. A po jejich přečtení třeba budete i na slovník pohlížet smířlivěji.

aydam
11.10.2019 5 z 5

Vtipný slovník

slamenka
08.08.2019 2 z 5

souhlasím s předchozími komentáři, i když jsem se nad knížkou pobavila, je to škoda papíru. Vše už je online na čeština 2.0 ...

pavlinda
13.06.2019 3 z 5

I přes tři hvězdičky,které dávám,bych knížku měla ráda doma:-)-musím se pokoukat po antikvariátech..

niki-chan
26.05.2019 2 z 5

Některé výrazy pobaví, ale celkem vzato zbytečně vydaná kniha.

Shui-Xian
27.04.2019 2 z 5

Nic, co by musel mít člověk nutně doma, ale začtení v knihovně či obchodě doporučuji. Určitě se najde aspoň pár výrazů, které vám vyvolají pobavený úsměv a oceníte tu jazykovou hravost. (Naopak škoda toho, že se k nim musíte prokousat přes 100x obměňované vulgarity.)
Moji favorité: nekafe, sextempore, slepes a knižmo. :-)

lucin_a
02.04.2019 2 z 5

Použiji výraz z této knihy, kterou shrnu svůj názor na ni.
“ Vatabanka - úložiště zbytečných dat. “

miuk
02.04.2019 2 z 5

Podle mě úplně zbytečná kniha. Neznám nikoho, kdo by většinu slov používal. Možná mladí na netu, ale nevím...Nejsem zrovna stará, ale tohle je dost mimo.

RobertVlach
07.03.2019 5 z 5

Myslíte si, že umíte česky? Hovorová Čeština 2.0 vás drze vyvede z omylu. Protože zatímco my stárneme, naše mateřština neustále mládne. Krásná a vtipná, důležitá kniha. Za mě cajk!

jsemvlastovka
12.02.2019 1 z 5

Uznávám, že na Facebooku a Instagramu fajn projekt, ale nechápu, proč z toho vyšla kniha... Úplně zbytečná, podle mě.

Hanka_Bohmova
06.02.2019 3 z 5

Slovník u mě o Vánocích velmi příhodně zapomněla sestra, děkuji :o) Nad knihou jsem se pobavila, i když to není na jásání nad každou stránkou a k oprávněnosti superlativu "best of" by podle mě pomohlo trochu škrtat.

Vedle češtinářského zážitku jde o zajímavou sociologickou sondu. Nemyslím si, že poskytuje obraz české společnosti - na to podléhá příliš velkému výběrovému zkreslení. Kniha je spíš obrazem svých autorů, témat, o něž se zajímají, prostředí, v nichž se pohybují. A je to zvláštní svět. Nekonečné množství sexuálních obhroublostí doprovázejících legrační drsňáckou pózu "hlavně nevypadat, že mi na (ženách, mužích, partnerovi, sexu, těhotenství) nějak záleží". Mraky (aneb šest půlek, jak jsem byla poučena :o)) výrazů souvisejících s prací v korporátu, a přitom téměř žádný týkající se dluhů či nemocí. Nevěřím, že by neexistovaly. A jistě ani nejde o marginální témata pro hrstku zasvěcených. Ale ve světě toho nejlepšího z hacknuté češtiny prostě existenční problémy nepotkáte. Nejspíš proto, že tyhle věci se do statusů nepíšou.

Řada vydatných zdrojů slovníkových hesel mě v životě úplně minula (shánění sexuálního/životního partnera, alkoholické radovánky, Facebook, Twitter a jim podobní, chození do zaměstnání), takže se k příslušné slovní zásobě nemohu dost osobně vztáhnout. Ono je to znát: jinak vnímáte termíny teoretické, a docela jinak vám znějí slova, pro které vás hned napadá bohaté praktické využití.
U některých výrazů jsem kroutila hlavou, proč takovou vykopávku (starší než já) autoři zařazují do Češtiny 2.0, ale přesto mě obohatily, při doplňkovém pátrání v archivech časopisu Naše řeč (doporučuji) jsem se pravidelně dozvídala leccos zajímavého.

Předpokládám, že většinu čtenářů stejně jako mě zahřeje, když narazí na důvěrně známé slůvko, které není běžně používáno - a spokojeně se nad jeho kodifikací pousmějí. Ale největší potěšení mi působily novotvary neznámé, hravé, libozvučné a sofistikované (ideálně vše naráz), namátkou bych vyzdvihla (samozřejmě subjektivní) skvosty jako perkusivní údržba, fosilovna, hluchátka, lehativa, rybovolně, chlastánek, vlakuška, bzilión a godziliarda, líbítko (-ítka mám vůbec ráda, myšítko a kurvítko nejvíc), mlamoj, chlazaně nebo kapesní halucinace :o)

3,5 hvězdičky

tombarys
04.02.2019 5 z 5

Čeština ve své nejlepší formě: drzá a schopná absorbovat a upravit si cokoli.