Hammett
Joe Gores
Už samotný výchozí nápad Goresova pátého románu, učinit někdejšího detektiva a pozdějšího zakladatele „drsné školy" amerického kriminálního románu hlavním hrdinou dobového detektivního příběhu, by zřejmě zaručoval knize, kterou držíte v rukou, dostatečný čtenářský ohlas. Goresovi však slouží vzrušující zápletka, jakoby vystřižená z Hammettových nejlepších děl, jen jako rámec ambicióznějšího cíle: na pozadí autentického obrazu San Franciska prohibiční éry konce dvacátých let se pokusil podat neméně věrohodný portrét méně známé životní etapy muže, jehož literární odkaz a lidský osud dodnes přitahují pozornost čtenářů i literárních teoretiků. „Přál jsem si napsat román o Hammettovi jako detektivovi právě proto, že tato jeho zkušenost byla pro jeho literární práci tak inspirativní," píše Gores v poznámce k románu, která je kromě jiného i pozoruhodným svědectvím o vzniku knihy a mravenčí píli, již si vyžádalo autorovo takřka detektivní pátrání po Hammettových osudech v dobových pramenech. Nadšené přijetí, jehož se knize vzápětí po vydáni dostalo u čtenářů i kritiky, a úspěšné filmové zpracování (Wim Wenders v produkci Francise Forda Coppoly, 1982) jen potvrdily, že autorův záměr, spojit fakta a fikci v dobově přesném a originálně vystavěném dramatickém příběhu, se navýsost zdařil. (nakladatel)... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: 1990 , Mladá frontaOriginální název:
Hammett, 1975
více info...
Přidat komentář
Srdeční záležitost. Jedna ze dvou knih, ke kterým se pravidelně vracím. Noir v té nejlepší tradici žánru. Odstartovala můj zájem o skutečnou Hammettovu osobnost. Dashe bych chtěl mít po své boku až to půjde do ....
To mě teda nebavilo... Knihu jsem měla v rámci čtenářské výzvy a tak jsem ji chtěla dočíst, ale musela jsem se nutit. Hodně postav, komplikovaný děj, dialogy postavené tak, že jsem kolikrát nevěděla, kdo z těch dvou vlastně mluví... Až na pár scén, kdy jsem se i zasmála, nic moc.
Chvílemi se to dalo, ale místy jsem se fakt ztrácela. Líbí se mi popis doby a prostředí, ale jinak příběh je divný a konec na můj vkus překombinovaný.
Příběh se mi líbil.Už také proto,že drsná škola v detektivkách je moje parketa.Spisovatel Hammet se zde předvádí jako detektiv,který má za úkol zjistit korupci v řadách policie a také to podle toho vypadá.Není žádným vzorem detektiva,občas nezřízeně pije ,ale jde za svou věcí jako buldog bez ohledu na nebezpečí a dotáhne jí až do konce.
Pokus včlenit skutečnou osobu (pinkrtonovec/spisovatel Hammet) v dobových reáliích do smyšleného příběhu drsné školy, a to celé vydávat za hodnotnou literaturu, se, dle mého povedl tak napůl. Chvílemi jsem se i nudil. Dávám 3,ale doporučit nemohu.
Štítky knihy
životopisy, biografie spisovatelé
Autorovy další knížky
1990 | Hammett |
2000 | Třikrát dusno v San Francisku |
2000 | Tři případy bez detektiva a Agentura DKA |
Dashiell Hammett jako hrdina hard boiled detektivního románu? Sem s tím!
Lze knihu Joe Gorese považovat za promarněnou příležitost nebo je nutné ocenit odvahu, se kterou se látky chopil i když jeho spisovatelské schopnosti nebyly takové, aby dostaly fanouškovskému očekávání?
B je správně. Hammett byl výraznou a složitou osobností, podsvětí San Franciské té doby si představuju nějak jako stavbu babylónské věže po zmatení jazyků, jenom dravější a násilnější. V knížce se z toho všeho objevuje málo, Gores jede na půl plynu. Kupodivu, i to málo stojí za opětovné přečtení... Reálný Hammett stále něčím fascinuje své čtenářstvo, stejně jako R.E. Howard, Jack London, Jaroslav Hašek, Lovecraft - všichni byli stejně fascinující jako literatura, kterou psali...