Hanina hvězda
Miroslav Frindt
Celou Oravu sevřela zima s mrazy, sněhem i fujavicemi. Zasněžený Dolný Kubín se pomalu chystá na první poválečné Vánoce. Na svátky se však netěší každý: do rodného města se z Osvětimi vrací osmnáctiletá Hana, nikdo ji nevítá, setkává se s nedůvěrou, nenávistí a zlobou. Jen málokdo věří vyprávění, co vězni v táborech museli vytrpět. A vyhublá, hladová Hana se v horečkách toulá mezi synagogou a evangelickým kostelem, nemá domov a byt její rodiny arizovala žena, která pracovala v lékárně jejích rodičů. Její život zvrátí pomoc lidí, kteří sami vědí, co to je žal a ztráta blízkého člověka, a také jeden nečekaný návrat.... celý text
Literatura slovenská Historické romány
Vydáno: 2020 , Fortuna Libri (ČR)Originální název:
Hanina hviezda
více info...
Přidat komentář
Krásně napsáno, leč hrozný, smutný příběh, i když s dobrým koncem. Je mi líto všech lidí, kteří si tímto prošli a mám k nim obrovský respekt a úctu.
(SPOILER)
Kniha se odehrává před, během a po II. světové válce na Slovensku, blízko polských hranic v městečku Dolný Kubín, odkud jsou židé deportováni do koncentračního tábora v Polsku. Po válce se "domů" vrátí jediná přeživší, mladá dívka Hana a dále sledujeme její osud. Rozebírána je zde tzv. arizace - vyvlastnění majetku židů za války a poté také politická situace po válce. Kniha končí v roce 2020, kdy Hana jako již 92letá stařenka vypráví televizní reportérce svůj život, osud.
Kniha se mi líbila, hezky se četla, ale na to, abych dala pět hvězdiček, mi v příběhu něco chybělo. Proto čtyři hvězdy.
Román od židovce Haně, která se po válce, vrátila z koncentračního tábora domů na Oravu. Pěkná kniha a krásně plynule se četla. Doba byla zlá i po válce ...
Tyhle příběhy fakt prožívám a i tady mi na konci ukápla slza. Je neskutečný, s jakou bolestí každý, kdo prošel a přežil koncentrační tábor, musel žít. Uf. Tento příběh nám vypráví Hana a je převážně z doby po přežití. Jak je společnost nepřijala ani po válce a málokdo věřil tomu, čím si prošli. Opravdu silný příběh. A závěrečná věta paní Hany? Považuji za nejlepší ukončení příběhu. Děsivá pravda.
Zajímavý a silný příběh z poválečné Oravy. Vypráví o lékárníkově dceři Haně, která se vrací z tábora v Polsku a není ve svém rodném městě Dolný Kubín vítána. Mnozí lidé doma netušili, nechápali a nevěřili co ostatní za války prožili a nechtěli přijít o arizovaný majetek ke kterému přišli díky kolaboraci s Němci. Doporučuji přečíst.
Velmi silná, smutná kniha o tom, čeho jsou lidi schopni. Raději nechají zemřít mladou ženu, jen aby nepřišli o to, co si nahrabali... :(
Malá, ale velmi silná kniha...
Více na FB Tučňákův knižní svět nebo v recenzi.
Pohled na válku a poválečnou dobu z trochu jiného úhlu. Nesmírně zajímavý příběh a ve čtení Hanina osudu bych klidně ještě pokračovala na dalších stranách.
...čtivý příběh od začátku mě zaujal hlavně pohledem lidí z druhé strany - těch, kteří nezažili koncentrační tábor, netušili, co se tam děje, ani věřit nechtěli. Jejich pohled na mladičkou Hanku, která se odtamtud vrátila.
Populární, lákavé téma......byla jsem zase zvědavá. Kniha se četla lehce, to mám ráda. V okamžiku, kdy do děje vstoupí politika, se mi trochu chtělo přeskakovat, ale tak to asi bylo. Pro mě závažnější na ději byl poválečný pokračující antisemitismus, dnes asi na problém koukáme jinak, ale ty arizované majetky někdy dokázaly zatočit s povahami.
Zase by to byl pěkný scénář na film, kdyby byl dobře napsaný, ale tady jsem měla pocit, že by to zasloužilo hlubší propracování. Začátek čtivý, konec čtivý, střední část mě bavila míň.
Kniha se mi líbila, smutný a děsivý příběh, ale to jsou všechny z této doby. Jako plus pro mne bylo, že známe místa kde se příběh odehrává.
První kniha, kterou jsem četla ve slovenštině. Proto mi to trvalo docela dlouho než jsem se začetla, ale jakmile jsem překonala jazyk, tak se kniha četla snadno. Už jsem to někde psala, že válka byla hrozná, ale doba po válce mi přijde snad ještě horší.
Poslední věta knihy - Každá doba má svou Hanu - je k zamyšlení.
Poměrně útlá knížka nám přiblížila osud židovské dívky po návratu z koncentráku. Většina obyvatel jí dává najevo jak je jim její osud nepříjemný, zarizovaný majetek nemá nikdo chuť vrátit, hladová a zmrzlá Hana bloudí po ulicích a nakonec se jí ujme chudá stařenka. Z těch, kteří z židovského majetku měli užitek, mlčí.....
Příběh o židovské dívce vrátivši se po válce do rodného Kubína, čelící i po hrůznych letech prožitých v Osvětimi, nenávisti některých místních lidí. Kniha se četla velmi dobře
Někdy není třeba několik stovek stran, někdy jich stačí pár a přesto dostanete silný příběh, který se zaryje pod kůži. A to je případ této knížky.
Štítky knihy
antisemitismus 50. léta 20. století Slovenská republika 1939-1945 (Slovenský štát) soucit, soucitnost holokaust, holocaust Orava přeživší holokaustu návraty domů
Smutný príbeh z minulosti od slovenského autora, veľmi dobre napísaný.