Lovec stínů
Camilla Grebe
Hanne Lagerlind-Schoenová série
< 4. díl >
Jedné únorové noci roku 1944 je ve špinavém slumu ve Stockholmu – oblasti známé jako Bažina, nalezena mrtvá žena přitlučená hřebíky k podlaze. O třicet let později se v ospalém předměstí Stockholmu najde další za vražděná žena. Způsob vraždy je tentýž. Honba za vrahem má osudové následky pro policistky, které na pří padu pracují. V sedmdesátých letech šlo o Britt-Marii, v osmdesátých letech je to Hanne, pak Malin, která u policie pracuje dodnes. Vyřeší po letech policistka Malin a její šéf Manfred dosud nevyřešené vraždy? Lovec stínů je originálně a skvěle napsaný kriminální román o nepotlačitelné touze pochopit sám sebe, a zároveň skvěle podaný příběh o brutálním vrahovi, který policii tak dlouho unikal…... celý text
Literatura světová Thrillery Historické romány
Vydáno: 2021 , VíkendOriginální název:
Skuggjägaren, 2019
více info...
Přidat komentář
Skvěle vylíčená hrůza několik desetiletí několika případů tzv. Bažinového vraha, kterého ne a ne dopadnout.
Zprvu jsem si říkala, zda tento příběh patří do této série, ale vydržte, stejně jako já, pak vše se propojí a vysvětlí.
Každopádně vrah je sice brutální, ale není zde popis těch brutalit nějak hodně podrobně. Je to spíš příběh žen, které spojily osud a svou práci s policií, příběh žen, které se rozhodly, že život bez mužů jen s dětmi je také možný a někdy i lepší.
Příběh o tom, jak se i policie musela naučit přijímat ženy coby své právoplatné a hlavně kvalifikované pracovníky.
Jen ten konec příběhu mě nutí k zamyšlení, co bude v dalším dílu. Až si knihu přečtete, pochopíte mé dilema.
Zajímavě napsaná kniha, která mapuje několik desetiletí vyšetřování hrůzných zločinů. Vlastně zde bylo předestřeno několik chronologicky na sebe navazujících příběhů. Bohužel charaktery jednotlivých postav si byly dosti podobné, takže se v tom člověk ztrácí. A samotné vysvětlení mi přišlo hodně přitažené za vlasy a tak nějak "odfláknuté". Takže tak 3,5*
Vraha jsem neodhalila. Příběh velmi napínavý. Ale také smutný. Hanne mi je velmi líto.
Výtečně vystavěný mnohovrstevnatý příběh, doporučuji. Grebe píše čtivě, věrohodně a snadno vás donutí ve čtení se pokud možno nezastavovat.
Pro mě asi nejslabší knížka ze série. Přišlo mi, že vraždy v tom daném roce ani nebyly pořádně vyšetřované, děj nějak ukončený. Nebylo to špatné, ale přišlo mi to dost nerealistické. Četlo se ale dobře.
Super čtení s dějovými linkami počínaje rokem 1944 až po současnost. Zavražděné ženy... co je spojuje tolik let ? Doporučuji
80%
Představuji si, že jeho nenávist je bezmezná, a protože o nenávisti vím všechno, můžu se o tom vyslovit. Nenávist, kterou má v sobě, je zaměřená vůči ženám.
Výborný thriller. Je rozdělen do čtyř částí, věnující se čtyřem ženám, které pracovaly u policie. První je z Elsie z roku 1944, tehdy je nalezena zmasakrovaná mladá žena s dlaněmi přibitými k podlaze hřebíky. Na světě je vrah, který dostane přezdívku podle místa nálezu oběti Bažinový vrah. Druhá je Britt-Marie v letech 1971-1974, tehdy znovu udeří Bažinový vrah (stejné způsoby vražd žen). Současně se autorka věnuje dost smutnému rodinnému i pracovnímu životu Britt-Marie. Třetí je Hanne v letech 1985-1986. Bažinový vrah je opět tu a Hanne se zabývá jeho profilováním. Čtvrtá je Malin v roce 2019. Tehdy se najde stará mrtvola, kterou mohl mít na svědomí Bažinový vrah, proto se mu policie opět začne věnovat. Tentokrát je za dramatických podmínek dopaden.
Je zajímavé sledovat honbu za Bažinovým vrahem od roku 1944 až po rok 2019, stejně jako sledovat, jak se v průběhu let měnily podmínky pro ženy, pracující u policie . Všechny uvedené ženy měly mé sympatie, i když s Elsií jsem se znala jen krátce.
Knížku bez rozmyšlení doporučím.
Autorovy další knížky
2012 | Terapeutka |
2016 | Modrý motýl |
2015 | Než jsi zemřel |
2018 | Deník mého mizení |
2017 | Muž bez srdce |
Na mě příliš mnoho mrtvých, i když v rozmezí mnoha let. Také mě překvapil obrovský mužský šovinismus, myslela jsem si, že Švédsko na tom bylo lépe.