Hans Kammler - Hitlerův technokrat
Petr Vokáč
O tajných zbraních nacistů toho již bylo napsáno mnoho a ve všech publikacích, které se tímto tématem zabývají, se pravidelně objevuje jedno jméno - Hans Kammler. Tak jako byl Mengele Hitlerovým Andělem smrti, Schacht jeho Bankéřem, Himmler jeho Druhým mužem, byl Hans Kammler jeho hlavním technokratem. Byl to právě on, kdo pro Hitlera realizoval stavby tajných vojenských zařízení, kde se projektovaly a posléze také stavěly unikátní zbraňové projekty, často značně bizarní, kterými chtěli Hitler a jeho suita zvrátit průběh války ve svůj prospěch. Byl podepsán pod stavbami neuvěřitelných nadzemních i podzemních komplexů jako bylo Peenemünde nebo Raise v Sovích horách. Také ale pod životy statisíců nevinných obětí z pracovních táborů. Jak ale Kammler žil, co vše bylo v jeho rukách, o čem rozhodoval? A konečně otázka nejdůležitější – jak vlastně skončil? Zemřel během posledních dnů války, nebo odešel za hranice a skrýval se? Byl skutečně naposledy viděn v Čechách, a co zde dělal? Byl snad spojen s naším územím také jinak než jako voják nacistického Německa, například původem svých rodičů? Kniha Petra Vokáče se snaží na tyto otázky odpovědět a poprvé seznamuje naši veřejnost s osobností Hanse Kammlera v jedné ucelené publikaci, v níž čtenářům předkládá četné otázky a závěry, týkající se jednoho z nejvíce zmiňovaných, ale nejméně známých mužů Třetí říše.... celý text
Přidat komentář
Velmi strohé informace, slabota, autor opomenul třeba podíl Hanse Kammlera na velmi známém projektu tajné zbraně Die Glocke - Zvon.
Pokusím se býti co nejvíce stručný. O tajných zbraních mám knih několik a další sháním. Tato knížka od pana Vokáče má čestné místo mezi nimi. Především poslední kapitoly vás nenechají bez ještě většího zájmu o nejtajemnějšího muže Třetí říše a možná i celé 2. světové války. Jsem si vědom toho, že napsat byť jen tenkou publikaci celou o Hansi Kammlerovi je prakticky a fakticky nemožné právě kvůli této tajemnosti, nicméně střípky nám postupně přibývají. Jak píše v komentáři uživatel vvikingg, je škoda, že autor zde nevzpomněl zařízení Die Glocke, které si v tajuplnosti s Hansem Kammlerem nezadá a navíc s ním jde ruku v ruce. Dle mého názoru, pokud Američané z Hanse Kammlera chtěli vytáhnout něco extra a myslím si, že to bylo jeho největší eso v rukávu kromě atomové bomby, tak to bylo právě zařízení Die Glocke. Asi to nebude chyba autorova, spíše editorova, ale v publikaci jsem si všiml několika chyb, ať už třeba ve slovosledu nebo špatně oddělených odstavcích, kousek chybějící věty nebo gramatická chyba.