Temnější než noc
Michael Connelly
Bývalý agent FBI Terrence McCaleb (Obranná reakce) se na žádost zástupkyně šerifa losangeleského okresu ujímá vyšetřování rafinované vraždy provedené neuvěřitelně bizarním způsobem. McCaleb, který před svým onemocněním zpracovával psychologické profily pachatelů podobných činů, se tak, i když zpočátku neochotně, vrací od poklidného života na ostrově Catalina, kde žije se svou manželkou a malou dcerkou, k práci plné napětí, při níž se musí pokusit nahlédnout do hrůzně vyšinuté mysli zločince. Ještě děsivější je však pro McCaleba fakt, že podezřelý, jenž odpovídá profilu vraha, je někdo, s kým kdysi pracoval a kdo se stal jeho přítelem – detektiv Losangeleského policejního oddělení, který pravděpodobně překročil okraj propasti a vnořil se do temnot, proti nimž v minulosti bojoval. Román Temnější než noc vás bez úhony provede po odvrácené straně Los Angeles i skrytými kouty lidského srdce.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: 2002 , BB artOriginální název:
A Darkness More Than Night, 2001
více info...
Přidat komentář
Klasický Connelly, výborný popis deja, striedanie dvoch dejových rovín a trilerový záver. Výborné čítanie, aj keď trochu dlhé.
No...to chcelo od týpka naozaj veľa odvahy, resp. skôr fantázie spoľahnúť sa na nájdenie prepojenia vraždy s Boschom na základe sovičky:).
Mne osobne moc nesedela ani predstava, že si Bosch na strane temna začne vymaľovávať sovu, ale tak Connelly ho pozná oveľa lepšie :).
Nič to však nemení na tom, že Boscha žeriem a milujem atmosféru jeho príbehov; plný počet bodov!
Cave Cave Dus Videt – Pozor, pozor, Boh vidí!
Viete, čo má spoločné nápis „Cave Cave Dus Videt“, k tomu umelecké diela Liečba bláznovstva, Sedem smrteľných hriechov, Posledný súd, Záhrada pozemských rozkoší a sova? Skúste 7. diel série Harry Bosch o policajtovi z Mesta anjelov. Meno dostal po „diabolskom maliarovi“, ktorý aj tmu dokázal stvárniť temnejšiu než noc.
„Spravodlivosti nikto neunikne. Keby som veril, že sa to dá, nerobil by som túto prácu. Isteže, nedostaneme vždy všetkých, ale som presvedčený, že život sa uberá v jednom veľkom kruhu. Všetko sa človeku skôr či neskôr vráti.“
Ďalšia parádna jazda Michaela Connellyho, zároveň aj 2. diel série Terry McCaleb o bývalom agentovi FBI, ktorý sa špecializoval na profily sériových vrahov. Zamotaný prípad surovej vraždy jedného grázla prepletený so smrťou mladej herečky. K tomu resty z minulosti a o prekvapenia nie je núdza. Viac prezrádzať nebudem.
„Bosch cítil, ako mu na chrbte naskakujú zimomriavky. Zažil to už veľakrát – zakaždým, keď sa pozrel do duše ľudskému monštru.“
Snáď ešte pár slov k sove, spomenutej v úvode, ktorej socha bola svedkom utrpenia a krutej smrti spomínaného grázla. „Sova je symbol múdrosti a pravdy.“ Avšak pár storočí dozadu to tak nebolo. „V umeleckej a náboženskej ikonografii predstavovala symbol záhuby, nepriateľa nevinnosti, samotného diabla, kacírstva, bláznovstva, smrti i nešťastia, vtáka temnôt a utrpenia ľudskej duše na ceste k večnému zatrateniu.“
V rámci série HB se jedná o slabší díl. Trvá poměrně dlouho, než se příběh rozběhne, než kniha nabere správné tempo. Samotné rozuzlení bylo pro mě osobně lehce matoucí. I přes uvedené mínusy jde pořád o čitelnou detektivku, která ty české strčí do kapsy.
Napínavý thriller se všemi nezbytnými atributy tohoto žánru. Michel Connelly rozhodně psát umí.
Dvě linie vyšetřování, soudní proces a Harry v podezření..... motivací obraz jeho jmenovce ? Moc hezké čtení u kterého se nudit nebudete.
Zajímavé setkání dvou policejních veteránů. Hořké, trpké, přátelské, nostalgické. Bosch absolvuje sérii svědeckých výpovědí u soudu, takže hlavní role se ujímá jeho starý kámoš z FBI Terry. A tohle napůl amatérské pátrání vede nečekaným (jak jinak) směrem. Reprodukce jednoho světoznámého obrazu (která občas vyskočí i na ploše mého notebooku) samozřejmě v této sérii nemůže chybět, to je Connellyho specialitka, ale pátrání, které se na jeho základě rozjíždí, mi připadá jako by vzala za své logika a místo ní zaúčinkovala černá magie. Což mi kazilo požitek z četby do té doby, než logika opět dobyla a upevnila ztracené pozice.
70 % (zatím 115 hodnotících s průměrem 88 %).
Chvíli jsem vstřebávala zvláštní pocit, že hlavní postavou v sedmém románu s mým oblíbeným losangeleským detektivem Hieronymem "Harrym" Boschem je někdo jiný, a to bývalý agent FBI Terry McCaleb, zabývající se psychologickými profily pachatelů. V úvodu knihy se Terry seznamuje s případem a s hrůzou v srdci označuje svého podezřelého. Poznání ho vrhá to temnoty pachatelovy mysli, kde sám bloudí a není si jistý ani sám sebou.
Mezitím se Harry Bosch věnuje významnému soudnímu přelíčení, jelikož je součástí obžaloby v procesu s věhlasným filmovým režisérem. Velká část knihy se odehrává v soudní síni.
Obě dějové linky se pomalu ale jistě prolínají a nakonec je to „náš Harry“, kdo ke konci příběhu zachrání přítele, sebe a zároveň s tím i celé soudní přelíčení.
Už teď se těším na další díl!
Ke slovu se vrací Terry McCaleb z Obranné reakce, který vyšetřuje vraždu, z níž se brzy hlavním podezřelým stane detektiv Hieronymus Bosch. Tím se autor obloukem dostává zpět ke svému nejslavnějšímu cyklu, přestože oblíbený morous Harry tu v důsledku hraje druhé housle. Dlužno podotknout že značně významné a v druhé půlce se do děje i aktivně zapojuje.
Nemůžu jinak, než hodnotit absolutním počtem. Michael Connelly už za sebou pár románů má a události kočíruje dle podvědomého přání čtenáře, který tak nemá šanci pustit román z ruky dřív, než jej dočte. Ačkoli člověk ví, že s ústředním motivem to nebude tak úplně jednoznačné, jak se od začátku zdá, stejně trne napětím, jakým trikem se z té polízanice jeho oblíbené postavy dostanou. Navíc je tu neustále to „možná...“, páč s Boshem to nikdy nebylo úplně prosté a kdo četl Andělský let, ví čeho je schopen. V tomhle ohledu smekám před panem spisovatelem klobouk, protože na základě jednoduché premisy dokázal vykouzlit perfektní detektivku.
Tentokrát se čtenáři dočkají dvou dějových linek, paralelně jdoucích vedle sebe a až v závěru knihy spojených v opět zajímavý konec. Jak již bylo zmíněno, víc než Harrrymu je zde věnován čas jeho dávnému kolegovi McCalebovi, ale díky tomu není celá série tak jednotvárná, ale naopak o to zajímavější a čtivější. Za mě opět velká spokojenost.
Harry Bosch se nejednou ocitl v nelibosti některých nadřízených, nebo dokonce v hledáčku vnitřního oddělení (policajti policajtů), ale v této knize se dokonce stane hlavním podezřelým z vraždy. První housle tu ovšem nemá Bosch, ale McCaleb bývalý agent FBI profilista, který neodolá volání bývalé profese odhalovat zločince.
Vždy jsem na Connellyho knihách uznával, jak dokáže čtivě popsat policejní rutinu a vtáhnout do příběhu oproštěných od krkolomných zvratů, bohužel v Temnější než noc pravidlo porušil a já zcela nedokázal překousnout a strávit tenhle překombinovaný konspirační případ. Proto u mě jen čtyřhvězdičkové ohodnocení.
Citát:
„Každá akce vyvolává reakci. Když člověk kouká do propasti, propast se kouká na něj. Znáte přece tyhlety otřepaný přísloví. To z nich ale udělalo to, že jsou pravdivý. Nemůžete projít temnou nocí, aniž by její temnota nepronikla do vás a nevybrala si svou daň.“
V tomto díle Connely více přibližuje čtenářům život Terryho McCaleba, nyní už bývalého agenta FBI, který také začíná věřit, že Harry nezvládl stresy svého povolání a stal se tichým mstitelem. Nemají to hoši jednoduché, protože nejen ulice Los Angeles, ale i Harryho oči jsou temnější než noc. Líbil se mi i závěr knihy.
Snad si to oba do příštího dílu v hlavě srovnají a budou si zase navzájem věřit.
Vraždy motivované výjevy z Boschových obrazů se celkem logicky nabízejí. Bohužel tady v tomto podání to bylo trochu moc dělané na efekt. Nějak jsem nebyl schopen vidět to, co agent McCaleb. Důkazy, které měly usvědčovat Harryho, mi přišly příliš chabé. Zde se mohl autor snažit trochu více, protože Harry je postavou, u které bych mohl uvěřit, že vraždu spáchal. Jen podat nějaké věrohodnější důkazy než sovu a obraz pekla. V tomto případě jsem tomu bohužel nevěřil ani na chvíli. A je to možná škoda.
Harry v "trochu" inej pozícii. Z vyšetrovateľa sa stal podozrivý. Možno práve pre tú inakosť sa mi kniha veľmi páčila. Až na ten záver s Terrym. Myslím, že to mohlo dopadnúť aj inak. Preto len 4 hviezdičky.
Serii HB ctu postupne a byla jsem zvedava, jaka kniha bude, protoze podle hodnoceni, ktere jsem cetla to nebylo WAU, jako je u HB je zvykem.
Za mne plny pocet, napeti a zapletky tam byly, byl to trosicku jiny styl, nez s HB, ale propleteni vice pripadu me proste bavi. HB tam byl a byl zase skvelej...
Tak tohle mi nesedlo, jako by to byl Harry a nebyl Harry. Harry Bosch samostatně baví, dokazuje, že je to Pan detektiv, ale spojení s bývalým agentem McCalebem mě nebavilo. Přišlo mi to zbytečně roztáhnuté, konec takový nijaký. Za mě nejslabší kniha ze série, zatím.
Velice podivný a záhadný příběh, i když musím říci, že mě konec trošku zklamal. Je tu skvělý detektiv Bosch a objeví se tu i bývalý agent FBI McCaleb. Zločinců je tolik na světě a neustále mají lepší podmínky pro své nekalé zločiny a praktiky, než detektivové, kteří je chytají. A tady jde vlastně Terry Harrymu po krku. A na závěr musím stranit víc Harrymu, on ví, že je život zlej, on ví, že někdy prostě nemůže jednat fér a když chce chytit lumpa, musí občas mu nastavit důmyslnou past. On ví, že každý zločin na něm zanechá stopu. To si Terry dlouho nechce připustit, on si myslí, že vždy jednal i zde férově. A Harry mu řekne své. Proto jejich vztah dopadl, jak dopadl.
To mě trošku rozladilo. Ale rozhodně pokračuji v sérii Harryho dále.
Štítky knihy
detektivní a krimi romány USA (Spojené státy americké) detektivní drsná škola Los AngelesAutorovy další knížky
1999 | Černá ozvěna |
2006 | Advokát |
2000 | Černý led |
2019 | Noční směna |
2009 | Rozsudek ráže 9 |
(SPOILER) Poučena z nedávna, tušila jsem, že v novém kabátku bude starý Boschův případ, který jsem ještě neznala (2001: začátek milénia, mobily nemají ani všichni policisté a signál v LA stejně mizerný, a o hledání informací na internetu ještě zhola nic).
Začátek strašně zdlouhavý (vše líčeno zbytečně podrobně), pak se neoficiální pátrání bývalého agenta FBI překlopilo do popisu soudního procesu. A od té chvíle byl Bosch nejen hlavním svědkem/vyšetřovatelem u soudu vraždy, ale zčistajasna i podezřelým (bývalými kolegy) z jiné vraždy.
Zajímavé bylo líčení vazby mezi starým velkým znepokojivým malířem a jeho současným jmenovcem, když autor popisoval jeho dodnes děsivé obrazy. A přelíčení soudní se provázalo s nalíčeným kontextem neobjasněné vraždy.
Nemám ráda krimi, kde se vše točí kolem policisty, všichni pachatelé mu usilují o život, a tady dokonce mu nevěří ani ti, kdo s ním dřív pracovali. Konec také vše nenapravil: byl sice napínavý a akční, ale pachuť ze všeho zůstává.
Autor mne potěšil přiznaným odkazem na Chandlerova slova o temnotě...