Prízraky

Prízraky
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/168714/bmid_prizraky-p2D-168714.jpg 4 2960 2960

Harry Hole série

V uliciach Osla sa zjavila nová droga violín, opiát silnejší než heroín a vyvolávajúci oveľa väčšiu závislosť. Mladý narkoman Gusto leží v byte na podlahe, krváca a čoskoro zomrie. Za zvukov kostolných zvonov rekapituluje svoj životný príbeh. Inšpektor Harry Hole sa po troch rokoch strávených v zahraničí vracia do Nórska. Žiada bývalého policajného nadriadeného, aby mu umožnil vyšetriť takmer uzavretý prípad vraždy. Dostane povolenie navštíviť vo väzení údajného vraha, 18-ročného chlapca, s ktorým ho však spája vlastná minulosť. Vražda spočiatku nesie typické znaky násilia z drogového prostredia, ale rozrastie sa do rozmerov, o ktorých sa Harrymu ani nesnívalo. Väčšina stôp totiž vedie inam, do vyšších kruhov, a inšpektor sa takisto stáva nepohodlnou osobou. Vyšetrovanie smeruje k prekvapujúcemu vyústeniu. A zatiaľ čo Harry pátra, Gusto pokračuje v rozprávaní svojho príbehu...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Gjenferd , 2011

Hany.Honey
02.11.2017 3 z 5

Tentokrát jsem knihu několikrát odložila, nepřečetla jsem to s takovým nadšením jako všechny před tím. Ale příběh samozřejmě dobrý, když se začtete, Harry už je čím dál víc opotřebovanej, uvidíme jak se dá dokupy po pseudo smrti a jak se bude připravovat na veselku s Ráchel. Tímto doufám, že Policie bude lepší.

St.Evelin
31.10.2017 4 z 5

Kniha beze sporu skvělá! Její největší mínus je fakt, že přichází po Sněhulákovi, který je bezkonkurenční!
Zápletka super, ale někdy až malinko až k neuvěření.

NADEI
20.10.2017 4 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se pořádně začetla, ale děj se krásně rozjel. Harry opět válel, i když mi někdy připadal už moc jako superman, kterého nic nezastaví ani nebolí, moc jsem tomu nevěřila, ale nijak mi to nevadilo, protože mu prostě fandím.

ewkat
04.10.2017 4 z 5

Skvělá zápletka, pořád se něco dělo.

AdamH1235
23.09.2017

Opět skvěle promyšlená a zpracovaná kniha. Moc se mi líbila. A konec jako vždy prostě skvělý!!!

Taj-ka
18.09.2017 4 z 5

Mám obecně problém s feťáckou tématikou, jak jsou někde jehly a žíly a zničené životy, je mi špatně. Takže jsem měla tak nějak celou knihu husí kůži a konec tak nějak pořád nemůžu rozdýchat. Velkolepé.

petulka.sasanka
17.09.2017 3 z 5

Dávám tři hvězdy.... autor patří k mým oblíbeným, ale podle mého názoru jeho dějově nejslabší kniha, plná absurdit až urážející čtenáře! Nadruhou stranu super literárně zpracované časové prolínání - palec nahoru, návaznost v závěru až omračující.

whiolet
08.09.2017 4 z 5

Po Sněhulákovi je tahle kniha jen slabým odvarem.
Trvalo mi min. 100 stránek než jsem si zvykla na pomalé tempo a konečně se začetla.
Nevím jestli je to tím, že Harry v této knize nechlastá,ale nemohu se zbavit dojmu, že tohle je jedna z těch slabších knih ze série.

MonicaMonique
29.08.2017 4 z 5

Opět mi trvalo trochu déle, než jsem se začetla, ale pak už mě to úplně pohltilo a nešlo se odtrhnout. A ten konec? Wau.

Lu89
28.08.2017 5 z 5

Jo je jeden z mála spisovatelů, který s dalšími a dalšími díly neupadá. Naopak, vždy vymyslí příběh u kterého se nemohu odtrhnout, takže to pokaždé končí probdělou nocí s Harrym v ruce :) Oproti jiným čtenářům jsem si nepolicejního HH a náhled do drogové scény užila. Jen ten konec mě teda dostal..

ecila13
28.08.2017 4 z 5

Super sonda do drogového podsvětí. Reálný svět je ještě o dost drsnější.

Markushka
23.08.2017 5 z 5

Moc jsem se těšila na další srdcovku s Harrym, který se stal již dávno nesmrtelný nadčlověk. Chytlo mě to od prvních vět a nepustilo:-) Líbila se mi forma, kterou to bylo psané - pasáže "ústředního zavražděného" mluvícího k otci. Celkově super. Ale asi bych chtěla, aby se Harry trochu polidštil, usadil... Nemusí být na všechno sám:-))

Karborund
20.08.2017 3 z 5

Nemůžu asi chtít, aby každá kniha od Nesba byla naprostá pecka, ale tohle mě opravdu zklamalo a řadím na úroveň prvních dvou dílů.Snad si u Policie zase spravím chuť.

Skupa
19.08.2017 5 z 5

Opět palec hoodně nahoru nahoru,přečteno jedním dechem paráda!!!!!

Kluvo
17.08.2017 3 z 5

Aj ked sa to citat da, dokonca velmi dobre, je tom predsa len pridlha reklama na Jima Beama... Harry Diera je hotovy James Bond. V Snehuliakovi mu akosi nic nedochadzalo, tu sa mi zda az moc nadupany. Co ten dokaze prezit, to by bolo aj na svaba vela. Moc tie severske detektivky necitam (toto je druha), ale zda sa mi to uplne americke, akurát ze nejaky Detroit ci NY su proti Oslu len take pokojne romanticke mestecka.

Loginus
16.08.2017 odpad!

Když napíše nový autor sračku, tak mu to každý řekne pěkně od plic. Když ji napíše někdo jako pan Nesbo, dostane hodnocení jako kráva, protože... Setrvačnost? Protože jsme shovívaví k svým oblíbencům? Protože spousta dalších důvodů?
Ne všichni... Naštěstí ne. Děkuji všem kdo sice hodnotili o něco víc než se mi zdá přijatelné, ale upozornili na spoustu hovadin. Sám bych nehodnotil odpadem, jelikož se to dá číst. Ale takhle přehodnocená kravina... BOže. Láhev od Jima. Proč někdo pracuje v Norsku jako policista? Proč pachatel musí všechno povědět? Vždycky??
Ale stačí. Za mě nedoporučuji a myslím to upřímně.

Alex.rrr
01.08.2017 3 z 5

Tak tento díl série je hodně špatný… nejen že Harry, jehož příběhy jsem měla ráda, začíná trochu být jako MacGyver, ale jeho postava začíná být i pěkně protivná. Drogovou tematiku nemusím, ale přijde mi, že v Oslu je běžné si koupit gram čehokoliv lépe jak rohlík a člověk s granátometem na ulici je vlastně úplně v pohodě.. Scéna s lahví od Whisky mě dorazila, že snad i autor si něčeho přihnul.. Celkem se mi líbilo prolínání Gustova monologu s příběhem, to bylo ale asi jediné povedené a nenásilné.

trudoš
30.07.2017 4 z 5

Začnu pozitivy. Pořád je to strhující čtení, a přestože spisovatelovy triky jsou už okoukané, oceňuji, že koncepci zápletky opět trochu pozměnil. Jenže to je asi tak všechno.
V rámci negativ toho mám víc. Zaprvé jsem autorovi ani na okamžik neuvěřil vývoj postav. Kdyby šlo o neznámá jména, neřeknu, ale vzhledem k tomu, že je čtenáři představoval posledních šest knih, přijde mi jejich proměna pouze jako obyčejná bouda. Pak je tu sám Harry Hole. Po třech letech se vrací do města, a i když zbaven policejního odznaku, stejně všem rozkazuje, jako kdyby bylo všechno při starém. Navíc přestává být reálným člověkem, poněvadž mu můžete udělat cokoliv a on se jen oklepe a jde dál. Nehledě na fakt, že na detektivovu smrt jsem spisovateli neskočil ani náhodou. Kdyby šlo o závěrečný díl série, možná si z toho sednu na zadek a jsem překvapen, kam až dokáže Jo Nesbø zajít. Ale protože nejde, zůstává pro mě Přízrak pouhou manýrou.
Příště bych tedy raději starého Harryho, ne tuhle novou vytuněnou verzi.

klara225
21.07.2017 5 z 5

S dalšími přečtenými díly se akorát přesvědčuji o tom, že tak jako Nesbo to neumí nikdo. V jeho knihách je něco navíc. Drogová tematika mě vůbec nebere, ale tohle bylo fajn. Dokonce jsem se dozvěděla i pár zajímavých informací.

Miruš
18.07.2017 5 z 5

Opět skvělá, jen... jak přežil Hary?