Prízraky

Prízraky
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/168714/bmid_prizraky-p2D-168714.jpg 4 2960 2960

Harry Hole série

V uliciach Osla sa zjavila nová droga violín, opiát silnejší než heroín a vyvolávajúci oveľa väčšiu závislosť. Mladý narkoman Gusto leží v byte na podlahe, krváca a čoskoro zomrie. Za zvukov kostolných zvonov rekapituluje svoj životný príbeh. Inšpektor Harry Hole sa po troch rokoch strávených v zahraničí vracia do Nórska. Žiada bývalého policajného nadriadeného, aby mu umožnil vyšetriť takmer uzavretý prípad vraždy. Dostane povolenie navštíviť vo väzení údajného vraha, 18-ročného chlapca, s ktorým ho však spája vlastná minulosť. Vražda spočiatku nesie typické znaky násilia z drogového prostredia, ale rozrastie sa do rozmerov, o ktorých sa Harrymu ani nesnívalo. Väčšina stôp totiž vedie inam, do vyšších kruhov, a inšpektor sa takisto stáva nepohodlnou osobou. Vyšetrovanie smeruje k prekvapujúcemu vyústeniu. A zatiaľ čo Harry pátra, Gusto pokračuje v rozprávaní svojho príbehu...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Gjenferd , 2011

Praevka
03.04.2017 4 z 5

Ačkoliv detektivky nepatří k mému oblíbenému žánru, tahle mě přinejmenším zaujala. Splnila totiž to, jak se má podle mého názoru detektivka chovat - nejdřív mě nutí k vlastním předpokladům, jak to celé dopadne (jak průhledné!), aby se v závěru ukázalo, že všechno je jinak (jak překvapivé!) a přes počáteční překvapení nad neočekávaným rozuzlením zjistíte, že do sebe všechno vlastně zapadá. To všechno samozřejmě v atraktivním kabátku z neustálé udržovaného napětí, protkaném detaily a narážkami na věci, o kterých to primárně není (Gustova exhumace, sex Harryho a Ráchel, praktiky narkomanů a dealerů ...). Určitě zkusím ještě aspoň jednu Nesbovu "Harryovku," a to hlavně proto, abych zjistila, jestli bude psaná podle stejného mustru nebo jestli umí být autor skutečně originální v každém dílu.

mi-380
03.04.2017 4 z 5

Stoprocentní napětí a čtivost, to ano. Proti tomu ovšem stojí Harry v roli Terminátora a romanticko-genealogická intrikánská linka jako vystřižená z historických románů Paula Févala.
70% (zatím 1199 hodnotících je nadšeno v průměru mnohem víc - na 88%).

katushah
31.03.2017 4 z 5

Zajímavý děj, občas se to trochu táhne, jinak je to super.

Demonlover
30.03.2017 2 z 5

Nuda ...nuda....temná nuda ..a zase nuda. Táhnoucí se ponurý děj, bez akce a napětí, vše předvídatelné. Takovým světlým místem a oživením , nudně ubíhajícího děje, byla návštěva H.H. v laboratoři Onkologického ústavu. Problémy hlavního hrdiny s alkoholem a vyprávění uplynulých událostí z pohledu oběti,mi připomínají Dívku ve vlaku, kterou jsem nedáno četl, kde to vytváří stejnou dějovou vystýlku.

Miliarda
01.03.2017 5 z 5

Prozatím nejtemnější díl ze série o Harrym Holeovi a pro mě osobě nejčtivější. Nesbo je mistr svého řemesla a co dokázal se závěrem knihy si zaslouží absolutorium. Napínavé, šokující, brilantně vystavěný děj, nic menšího o Přízraku říci nejde. Každopádně, pokud podobné tempo nastolí i další Nesbova kniha Policie, tak budu více než nadšen. Jasných 5 hvězd.

Jiří.H
12.02.2017 4 z 5

Každá závislost je špatná, jak na něčem, tak na někom ...

helusa2
06.02.2017 4 z 5

Temná temnota... Specifický díl - zřejmě příprava na velké finále.
Mám sestru, se kterou je velká legrace dívat se na detektivku. Neustále totiž pronáší věty jako: "Ne, nedělej to! Nechoď tam! On ho snad zastřelí!..." apod. Velmi jsem na ni myslela - polovinu knihy jsem totiž také měla chuť komentovat Harryho počínání a přemluvit ho, ať toho všeho radši nechá... ;-)
No, musím sehnat Policii, protože jsem fakt zvědavá, co bude dál... Se všemi.

Atara16
28.01.2017 odpad!

Naprosto nezábavná, nudná kniha už druhá z jeho knih a nechytla mě ani tentokrát :-(

Vlak7
23.01.2017 2 z 5

Na mě složitá kniha, moc postav, mezi kterými se mi těžko zorientovávalo. Když jsem se našla, přišla další postava. V knihách nemám ráda vyprávění více osobami - v tomto případě zavražděným a popisem samotného příběhu. Dlouho mi trvalo než jsem pochopila, že příběh vypráví obět.

terezamarsik
16.01.2017 5 z 5

Skvělá kniha, je to první kniha tohoto autora, kterou jsem četla a trochu lituji, že jsem nezačala jinou, protože postavu Harryho Holea jsem si oblíbila velmi a rozhodně si musím přečíst další díl. K předchozím knihám se také určitě časem dostanu, naštěstí tu není zcela zásadní číst knihy po sobě.
Jinak, tento příběh si myslím, že je velmi inteligentně napsaný. V příběhů je hodně postav a myslím si, že spousta autorů by nedokázala udržet pozornost čtenáře a psát dostatečně logicky a smysluplně na to, aby se čtenář mezi postavami a událostmi neztrácel. Tento autor psát rozhodně umí a rozhodně mou pozornost udržel až do poslední stránky. Kniha v angličtině má přes 500 stránek a na 300 stránce jsem si říkala, že přeci nemůžu mít tolik stránek před sebou, že případ vypadá, že je už skoro vyřešen a trochu jsem se bála jestli autor nezkazí zbytek knihy zcela zbytečným protahováním... vůbec tomu tak nebylo, příběh byl naopak ke konci víc a víc napínavý a každá kapitola byla víc důležitá než ta předchozí, aby kniha dávala na konci opravdový smysl.
Takže čtení této knihy jsem si opravdu užila, byl to podle mě skvělý thriller a lituji, že jsem tohoto autora tak dlouho nechtěla zkusit.

Aymira
15.01.2017 4 z 5

Jiný díl než všechny předchozí. Jiný v tom, že tentokrát Harry už není ani na chvíli policista a řeší na vlastní pěst případ, který se ho velmi osobně dotýká. Zde se ukázalo - a všem to i doporučuji - jak je vhodné číst díly hezky postupně, tak jak jdou za sebou. Alespoň tedy já jsem ráda, že to tak dělám, protože bez znalosti předchozího života hlavních postav by mě daný příběh nikdy nedokázal natolik emočně pohltit.

Tentokrát se Harry zapletl s ruskou mafií a to už samo o sobě naznačuje, že ho čeká dosti strastiplná cesta. Na konci nečeká žádný happyend. Ještě teď, pár hodin po dočtení, koukám s otevřenou pusou a přemýšlím, co se vlastně stalo. I když zhruba tuším, co by se mohlo dít dál, protože na mě čeká již připraven další díl.

izfnp
12.01.2017 3 z 5

Na Nesbove pomery trošičku slabší príbeh, stále je to však Kráľ severskej krimi.

Pedias
12.01.2017 5 z 5

Skvělá kniha. Až do konce jsem vůbec netušila, kdo je pachatel. První, ale určitě ne poslední ze serié.

Šura
11.01.2017 4 z 5

Pohltila mě, četla jsem dlouho do noci a druhý den nebyla schopná nic dělat. Za tři dny přečteno. Přesto ubiram jednu hvězdu. Některé pasáže byly zdlouhavé a v některých momentech už mi to trošku přišlo "na jedno brdo". Těším se na poslední díl HH, který už mám rezervovaný v knihovně, a jsem zvědavá, jak to celé dopadne.

amanek
02.01.2017 4 z 5

Bohužel jsem se znovu utvrdila v tom, že jsem měla serii číst postupně. Policii mám dávno přečtenou, tak tento díl nebyl až tak napínavý. Moje chyba...

oskli
01.01.2017 5 z 5

Můj první Nesbø z HH série a ač jsem to neplánovala, musím teď pokračovat Policií. Prostě potřebuju vědět, jak to po tomhle konci bude dál :-) Zpočátku jsem se klasicky ztrácela v jednotlivých postavách a musela se hodně soustředit, ale jak se všechny dějové a osobnostní linky více rozvinuly a postupně začaly propojovat, už jsem jela na jedné velké vlně. Celé svátky jsem proto chodila spát kolem třetí ráno, protože bylo třeba dočíst kapitolu... a ta končila tak napínavě, že bylo nutný pokračovat a dočíst další... a tak :-) Ráno jsem se budila s pocitem, že bych potřebovala někam udat syna, zalézt někam do kutlochu a celou knihu vzít naráz až do konce. Za sebe dávám rozhodně 100 %.

kikies
30.11.2016 5 z 5

Tento díl mi přijde nejtemnější a díky tomu konci snad i nejsmutnější, tohle jsem vážně nečekala... Je pravda, že je to odlišné od předchozích Harryho případů. Děje se tam toho spoustu kolem, vražda samotná je jako kdyby odsunuta do pozadí. Navíc Harry vlastně není ani policajtem, což působí zvláštně, obzvláště když nemá evidentně problém se dostat k jakýmkoli potřebným informacím. A pobyt v Asii ho zřejmě posilnil natoli, že se stal téměř nesmrtelným - což je místy trochu přes čáru. Ale jako vždy se čtenář dozvídá něco nového, nyní jsme pronikly trochu hlouběji do života narkomanů, takže i touha po nových informacích byla ukojena. Ale to useknutí a následná nutnost číst další díl mě mírně rozladily :D No nic, běžím pro další díl ;-)

dikobraz
18.11.2016 5 z 5

Ach jo, riadny masaker. Cakal som vselico, ale toto nie. Uz som fakt naivne myslel, ze spolu odletia... no dobreee, tak som sa trochu nechal uniest. Co sa tyka deju, super. Menilo sa to stale, vysetrovanie vrazdy bolo plne prekvapeni, opis fetackeho spolocenstva super. A koniec? Hmmm, prekvapenie najvacsie. Spokojnost velka. Pokracujem dalej, som velmi zvedavy. Aj ked uz som davno zistil, ze Harry je nesmrtelny, takze zrejme prezije aj toto. Aaaaale, co tam potom. Hlavne, ze sa dobre bavim a detektivna cast i opisy jeho opileckeho zivota su paradne.

CharlesWard
11.11.2016 3 z 5

Paradoxně čteno až po posledním (10.) dílu, takže jsem už znal širší souvislosti a celkový kontext některých, teprve představených, postav. Bohužel zamrzí, že v této nesbovce mi přijde, jako by se vražda řešila jen velmi okrajově, snad jen proto, aby měl HH co vyšetřovat. Tento neduh je naštěstí vykoupen tím, že se čtenáři dostane širšího nadhledu do stoky norské společnosti. Holeovky jsou určitě zajímavé čtení a stojí za jedno přečtení, ale nějak to není ta kniha, ke které by se člověk někdy vracel.

Vojslava
06.11.2016 5 z 5

Strhující a propletené až do konce, ale nakonec vlastně přehlednější... až do toho divného konce-nekonce, který skoro nutí přečíst si ten poslední díl... Takže jsem na něj náležitě zvědavá.