Švábi

Švábi
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193112/harry-hole-svabi-Zct-193112.png 4 4213 4213

Harry Hole série

2. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. V jednom bangkockém nevěstinci je nalezen norský velvyslanec v Thajsku. V zádech má nůž a v aktovce pedofilní pornosnímky. V Oslu vypuká na ministerstvu zahraničí panika, neboť velvyslanec měl úzké vazby na norského premiéra. Je bezpodmínečně nutné zabránit politickému skandálu. Opilý Harry Hole se zásobou vitamínu B12 nasedá do letadla, aby sehrál roli užitečného idiota. Jeho úkolem je případ vyřešit, ale přitom se do celé záležitosti co nejméně míchat. Harry se však do takové role vmanipulovat nenechá, a tak se hned po příletu do Bangkoku pouští spolu se svou thajskou kolegyní do vyšetřování. Brzy se ukazuje, že nejde jen o jednu náhodnou vraždu – za zdmi se cosi hemží a šramotí. Cosi, co nesnese denní světlo.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Kakerlakkene, 1998

Herodes
03.01.2014 3 z 5

Zklamání- to je nejsilnější pocit, který mám pro přečtení knihy. Zklamání proto, že autor závěr zbytečně překombinoval. Ale ano, přečetl jsem jí jedním dechem, ale že bych se k ní v bližší budoucnosti vrátil? To ne...

martousek
02.01.2014 5 z 5

Bez rozmýšlení mají Švábi pět hvězdiček, nerada používám přirovnání jedním dechem (protože na to má každá kniha moc stránek a leporela nejsou již mojí parketou), ale s naprostou lehkostí jsem strávila letošní Vánoce s Harrym v Bangkoku. A snad poprvé jsem měla správné tušení, kdo je tím padouchem:-). Děj hned po pár stránkách nabral svůj spád a Harry tady není vyloženě za opilce a pobudu:-).

Ankavi
30.12.2013 5 z 5

Jo Nesbø mě ještě nezklamal, tuto knihu považuji za jednu z jeho lepších. Děj se nerozbíhá, ale hned začne :-), čtenář je udržován v napětí a rozuzlení na závěr nezklame. Lépe bych hodnotila pouze Sněhuláka, který je brilantní.

knihomoli
29.12.2013 4 z 5

k wooloong - Runa byla proti sňatku padoucha s matkou a mohla mu zkřížit plány, k druhé připomínce, adrenalín je zázračný a člověka vybudí nejvíc právě u těžkých úrazů, ale jinak samozřejmě, vždycky to někde přepískne.

dalimoni
27.12.2013 3 z 5

Jsem rád, že jsem Šváby četl až po Spasiteli, Nemesis, Pentagramu a Sněhulákovi. Je to o dost nižší level, je vidět, že se Nesbo postupně "naučil" příběh lépe vystavit, více vygradovat napětí i zápletku, tak aby to nebylo místy nudné. Postupně se u nás vydávají i starší příběhy Harryho Holea a aspoň pro mě jsou o dost slabší a pokud bych jimi začal, tak bych se nedostal k těm peckám, které už nemají hluchá místa.
Švábi nejsou špatní, ale kdo četl dříve dříve zmiňované knihy, musí být zklamán. Postava Harryho je sice svérázně sympatická, jako v jeho jiných příbězích, ale samotná zápletka je místy nudná, příběh nemá správný "drive" a i když je poslední třetina knihy celkem svižná, celkový dojem je průměrný. Každopádně mě to od Nesba a jeho příběhů s Harrym neodradilo, protože vím, že později napsal lepší knihy a postupně se zlepšuje, takže se těším na další....

wooloong
26.12.2013 5 z 5

Nemůžu si pomoct, mně se Švábi líbili. I to, že nám autor nezatajil jedinou indicii k dopadení vraha, takže si může čtenář zaluštit s ním. Mám jen dvě výhrady
- Jak to bylo s rukou slečny Runy? Proč měl autor potřebu zmrzačit hezkou mladou holku, když to nemělo žádnou souvislost se zápletkou a ani tuto záležitost nikde v ději nevysvětlil?
- Harry je nám představen jako obyčejný chlapík, co tak trochu pochlastává, má nějaké ty rodinné problémy a je dobrý polda. Člověk se s ním může ztotožnit, může mu fandit a najednou přijde velké dramatické finále a ten obyčejný sympatický chlapík se najednou stane hotovým supermanem zkříženým s Jamesem Bondem a pitbulem. Jak by bylo jinak možné, aby se někdo s prostřelenou nohou, zlomenou čelistí a dalšími "drobnými oděrkami" dokázal vyšplhat po žebříku na mostní konstrukci a dorazit hlavního padoucha? V té chvíli jsem si vybavila dvě události:
- Jak jsem nedávno zakopla a upadla na chodníku. Všehovšudy jsem si akorát odřela koleno, roztrhla džíny a narazila loket, přesto mi trvalo nejméně dvě minuty, než jsem byla schopná posbírat všechny své kosti, tašky a brýle a vstát. A pak jsem se tiše odplížila. Určitě bych nebyla schopná nikde pobíhat a lézt do výšek.
- Scénu z filmu Monty Python a Svatý grál s Černým rytířem, který, ač už nemá jedinou končetinu, nevzdává to a křičí na soupeře: "Bojuj, srabe, je to jenom škrábnutí!"
Příště, pane Nesbo, pokud potřebujete, aby se váš hrdina dopouštěl akrobatických kousků, zkuste ho zmasakrovat o něco méně.

kamilen
20.12.2013 5 z 5

Nesbo nezklamal. I když jsem dlouho tušila, kdo je hlavní záporák, stejně jsem dočetla s napětím.

Michnicka
14.12.2013 5 z 5

Chvílemi mě až mrazilo, nemohla jsem se od knihy odpoutat a pořád jsem jen a jen četla, abych věděla jak to nakonec dopadne.

VladkaBU
09.12.2013 3 z 5

... moje třetí kniha od autora, pro mě stále se rozvíjecící okolnosti, noví možní pachatelé, dlouho trvalo, než jsem se něco dozvěděla. Konec už byl lepší. Očekávala jsem víc zvratů, vtáhnutí do děje...

Dymond
08.12.2013 4 z 5

Velice povedená kniha...

Lucka.79
07.12.2013 5 z 5

Pro mě vynikající počtení, Harry Hole nikdy nezklame ...

Kaka.cs
03.12.2013 4 z 5

Zajímavá zápletka, napínavé až do samého konce. Prostě typický Nesbo.

ElenaM
30.11.2013 5 z 5

Ze začátku jsem byla k této knížce skeptická a nemohla jsem se začíst. Ovšem není to moje první kniha s Harrym a tak jsem tušila, že se to rozjede. A Nesbo opět nezklamal - dokonale propracovaná zápletka, velké finále v jeho stylu.. zkrátka spisovatelský koncert.

bolkovo
14.11.2013 5 z 5

čtení je to vynikající, pochechtávám se průběžně nad jeho skvělým humorem. cituji: "Výtah byl přeplněný a páchl, bylo to jako vecpat se do tašky s použitým tréninkovým oblečením.."
kniha není tak překombinovaná, jako jeho pozdější knihy, které mám ovšem taky ráda. dávám za pět!

bivkova
08.11.2013 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Jedná se opět o velmi zajímavý a poutavý příběh. Zatím mohu porovnávat pouze se Sněhulákem. Švábi nejsou tak brutální, ale to příběhu nijak neškodí. Kniha se četla úplně sama, takže spokojenost :-)

Aduska81
07.11.2013 3 z 5

Švábi jsem četla docela dlouho. Nějak mě to nevtáhlo. I když v porovnání s Netopýrem mají Švábi větší spád. Ve srovnání se Sněhulákem je tam celkem rezerva. Kdybych nečetla Sněhuláka a Spasitele před Netopýrem a Švábama, asi bych po těhle dvou dílech s Nesbem skončila.

matt086
03.11.2013 5 z 5

Napínavý děj, ještě napínavější konec! Knihu nelze nedočíst.. :-)

Neo1tex
30.10.2013 2 z 5

Rozhodně jeho nejhorší kniha, co u nás vyšla. Napětí žádné, zápletka slabá, pachatel jasný od půlky knihy, bez emocí, nuda, šeď a zase nuda. Být tohle prví kniha, kterou od něho čtu, další už do ruky nevezmu. Dočítal jsem to se silným pocitem, že už to chci mít za sebou a vzít do ruky něco zábavného...

LPG
24.10.2013 4 z 5

Krásné počtení. Dalo by se napsat na jeden hlt.

Dumicek
18.10.2013 4 z 5

Na této knize je vidět, že ji Nesbo psal ve svých začátcích..Ještě není tak dokonalá jako jsou jeho ostatní knihy,ale i tak byla čtivá. Co se mi teda líbilo bylo prostředí do kterého byl děj zasazen. Mělo to své kouzlo :) Jinak děj byl celkem zajímavý a dosti zamotaný, takže jsem se v tom chvilku ztrácela, ale to mě neodradilo a četla dál a udělala jsem dobře..pak už se člověk začne celkem dobře orientovat a kniha nabere spád..Byla jsem s ní spokojená.