Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter a Kámen mudrců
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29796/bmid_harry-potter-a-kamen-mudrcu-R4G-29796.jpg 5 16373 16373

Harry Potter série

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Philosopher's Stone, 1997

BlankaHill
08.01.2020 5 z 5

(◍•ᴗ•◍)❤( ◜‿◝ )♡(。♡‿♡。)
Přečtení Harryho jsem neustále odkládala, jelikož jsem viděla několikrát filmy a špatně se mi čtou knihy, když jsem předtím viděla, jak vše dopadne ve filmu. ALE tady jsem doslova hltala každé slovo. Paní Rowlingová má neuvěřitelně výbornou vypravěčskou schopnost a dokáže perfektně vtáhnout do děje. Nádhera (*˘︶˘*).。*♡

Marekh
07.01.2020 5 z 5

Poprvé jsem tuto knihu četl v roce 2018 na „stará kolena“. Knihu jsem si půjčil z knihovny. Žánr fantasy nevyhledávám, ale v tomto případě jsem se rozhodl udělat výjimku. Koncem roku 2019 jsem se rozhodl, že si pořídím všech 7 dílů těchto knih v novém vydání od Albatrosu. Knihu Harry Potter a Kámen mudrců jsem četl podruhé. Knihu hodnotím na 5*.

V závěru knihy se píše, že kniha je určená od 9 do 99 let a více, takže knihy Harryho Pottera si může přečíst čtenář v kterémkoliv věku. Samozřejmě nejvíce se knihy budou líbit dětem a také první díl je určený především pro děti. Dlouho jsem tyto knihy opomíjel, což je škoda. Kdybych byl dítětem, tak si myslím, že bych si čtení ještě více užil než je tomu nyní.

V minulosti jsem viděl film o životě Rowlingové, ale bohužel jsem ho neviděl celý. Autorčin život mne zaujal. Je známo, že autorka prošla rozvodem, byla na dně, bez peněz a v té době se jí zrodil nápad, že napíše knihu o Harry Potterovi. Knihu napsala, obcházela jednotlivá nakladatelství, ale bohužel nakladatelé ji knihu nechtěli vydat. Snad až na jedenáctý pokus se rozhodlo jedno vydavatelství, že knihu vydá. Knihu si oblíbili čtenáři po celém světě a z autorky se stala uznávaná spisovatelka. Troufám si tvrdit, že knihy o Harry Potterovi můžeme s klidným svědomím zařadit do klasiky, poněvadž je prověřil čas a myslím si, že budou určitě čteny dalšími generacemi čtenářů. Na některých školách je zařazován první díl do seznamu povinné četby, což si myslím, že je fajn, když si mohou studenti vybrat také žánr fantasy.

Ačkoliv nejsem čtenář fantasy, tak si myslím, že kniha je originální svými prvky a novými pojmy, které autorka vytvořila. Harry Potter, který vyrůstá u svého strýce a tety, se časem dozví, že je čarodějem a nastupuje do Školy čar a kouzel v Bradavicích. Seznamuje se s novými spolužáky, z nichž má nejraději Rona a Hermionu a naopak nemá rád Malfoye a jeho dva kamarády. Seznamuje se také s profesory včetně ředitele školy – Brumbálem. Většinu profesorů má v oblibě až na profesora Snapea, který ho nemá rád a nechová se k němu dobře a také k ostatním jeho kamarádům z Nebelvíru. Harry, Ron a Hermiona si oblíbili také hajného Hagryda, který má v oblibě zvířata, mimo jiné také draky. V Bradavicích se seznamujeme také s dalšími obyvateli, například školním strašidlem PROTIVOU, s duchy jednotlivých kolejí (Skoro Bezhlavý Nick aj.) a také s tvory, kteří žijí v Zapovězeném lese.. Všichni se nejvíce bojí největšího černokněžníka všech dob a tím je LORD VOLDEMORT, se kterým se Harry ještě vícekrát setká.. Abych byl upřímný, moc mne neoslovila hra FAMFRPÁL, ačkoliv musím uznat, že hra je určitě originální a vymyslela ji autorka.

Knihu hodnotilo hodně čtenářů a má vysoká hodnocení. Autorka má velkou představivost, kniha se četla dobře, přenesl jsem se do jiného světa a byla to příjemná změna v mém čtení.

Viděl jsem také film HARRY POTTER A KÁMEN MUDRCŮ.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Jsou věci, které musíte prožít společně, abyste toho druhého začali mít rádi. Nestačí jenom prodlévat v snách a zapomenout žít.. Potřebujeme hodně statečnosti, abychom se postavili svým nepřátelům, stejně tolik ale i k tomu, abychom se postavili svým přátelům.

Plaknel
31.12.2019 5 z 5

Co říct o knize, kterou zná snad každý.
Je to už dávno, kdy jsem ji četla poprvé a už si nevzpomínám, jestli jsem ji tenkrát vůbec dočetla.
Nikdy jsem mánii Harryho nepodlehla, ani jsem neviděla žádný film až do nedávna. Kdy po přemlouvání staršího syna tomu podlehl i ten 3,5 letý a vlastně i já. Po všech dílech v TV jsem i já přečetla konečně první díl.
A co k tomu dodat? Opět se mi potvrdilo, že kniha je X krát lepší než film.

halfbloodgirl
25.12.2019 5 z 5

LÁSKA♥

jean_ralphio
24.12.2019 5 z 5

nikdy jsem tento dil at uz filmovy nebo knizni nemusel. ale pred par dny jsem to zkusil znovu a musim ocenit tu logiku, promyslenost, knizni vtipnost (ktera jinak nefunguje, ale tady docela jo) a spravne nastaveny patos.

je neuveritelne, ze je to knizka pro deti, protoze zaroven i neni - vzdy jde na ni hledet s jinym nahledem (pokud nejste predem odsuzovacny pozer, pak je to tezsi no)

ve zkratce: ostatni monumentalni popkulturni dila jako star wars, avengers, lotr, got etc, by si meli vzit priklad, jak se kloubi epicnost a osudovost s poucenim a pribehem. tady je vse v rovnovaze.

PetrCepek
13.12.2019 5 z 5

Kniha, která celou generaci dětí alespoň na chvíli vrátila od počítačů k papírové knížce.

blackie7292
09.12.2019 5 z 5

Klasika která by neměla u nikoho chybět

WonderWoman
09.12.2019 5 z 5

Srdeční záležitost

kotasbk
30.11.2019 5 z 5

Po 4 letech opět v Bradavicích. Za tu dobu se toho změnilo dost. Všímám si více detailů v knize, užívám si čtení plnými doušky, piju kafé po hrnkách, když není nikdo doma, tak křičím zaklínadla, mluvím s hady přes PC monitor a při zametání podlahy dělám, že umím lítat a snažím se chytnou neviditelnou zlatonku. Bohužel vše musím praktikovat potají, když se nikdo nedívá a neposlouchá, protože rodiče jsou mudlové a určitě by mě odvezli k inkvizici.

Mika118
25.11.2019 5 z 5

Klasika vhodná pro úplně všechny

Summer7
21.11.2019 5 z 5

Top! Absolutní masterpiece literatury. Vytvořit něco tak legendárního, HP je styl, kult .. baví tolik generací a tak dlouho!

kazetko
13.11.2019 5 z 5

Četla jsem jako dítě a rozhodně (dětem) doporučuji. Vím i o dospělých čtenářích, kteří se chytli.
Prostě je to opravdu čtivě psané. Pamatuji si, že jsem chvílemi přemýšlela, jestli to vlastně nemůže být reálné.... :)
Takže první díl série je vlastně takový jednoduchý (na rozdíl od těch dalších). Poslední díly byly už zase až moc složité.

Market-k-a
12.11.2019 5 z 5

Četla jsem celou sérii Harryho Pottera už jako dospělá a moc mě to bavilo. Tedy doporučuji nejen pro děti :-) Co doporučuji - myslím, že je to povinnost! :-D

kykiryki28
11.11.2019 5 z 5

HARRY POTTER, má láska z dětství❤ Už ani netuším, kolikrát jsem ji četla v češtině... ale v originálu byla ještě lepší! Moc se mi líbilo přenést se do jiného světa; světa plného čar a kouzel...

Ze začátku jsem, jako většina, nesnášela Hermionu, ale ke konci knihy se stala jednou z mých oblíbených postav.

Tento díl je zařazen také do povinné četby, ale doporučuji si přečíst celou sérii. Stojí to za to!!!

terimila
09.11.2019 4 z 5

Harry Potter je překrásná pohádková a později fantasy série, která musí nadchnout snad každé dítě, a od které se později nelze odtrhnout. Má všecko, co takovej příběh mít má.
Milý postavy, kterým nelze nefandit. Promyšlenej, tajemnej a správně potrhlej svět, kterej se dětským postavám (i čtenářům) postupně odhaluje ve vší své podivnosti a později i špatnosti. Perfektně napínavej děj a skvělý dějový zvraty.
A jako každá správná pohádka to má jasně vymezený dobro a zlo, i když ve druhé polovině jsem si občas už nebyla jistá, kdo je kdo a kdo stojí kde... a líbilo se mi to, protože to patří k tomu přechodu od dětství, kdy je všecko jaksi jasný, k dospělosti, kdy víte, že věci černobílý nejsou a někdy nejsou tím, čím se zdají být. A to je na téhle sérii skvělý, že roste se čtenářem a vede ho sice vymyšleným, ale v některých věcech velice reálným světem, a učí ho, že tak prostě některý věci jsou. Toť úvod k celé sérii.

Sáhnout po první knize ze série mi trvalo roky. Vyšlo to, když jsem byla na druhém stupni základky, a to už jsem si budovala jakousi rezistenci a vzdor vůči všemu, co právě frčí a co žerou všichni ostatní. Ale po dvou třech letech při jedné narozeninové oslavě u staré kamarádkou ze ZŠ jsem uviděla první díl ležet u ní na stole... a tak jsem tedy nakoukla. Z té oslavy jsem pak už vůbec nic neměla, celou jsem ji pročetla a vůbec mi to nevadilo. Byla jsem v tom. Knížka mě vtáhla, já si ji musela půjčit a už jsem byla v Bradavicích. Nikdy jsem nepatřila mezi ten echt fanklub, nepovažovala bych se za "v Bradavicích bydlící" studentku, ale cosi jako dojíždějící. :))
Úvod je strhující - odstrkovanej kluk, najednou vtaženej do nádhernýho a zcela cizího světa kouzel, kde poznává nové kamarády, učí se věci nevídané, na místech nepředstavitelných... nádhera. A pak i dobrodružství, setkávání s věcmi a tvory tajemnými... a na konci to vysněné střetnutí a odhalení tajemství. Jo! Líbí se mi, že zkraje Rowlingová zapracovala mýtické motivy, o kterých už asi každý někdy slyšel (kámen mudrců, bazilišek, skřeti, jednorožci a jiné podobné potvory) - tím je ten příběh jaksi ještě lákavější, poživatelnější.
Ve srovnání s dalšími díly série však musím dát "jen" čtyři hvězdy - pětihvězda patří výbornému Vězni z Azkabanu a hlavně nepřekonatelnému Ohnivému poháru.

Annicka
04.11.2019 5 z 5

Nostalgicky jsem si zavzpomínala na své dětství... Už jsem zapomněla, jak dobře se kniha čte.
Každopádně jsem starší, takže se na příběh dívám trošku jinak; kouzlo to ale příběhu rozhodně nesebralo. Také na Snapea se dívám trošku jinak, když mám celou sérii přečtenou... Je mi ho trošku líto.

DominaCZ
01.11.2019 3 z 5

Říjen 21: ilustr. vydání Jima Kaye, the best verze. Krásná, velká kniha, nice obrovský ilustrace, to každej Potterofil musí mít.

Jinak...někdy jsou chvíle kdy se nedivím, že to (prý) tolik knihkupectví nechtělo.
Jasně, do tý doby tu nic takovýho nebylo, i když jo, něco tu je skopčený odjinud jak sama přiznala-nástupiště obšlehla apod., ale v podstatě - co na tom je? Když odmyslíme neustálé plácání se kolem školních chodeb, výuky, hádek s děckama a tréninku, (kterej mě fakt nebral), pletení se do čehosi atd., tak co získáme...chvilku , kdy je Pánovi oči v oči a porazí ho skrz profesora pouhým DOTEKEM... no twl, naivita lvl miliarda.

Jako jo, čtivý, jednoduchý, na druhou stranu tak plný temných věcí, zla a násilí, že to pro malý děcka není, takže nechápačky...

Mnohdy navíc jasně patrné nelogičnosti...

A ty rozdíly film vs. kniha? Malý otazný detail např. bratránek blond andílek, tetka taky blondýna, proč je ve filmu měnili? A trošku nesrovnalost: sir Nicholas u první histony říká, že málem 400 let nevzal do úst... O rok dva později ale jdou na oslavu jeho úmrtí, která ale má 500 let... Hm dobrý no :)

Přesto je to pro mě rok co rok podzimní čtení.

Booklice
30.10.2019 5 z 5

Skvělá kniha. Harry Potter vám jednoduše představí úplně nový svět, který je tak dokonale promyšlený, až vás téměř přesvědčí o své realitě. Svět, do kterého se velmi rádi vracíte, abyste spolu s Harrym prožívali jeho neobyčejné dobrodružství.

maramisak03
28.10.2019 5 z 5

Nejlepší knížka na světe.

avi8
24.10.2019 5 z 5

Krasná , jako všechny díly .