Harry Potter a Ohnivý pohár

Harry Potter a Ohnivý pohár
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29808/bmid_harry-potter-a-ohnivy-pohar-OGc-29808.jpg 5 13195 13195

Harry Potter série

V Bradavicích se bude konat Turnaj tří kouzelníků. Zúčastnit se ho smí jen studenti, kterým už bylo sedmnáct let, a tak Harry Potter zatím alespoň sní o tom, že turnaj jednou vyhraje. Jenže když o Halloweenu Ohnivý pohár vyřkne své rozhodnutí, Harry s úžasem zjistí, že je mezi vybranými. Čekají ho smrtící úkoly, draci a temní čarodějové.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Goblet of Fire, 2000

DK197
10.02.2019 5 z 5

Přestože se považuji za velkého fanouška H. Pottera, knihy čtu za sebou teprve podruhé v životě. Je to tím, že knih, co chci přečíst, je tolik a času tak málo... Tudíž vracet se k něčemu již přečtenému je pro člověka, který knihy nečte rychlostí závodníka, vlastně jen zdržování od toho, co by ještě mohl stihnout přečíst nového, dokud ještě dýchá. A právě díky tomu nyní po letech znovu žasnu.

Tolik detailů, které člověk během let zapomněl, tolik vedlejších linek, co krásně dokreslí hlavní příběh... A sebemenší maličkost má své pevně dané místo ve skládačce. Perfektně vystavěné. Ačkoli konec možná trochu ukecaný... Ale víte co? Ono je to tím, že teď už víme, co a jak. Když to ovšem prvně vyšlo, ani čárka nám nepřišla zbytečná. Naopak - každá znamenala delší pobyt v Bradavicích a střípek detailu světa, jenž jsme milovali...

Je zvláštní, že s postupem let, jak člověk pozapomněl na knihu, jsem si docela oblíbila film. Samostatně hodnoceno se dost povedl. Jakmile to však přirovnáme k originálu, je to hrůza. Charaktery ve scénáři jsou odlišné od knižní předlohy, zápletky kromě turnaje chybí a jiné záležitosti jsou natočeny pozměněně... Tento díl mně přesvědčil, že Potter by si zasloužil seriál. Tam by všechno snad vykreslili pečlivěji. Doufám...

PS: Někomu to přišlo málo temné a akční. Myslím, že zásluhou žánrově nepřesného filmu se zapomíná na to, že hlavnímu hrdinovi je 14 a kniha je pořád psaná hlavně pro mladší čtenáře, popřípadě přímo řečeno děti. Jak moc hororové byste to jako chtěli? Je to akorát.

miska98
09.02.2019 5 z 5

První díl série, který je napsaný odlišně, než ty předcházející - najednou je cítit, že se něco děje, najednou je něco jinak... začátek toho, co má teprve přijít.

Ana72154
09.02.2019 5 z 5

Klasika. Jsem ráda že jsem knihu četla, protože vím víc věcí než člověk, který viděl jenom filmy.

Michelle95
03.02.2019 5 z 5

Čtvrtý filmový díl naprosto zbožňuji právě proto, že je celý nabitý neskutečně vzrušujícími událostmi. Čtvrtý díl knižní je ale ještě lepší! Naprosto jsem hltala stránky, kdykoliv jsem měla čas a užívala si každou chvilku, kdy jsem nebyla v realitě, ale v Bradavicích a stejnou každou chvilku jsem si přála, abych tam doopravdy mohla být! Jako všechny díly předtím a všechny díly poté, i tenhle je opět srdeční záležitost, a i přesto že se opakuji, tak to tak prostě je a bude! Čtvrtý díl jsem tedy četla podruhé v životě a rozhodně ne naposledy ! :)

jahex
31.01.2019 5 z 5

Čtvrtý díl jsem netrpělivě očekával, protože teprve vycházel, když jsem se zažral do Harryho Pottera. Když jsem konečně otevřel knihu a začal číst, tak jsem se musel asi 3x přesvědčit, že opravdu čtu Pottera, protože to začínalo tak divně. :D Myslím, že tento díl je jeden z nejpropracovanějších. Kromě hlavní zápletky je tam spoustu dalších podpříběhů a to mě bavilo.

PlayEasy684
19.01.2019 5 z 5

No, tady snad není co dodávat. Na stejně vynikající úrovni jako ostatní díly.

terezaki
15.01.2019 5 z 5

Hrdinové nám dospivají a svět se mění. Nejen k lepšímu. Zlo sílí a my se můžeme vydat opět do světa čar a kouzel. Připravte se na napětí a pasáže, které vám neumožní zamhouřit oka.

Roxyfire
13.01.2019 5 z 5

Kniha mého dětství

PWM
08.01.2019 4 z 5

Harry Pottera čtu rád a s chutí. Nicméně opravdu nemohu napsat, že knihy považuji za vyloženě dobré a už vůbec bych si to netroufal tvrdit o Rowlingové jakožto spisovatelce…

Přesto je ale Ohnivý pohár v sérii mimořádně povedený. Zatím mám tedy přečteno pouze 6 dílů, ale ohnivý pohár je, z mého pohledu, nejpropracovanější a nejkvalitnější z doposud přečtených knih série.

V postatě celé vyprávění dává smysl, postavy jednají téměř logicky a oproti předchozím dílům výrazně získávají na plastičnosti. Již od začátku knihy jsou k nalezení bezmála „detektivní“ náznaky, ze kterých je možné vyvozovat, že je „něco špatně“. Nicméně nejsou jednoznačné a tak úspěšně svádí z cesty…

Skvělé je poměrně široké spektrum různých „záporáků“, kteří mají odlišné motivace a cíle a různým způsobem ovlivňují děj. Navíc je zde výborné členění jednotlivých postav téměř ve stylu různého „přesvědčení“ někdy z dávnověku Dračího doupěte… Především hlavní záporná postava knihy je pojata opravdu skvěle, s uvěřitelnou a propracovanou motivací i jednáním.

Už si zvykám, že Rowlingová má ráda vyprávění a detektivní dedukci ve stylu slečny Marplové (koneckonců, pokud vím, sama snad i nějaké detektivky napsala) a příliš neholduje „akci“. Proto mě ani nepřekvapuje, že hlavní akční momenty jsou opět převyprávěny jen nedbale a povrchně a navíc samozřejmě málo uvěřitelně. Knize ale ani jen-aby-se-neřeklo souboj s dračicí ani naprosto-šíleně-neuvěřitelný souboj s nejmocnějším nejneschopnějším kouzelníkem všech dob a jeho kamarilou ve skutečnosti nijak podstatně neubírají na působivosti.

Je mi líto přetrvávajících nelogičností v propojení kouzelného a mudlovského světa. Velmi mě mrzí, že ani v této rozsáhlé knize autorka nenašla místečko na vysvětlení, proč kouzelníci tak málo vědí o mudlovském světě. Zejména s ohledem na to, že jen málokdo je „čistokrevný“ a většina z nich tak vyrůstala v běžném světě a navíc obrovské množství kouzelníků bydlí ve velkých městech, jako obyčejní lidé…záhada…

Dlouhé knize by samozřejmě prospělo drobné proškrtání, například právě závěrečné setkání s Voldemortem by bylo dobré zkrátit či zcela vyškrtnout. Kdykoli je tato postava jen jménem a tím, o kom se nemluví, je dostatečně děsivá a nahání hrůzu, jakmile se objeví na scéně, je to obvykle úsměvné. Dodnes mi není jasné, zda ho v této části knhy autorka zesměšnila omylem, nebo zcela záměrně ve stylu Boba Saint-Clare v Muži z Acapulca…

Celkově vzato: je to velmi povedená kniha, dost možná nejlepší z celé série. Výrazně předčila má očekávání a zaslouží si snad i čtyři hvězdičky…

Twinny
27.12.2018 5 z 5

Tradice se musí ctít. Nejen v mudlovském světě, ale i ve světě čar a kouzel. Máme to ale štěstí, my mudlové, že jsme se mohli setkat s dalšími zvyklostmi kouzelného světa.
Hlavní hrdinové se postupně dostávají do puberty, ale o to víc je milujeme. Já určitě.

2011

Haloon
26.12.2018 5 z 5

Ohnivý pohár byl dalším zdařilým dílem ze série HP. Stále kouzelné Bradavice, se všemi duchy, chodbami a kouzly letos vítají turnaj, tak nebezpečný, až se divím, že ho ministerstvo kouzel schválilo.
Každopádně náš brýlatý hrdina s jizvou na čele se opět dostane do víru nebezpečných událostí, ještě temnějších než v díle předchozím. Nejedná se už jen o dětskou knihu, neboť Harry, stejně jako čtenář je už na prahu dospělosti.
Báječné dílo, skvěle zpracované a čtivé nad míru a vhodné pro každého čtenáře. Je to také první díl HP, který je tak rozsáhlý, že i po shlédnutí filmu bude čtenáře čekat mnoho překvapení.

Hania932
23.12.2018 5 z 5

Zatím nejlepší díl! Čtení jsem si hrozně užívala. Bylo to magické a dokonalé! Další rok v Bradavicích plný dobrodružství. Od začátku do konce je to plné napětí. Je to strašně čtivé a já měla nutkání pokračovat furt dál a dál. Autorka je skvělá, protože tento díl je dokonalý a já nemám co bych mu vytkla. I když vím jak to dopadne, tak jsem měla stejnak obavy jak to nakonec dopadne. Po tomto díle jsem si Harryho ( jestli je to vůbec možné) zamilovala ještě víc.

sgjoli
16.12.2018 5 z 5

Ten nápad s kouzelnickou soutěží mi připadal zajímavý, i když je fakt, že jsem si při prvním čtení říkala „Co je to sakra za školu, že dospělí lidé dobrovolně nechávají studenty, skoro ještě děti, účastnit se tak nebezpečných soutěží, kde jim hrozí smrt, a ještě je v tom podporují?“ :-D Ale jo, bavilo mne to a já si to moc užila. A to zapojení jiných škol mi přišlo jako skvělá myšlenka. Skoro bych si možná uměla představit nějaké příběhy, které se odehrávají na těchto školách – docela bych si na toto téma něco i přečetla. :-D

Olga.S
29.11.2018 5 z 5

Naprosto skvělé! :-)

Pistácie
27.11.2018 5 z 5

Dlouho jsem se v téhle knize plácala a nemohla jsem se dostat přes půlku. Čtvrté dílo v angličtině se mi četlo dobře, ale stejně jsem se pořád nemohla chytit na tu správnou vlnu. Druhá půlka už mě opět unášela na velkém okouzlení magickým prostředím. Měla jsem tu opět problémy s Hagridovou angličtinou, ale nově i s francouzskou angličitnou Fleur a Madame Maxime a dalších postav. Ale opět se ukázalo, jak to má Rowlingová promyšlené do nejmenšího detailu. Fakt smekám.

Audrina
26.11.2018 5 z 5

Příběhy začínají být temnější a temnější, naši hrdinové dospívají a temné síly nabývají na síle. Dřív jsem čtvrtý díl milovala, dnes už preferuju jiná pokračování. Přesto je čtvrté pokračování skvělým předělem mezi dětskou naivitou a dospělou realitou kouzelnického světa...a ten konec vždy obrečím

Margherita_N
16.11.2018 5 z 5

Můj oblíbenej díl. Je tam nejen brouzdání po Bradavicích a jejich zahradě, ale taky mistrovství světa ve famfrpálu, turnaj tří kouzelníků, kam přijedou zahraniční hosti - a z toho se pak ve filmu dala vytěžit spousta krásných scén. Harry se opět projevuje trochu nedůvtipně, ale nakonec to při dramatické hřbitovní scéně zase všem natře a všechno je tak, jak má být. :)

Coucouha
13.11.2018 5 z 5

Knihami o Harry Potterovi jsem byla dosud "nepolíbená". Po každé knize, kterou přečtu si za odměnu pustím film, který jsem doteď taky ani jeden neviděla, takže spoilery mám minimální a proto mohu s čistým svědomím říct, že "ohnivý pohár" je prozatím můj nejoblíbenější díl, i když všechy jsou zatím skvělé!!! Je mi 29 let a prožívám ty příběhy, jako by mi bylo "náct" :) Harry je prostě láska!!! Už jsem se pustila do pátého dílu a zatím velká spokojenost :)

Lubisek
10.11.2018 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár - můj nejoblíbenější film. Proto jsem se velmi těšil na knížku a dopadla také na výbornou. Můžeme v ní vidět spoustu rozdílností, což je paráda. Například Winky. Ta ve filmu opravdu velmi chybí. Jen mě trochu mrzel pozvolný začátek a poté malinko urychlený průběh turnaje. Ovšem závěrečné kapitoly byly naprosto fascinující. :)

sarka9190
08.11.2018

Tento díl jsem četla nejčastěji.