Hegemonie a socialistická strategie
Ernesto Laclau , Chantal Mouffe
Kniha Hegemonie a socialistická strategie se dostává do rukou českým čtenářům a čtenářkám téměř třicet let po svém prvním vydání v roce 1985. Levicové myšlení, jak tvrdí sami autoři, stálo tehdy na křižovatce a vyžadovalo přehodnocení svých klíčových pojmů: představy ekonomického determinismu, proletariátu jako privilegovaného aktéra dějin, revoluce, antagonismu, významu nahodilosti. Postmarxismus Ernesta Laclaua a Chantal Mouffe po obsáhlém výkladu historických proměn pojmu hegemonie a dekonstrukci zmiňovaných marxistických kategorií nabízí robustní antiesencialistickou koncepci sociální logiky a politiky vycházející zejména z díla Antonia Gramsciho. „Posuzování takzvaného ‚globalizovaného světa‘ prostřednictvím kategorie hegemonie vypracované v této knize nám může pomoci pochopit, že současný stav věcí vůbec není jediným možným nebo přirozeným společenským řádem, ale je projevem jisté konfigurace mocenských vztahů. Je výsledkem hegemonických tahů prováděných konkrétními sociálními silami, jež byly schopny provést hlubokou proměnu ve vztazích mezi kapitalistickými korporacemi a národními státy. Tuto hegemonii lze zpochybnit. Levice by měla začít pracovat na věrohodné alternativě neoliberálního řádu namísto toho, aby se ho prostě pokoušela řídit lidštějším způsobem. To samozřejmě vyžaduje vytyčení nových politických hranic a uznání toho, že neexistuje radikální politika bez definování protivníka. Jinými slovy vyžaduje přijetí nevykořenitelnosti antagonismu.... celý text
Literatura naučná Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: 2014 , KarolinumOriginální název:
Hegemony and Socialist Strategy – Towards a Radical Democratic Politics, 1985
více info...
Přidat komentář
Kniha napsaná v roce 1985 v úvodu slibovala mnohé - například vysvětlení, proč v té době upadala levice a posilovala populistická pravice. Úplně si ale nemyslím, že by tomu efektivně dostála.
Kniha je spíše příspěvkem do studia levicové teorie. Laclau a Mouffe rozebírají proměnu obsahu ideologie socialismu ve 20. století (od Lenina po Gramsciho). Vysvětlují, proč selhal marxismus a proč je nutné socialismus změnit (postmarxismus). Pro to, aby řekli, že marxistický socialismus selhal kvůli falešné mytizaci ekonomiky a slepé víře v jedinečnost vyvolené dělnické třídy, a nakonec vedl ke ztrátě přitažlivosti socialismu u "lidu" a přelivu voličů k jiným směrům, vcelku zbytečne na sto stranách definují různé vlastní termíny. Navíc tím píšou relativně složitým filosofickým jazykem. Cestou ven jsou podle nich různá nová (tehdy) sociální hnutí (environmentalisté, antirasisté apod.) Přečetl jsem i doslov, jestli mi něco neuniklo, ale vypadá to, že ne.