Helena Rubinsteinová a tajemství krásy
Birgid Hanke
New York 1965. Heleně Rubinsteinové je 95 let, je jednou z nejbohatších žen na světě a oslnivou ikonou. Její kosmetické impérium prorazilo do celého světa. Avšak tato sláva nebyla polsko-židovské dívce z prostých poměrů vložena do kolébky. V roce 1896 naprosto sama vyrazila do Austrálie a začala podnikat. Krátce před smrtí se Helena ohlíží za svým pohnutým životem, který ji z největší chudoby zavedl do nejvyšších kruhů newyorské společnosti...... celý text
Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: 2024 , Ikar (ČR)Originální název:
Helena Rubinstein und das Geheimnis der Schönheit, 2022
více info...
Přidat komentář
V této knize nahlédneme do světa kosmetiky s příběhem polské židovky Heleny
Rubinsteinové, která svého času byla jednou z nejbohatších žen a slavnou ikonou v kosmetice .Proslavila se v celém světě ,kde měla své salony krásy. Z naprosté chudoby se dokázala vypracovat mezi nejvlivnější podnikatele světa. Mezi její přátele patřili slavné osobnosti Coco Chanel a Picasso .
Kniha byla sice zajímavá, ale na mě tak trochu chaotická.
Kniha je sestavena spíš jako kaleidoskop - střípky tu a tam poskládané.
Ale vlastně až moc těch střípků bylo, respektive zbytečně dlouhá kniha.
Helena Rubinstein je tu chvílemi vykreslena jako altruistická dáma, ale spíš to byla jen úspěšná podnikatelka, jak měla napsáno ve svých židovských genech. Jinak jsem ji vnímala spíš jako necitelnou osobu.
Pobavilo mě, jak býváme v zajetí automatismu. Jak si jinak vysvětlit frázi - byl do své ženy beznadějně zamilován - když se jednalo o šťastné novomanžele?
Některé životy jsou opravdu jak román, nebo jak se říká: nejlepší romány píše život sám. I když zde (jak jsem si ověřila v encyklopediích) byla některá fakta změněna do líbiva. Není to první kniha u které, přestože jsem si vědoma, že se jedná o beletrii, mi chyběl nějaký doslov a zmíněné prameny, ze kterých bylo čerpáno. Není to ještě ani rok, kdy jsem četla podobný román o jiné velké dámě kosmetického průmyslu - o Estée Lauderové a musím přiznat, že tato dáma mi byla lidsky o něco bližší.
Přiznám se, že nevím jak tu knihu hodnotit. Zkraje když jsem jí četla tak mi připadala tak chaotická, autorka nebo zda je to vina překladatele tam poskakovala mezi roky Heleny Rubinsteinové. Od jejich počátku ke konci jejího života. Pak tam nějak byla zamotaná vsuvka o jejím soukromém životě, ale to bylo taky tak zamotaný. Tolik o této knize.
Nyní se vrátím k této paní. Helena Rubinsteinová mě kdysi zajímala, když jsem u tety našla kosmetiku této značky. Bohužel jsem o ní nikdy nic nenašla až nyní když jsem si koupila tuto knihu.Popisuje se tam její období- mládí, střední věk i konec života( podzim nebo jak se vyjádřil ve filmu ,,Vratné láhve" Zdeněk Svěrák- sklonek života. V mladých letech měla velmi tvrdý život a jak se říká, kdo zakusil tvrdý život, nedostatek, tvrdý rodiče spíš otec, tak se snaží dostat k lepšímu živobytí- tak se to přesně stalo. Sice zachránila své příbuzné před válkou, nenechala je na holičkách, dala jim práci ve svém obchodě, ale vyžadovala po nich loajalitu, že budou plnit její příkazy no zkrátka poskoky. Ve své profesi to byla velmi tvrdá dáma, která vyžadovala plné pracovní nasazení. Jenom málo lidí měli k ní přístup jak v soukromí tak i pracovně. Jenom byl mě dnes zajímalo kdo vlastně tu firmu vede v současnosti
Marně přemýšlím, jestli byla Helena Rubinstein geniální podnikatelka a filantropka, nebo baba princmetálová, která doslova vyždímala všechny, kteří šli okolo, včetně a hlavně vlastní rodiny.
Její životní příběh je ale určitě zajímavej a střípkovitost zmiňovaná a vytýkaná v jiných komentářích, mi osobně nevadila.
Spíš mi šel na nervy kostrbatý překlad. To v tom Ikaru vážně dlabou na redakční práci?