Hellboy v Mexiku

Hellboy v Mexiku
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/440091/bmid_hellboy-v-mexiku-cqj-440091.jpg 4 55 55

Hellboy série

Roku 1956 byl Hellboy vyslán do Mexika, aby tam vyšetřil sérii masových vražd. Na celých pět měsíců se tam však po něm slehla země, a později tvrdil, že si nepamatuje takřka nic z toho, co se s ním během této doby odehrálo. Kultovní komiksový tvůrce Hellboye Mike Mignola tentokrát spojil síly s oceňovanými umělci Richardem Corbenem, Gabrielem Bá, Fábiem Moonem a Mickem McMahonem, aby se pokusili společně zmapovat Hellboyovo pětiměsíční „opilecké okno“, v němž svou roli sehrají tequila, mexičtí zápasníci, aztécká mumie, čarodějové, duchové, ďábelští krocani a Frankensteinovo monstrum a ještě víc tequily.... celý text

Literatura světová Komiksy Fantasy
Vydáno: , Comics Centrum
Originální název:

Hellboy in Mexico, 2016


více info...

Přidat komentář

Kopta
12.10.2023 4 z 5

Něco je totální zbytečnost, ale celek spojený s Mexikem jako takovým je tak silný a atmosférický, že by měl být námětem na film. Skvělý kus.

Hor89
17.02.2023 3 z 5

Sbírka šesti na sebe navazujících povídek z Hellboyova pobytu v Mexiku. Úvodní Hellboy v Mexiku (povídku jsem znal z Ďáblovy nevěsty) je po dějové stránce nejpovedenější příběh sbírky. Druhá povídka (Aztécká mumie) je naopak hodně ofláklá. Třetí se svatbou a následující dva příběhy s Rakvářem jsou docela povedené. Závěrečný Dům oživlých mrtvol je příběhově hodně dobrý - jen kresba se mi moc nelíbila.


sgjoli
06.07.2021 5 z 5

Sice nevím, jak to Mignola stále dělá, že mne pořád má skoro vždy čím překvapit (mile!) a zaujmout, ale asi už to nebudu řešit a napříště se už budu jen nechat unášet na vlnách jeho fantazie a nebudu se divit už ničemu.
Tato sbírka mne jednoduše bavila. Rozmanité obludy, proti nimž Hellboy tentokrát stojí, mne zaujaly, scénář také pokaždé dokázal vtáhnout, skvělá kresba, hlášky... Hellboyovo mátožné klopýtání mezi alkoholovými přeludy a bolestivou střízlivostí také působivé. Za mne plný počet hvězd - v Hellboyovském univerzu pro mne jeden z těch nej svazků.

Roseblood
03.07.2021 5 z 5

Další komiksová lahůdka, tentokrát Hellboyovy příběhy z Mexika. Povídky jsou provázané ale dají se bez problému číst i samostatně. Líbily se mi moc.

Opět mix hlášek u kterých se i nahlas zasměju, akce a celkové provedení mi sedly. Ani chvíli jsem se nenudila, za mě veliká spokojenost a akutně potřebuju další díly.

Doporučuju ️

Kate18
01.09.2020 5 z 5

Hellboy v Mexiku

Hellboy s Abem jsou v Mexiku a Abe najde starou fotku Hellboye z roku 1956. Ptá se Hellboye, kde se tam vzal a ten vzpomíná na své zážitky s wrestlery, třemi bratry se kterými přes den bojovali s netvory a v noci pili do němoty.

Hellboy versus aztécká mumie

Kratičký příběh o Hellboyově boji s mumií, která v sobě ukrývá Quetzalcoatla i Tezcatlipoka. Dva bohy, jednoho hodného, druhého zlého.

Hellboy se žení

Hellboy se tradičně opíjí se svým kamarádem, když přijdou muzikanti a s nimi krásná bledá dívka, která ho doslova uhrane. Hellboy se vydá s nimi a za doprovodu zvláštních písní jde s nimi až do kostela, kde si onu bledou krásku vezme za ženu. Když se probudí, zjistí, že se oženil a že to nebude jen tak.

Rakvář

Do hospody přiběhne malá holčička s křikem, že jejího strýčka dostal Rakvář. Hellboy jí jde i přes protesty ostatních na pomoc a na hřbitově se setká s brujo Rakvářem.

Rakvář 2 Odveta

Hellboy se snaží najít Rakváře a jeho osla. Na pomoc má čarodějku, která pro něj Rakváře najde. Ale Hellboy má zase opici, takže odveta by nemusela dopadnout podle jeho představ.

Dům oživlých mrtvol

Nejlepší příběh z celé sbírky, také nejdelší. Takhle spolupráce Mignola-Corben skvěle funguje. Hellboy opět pije a přijde k němu cizí muž. Řekne mu, aby šel s ním k jeho pánovi a tam se zúčastnil souboje, Hellboy nechce, tak muž vyšuje cenu až se dostane ke svému poslednímu triumfu, kterému Hellboy podlehne. Jde s ním a zjistí, kdo je jeho protivník. Frankensteinovo monstrum. Pustí se do boje, který se zvrtne. Hellboyovi se podaří utéct, ale nedaleko došlo k podivné události, která si žádá jeho přítomnost. Jde pomoci a nestačí se divit. Při tom všem si stále vyčítá, co se stalo během jeho “opileckého okna”.

Příběh plný akce a vtipu a přitom je krásně temný.

ruza07
10.07.2020 5 z 5

Mika Mignolu mám rád, ale Hellboy od Corbena, to je bomba!

Terva
18.06.2020 4 z 5

To bylo v šestapadesátým.
Tenkrát jsme měli v týhle oblasti
spoustu potíží a úřad mě sem poslal...
ale bylo to tam zlý. Upíři, čarodějnice...
všechna ta pakáž vyhladila celý města.

První povídky, po které je vlastně pojmenován celý tento svazek, vyšla již v knize „Hellboy: Ďáblova nevěsta a další příběhy“ Je to úvod k celému půlročnímu „alkoholovému“ výletu Hellboye po Mexiku tenkrát v roce 1956 Další příběhy v tomto svazku už jsou samostatné výplody Hellboyova mozku a nikdy nikdo nezjistí, co z toho je pravda a co opice.

Citát: Musím už přestat chlastat. (Hellboy se žení)

Musím uznat, že všechny povídky si zachovávají jistou úroveň. Snad až na příběh „Hellboy versus Aztécká mumie“, který se mi zdál nedodělaný a slabý. Jako klad beru zásadní věc, že u všech povídek má na starosti vybarvení jeden umělec. Tím je Dave Stewart a dává příběhům základní a neměnné prostředí. Jeho barvy jsou prostě perfektní.

Citát: Do hajzlu! (Hellboy versus Aztécká mumie)

Trochu jiné už je to s malíři. V šesti povídkách se jich tu vystřídá pět. Asi nejlepší, krom Mike Mignoly je, dle mého názoru, Gabriel Bá. Jeho kresba se hodně přibližuje té Mikovo, a někdy máte i pocit, že ji i překonává. V příběhu Rakvář 2 Odveta to můžete posoudit sami.

Citát: Hele, vůbec netuším, co to meleš. (Rakvář 2 Odveta)

Scénáristicky je to prostě Mike Mignola. Jeho příběhy jsou mnohdy jednoduché, rychlé a krátké. Do delších scénářů se moc nepouští. Naštěstí se skoro (z důrazem na SKORO) vždy u příběhů zasmějeme. Ano, budeme se i bát a topit v temnotě, ale pointy bývají veselé a mnohdy zastřou i tu horovoou podstatu, která vás pak naopak bude po nocích probouzet.

Citát: Sedni vosle! (Rakvář)

Povídky jsem hodnotil tak jak jsem hodnotil a nic na tom nezměním. Jako celku těchto šesti příběhům jsem se rozhodl dát čtyři hvězdy. Ano, kazí to ta jedna povídka, avšak ani kdyby byla dobrá, nedožene mě to na pět hvězd. K povídkám jsem napsal samostatné obsahy, komentáře a přidal nějaký ten citát. Vše si můžete přečíst v sekci „Povídky“ u této knihy.

Citát: Tak fajn, takže to chceš po zlým? (Dům oživlých mrtvol)

Disease
15.06.2020 2 z 5

Fanouškům možná vyhovuje ta najednobrdovitost, ale mně ne. Trochu jsem čekal čerstvější vítr se změnou prostředí, ale nedočkal jsem se. Hellboy je pro mě už jen spotřební frančíza.

3DD!3
14.05.2020 4 z 5

Mexiko přineslo Hellboye v uplém zápasnickém trikotu což jistě ocení fanynky, ale taky skvělou poctu klasickým hororovým nestvůrám v poslední povídce. Skvělé nápady a kresba v dvojpovídce Rakvář, slabší v Hellboy se žení.

FireOfFilth
09.05.2020 4 z 5

Další Hellboyovská kniha je soubor pěti povídek, odehrávající se nečekaně v Mexiku. Všechny povídky napsal Mignola, ale každé se zhostil jiný kreslíř, až na jednoho, který dělal dvě.

Úvodní Hellboy v Mexiku, toho už známe z knihy Ďáblova nevěsta. Kreslil ji Richard Corben. Mě bohužel jeho kresba úplně nesedne. 4*

Hellboy vs Aztécká mumie. Velmi krátká záležitost, které se zhostil samotný Mignola. 3*

Hellboy se žení. Pro mě nejslabší kousek knihy. Příběh je jednoduchý, Hellboy dá slib v opilosti a pak ho nechce splnit. Kresba se mi nelíbila vůbec. 2*

Rakvář. Tato povídka je rozdělena na dvě části, které se zhostili dva různí a přitom sakra podobní kreslíři. A hlavně druhý je opravdu skvělý, Gabriel Bá, kterého známe ze série Umbrella Academy, a který má kresbu velmi podobnou mistrovi Mignolovi a tahle kresba je to pravé pro Hellboye. Na konci máme i skvělý easter egg v podobě šimpanze, kdo četl Umbrellu a tak ví. I celkově příběh je skvělý, točí se ohledně postavy rakváře, zlém čaroději, který si hraje s mrtvolami. Pro mě vrchol knihy. 5*

Dům oživlých mrtvol. Opět tu máme Corbena. Jedná se o nejdelší povídku. Máme tu klasický motiv podle Mary Shellové. Příběh v podstatě pokračuje tam kde skončil Hellboy v Mexiku a točí se opět okolo zápasů v ringu. 5*

Celkové hodnocení 75%

DennisMoore
23.04.2020 5 z 5

Hellboy v Mexiku je zajímavý povídkový soubor hlavně proto, jak moc dobře drží jednotlivé povídky při sobě. Stejné místo dění, stejný čas, odkazy z jedné povídky na druhou a ze třetí zase na první… A přitom si můžete kteroukoliv z nich přečíst i samostatně. Říkám si, jestli by nestačilo napsat „Vyšel nový Hellboy, proto dávám pět hvězdiček.“ Ale ne, to by byla škoda. To bych nemohl zmínit Mignolovy jako vždy puntičkářské a zábavné scénáře i jeho jedinečné podání příběhu s aztéckou mumií, Corbenovu kresbu první a poslední povídky (nepřestává mě fascinovat, jak ten člověk umí zachytit výrazy tváře), svěží příspěvek nováčka Micka McMahona (takovou svatbu a líbánky si nepřejete) a dvojpovídku v podání Fábio Moona a Gabriela Bá, kteří mají k Mignolovu stylu velmi blízko, ale přitom zůstávají originální. Vrcholem knihy je pro mě Dům oživlých mrtvol, který si užijí hlavně milovníci klasických filmových hororů. Je tam obzvlášť jeden moment, kdy… No, nebudu prozrazovat, ale vážně se mi málokdy stává, abych se u knihy začal smát tak nahlas :)