Pražský upír
Mike Mignola , Richard Corben
Trollí čarodějka poradí Hellboyovi jak na trolly, ghúl na hřbitově zarecituje anglickou poezii 18. století a Héraklés mu poodhalí svou duši. Také se dozví o Penanggalan – podivném démonovi z malajských pověstí, po Praze se projde v doprovodu upíra a do Afriky ho zavede Makoma.
Literatura světová Komiksy Fantasy
Vydáno: 2019 , Comics CentrumOriginální název:
Hellboy: The Troll Witch and Others, 2006
více info...
Přidat komentář
Stále se dá těžit z principu Hellboyovství, ale už to prostě není žádná pecka. Hlavní hodnota v pražském prostředí.
Sedmý díl Hellboye je opět povídkový - Český název kniha dostala podle docela dobré povídky odehrávající se v Praze. V originále se kniha jmenuje podle Trollí čarodějky - což je nudná krátká povídka, patřící společně s Ghúlem, Penanggalan, Hydrou a lvem k těm horším povídkám sbírky. Experiment dr. Carpa je sice krátká ale hodně povedená povídka. A poslední povídka Makoma má dobrý a zajímavý příběh, ale zvláštně stylizovaná kresba R. Corbena se mi moc nelíbila.
Pro mě zatím asi nejhorší, co jsem četl z Hellboy univerza. Potěší Pražský příběh, ale jen tím, že je z Prahy...
Hellboye obecně mám hodně ráda, ale musím se přiznat, že mně osobně více sedí delší příběhy z tohoto univerza než tyto krátké povídky. I v případě tohoto svazku platí, že některé povídky mne bavily více, některé méně. A především z toho pramení moje průměrné hodnocení, měla jsem to půl na půl.
Všechny povídky měly zajímavý námět, o tom žádná. Ale spíš bych uvítala detailnější rozpracování. Na mne to bylo někdy skoro až moc rychlé, skoro uspěchané. Příběh se sotva rozjel a už byl najednou konec.
Nicméně opět tu padlo pár skvělých hlášek, kresba stále na vrcholu a jako Pražáka mne potěšila ústřední povídka Pražský upír, podle níž se celý svazek jmenuje a která mne bavila. Teda až na tu nesrovnalost s ulomeným kopím na soše sv. Václava, který tam neměl co dělat. (Příběh se odehrává na Malé Straně u Karlova mostu a zmíněná socha se nachází na Václaváku, hehe... ale Mignolovi to nakonec stejně asi prominu. :))
Nejvíc se mi ale líbila Trollí čarodějka a pak Makoma. Skvělá zápletka a dost dobře propracované, hodně mne to chytlo!
Některé povídky jsou povedené, některé méně, ale celkově jsem z knihy odvázaný moc nebyl (což u Hellboye obvykle bývám). Více mi sedí delší příběhy, kdy to není jen krátké pojednání o tom, že Hellboy někam přijde, zjistí, kdo je příšera, ta na něj zaútočí a Hellboy ji vymlátí. Mignola v předchozích knihách nastavil tak vysoko laťku, že hodnotím asi přísněji, než pokud by to bylo mé první setkání s Hellboyem.
Žádné město v Evropě
není domovem
větší a děsivější sbírky zmučených duší,
duchů, zjevení a strašidel,
než je Praha.
Toto je sedmá kniha ze série Hellboy. Jedná se o povídkovou knihu a obsahuje sedm povídek. Povídky nejsou chronologicky seřazené a prostě si jen tak skákají a žijí, jak je napadne. Každou povídku jsem oddělil, napsal k ní obsah, přidal komentář, malou ochutnávku, citát a samolitr i samostatné hodnocení. Nejméně se mi líbila Trollí čarodějka a nejvíce Pražský upír a to nejen, že se odehrává v Praze. Více najdete v sekci povídky u této knihy a nebo zde:
https://www.databazeknih.cz/komentare-povidky/terva-87261
Citát. A do hajzlu! (Použito v několika povídkách :-) )
Předmluvu v tomto svazku má Walter Simonson. Tento řečený malíř a scénárista, který má na svědomí třeba Thora z Marvel nebo něco ze série Star Wars, nazval jednou kdysi Magnolu „tupounem“ V této předmluvě se mu omlouvá a tvrdí, že je všechno, jen ne tupounem.
Možná by bylo na místě opět trochu připomenout, že logo Hellboy vytvořil Kevin Nowlan, další z těch uznávaných koloristů a lettererů narozených v USA.
Citát: Tak že půjdete se mnou po dobrým, nebo z vás musím vymlátit duši? (Ghúl)
Z celé knihy jsem vybral devatenáct citátů a vložil je Mike Mignolovi do jeho profilu a také jsem si je přidal do oblíbených v mém profilu. Na konci je ještě Skicář, ale ten je spíš pro pokročilejší kreslíře/čtenáře. Po celou dobu čtení a prohlížení abstraktních obrazů jsem poslouchal skupinu Savage Circus. Tato Německo – Švédská skupina vydala jen dvě studiová alba: Dreamland Manor (2005) a Of Doom & Death (2009). Obě alba stojí za poslech. Jedná se o Power Metal.
Citát: Anung un-rama. (Makoma)
Tohle prostě ne. Každá povídka se skládá z několika málo stran, kde se vždy monstrum představí, Hellboye přestane řečnění bavit, ubalí mu ze dvě rány a je konec. Nepřeháním. Bohužel. Světlou výjimkou je africká povídka, které masivně napomáhá změna kreslíře.
Legendy mě velice zajímají.
Hellboy, týpek, který je z pekla.
Pracuje pro Úřad paranormálního výzkumu a ochrany. Je to dobrej chlapík. Ovšem k němu temnota promlouvá, neustále. Kdo je vlastně Hellboy a proč tu je?
Co je důležitější? Hellboyovo rozhodnutí o jeho životě, či otázky ohledně jeho předurčení vypustit armádu pekel?
Miluju Hellboye, postavy sympatické. Líbí se mi vždycky, jak na Hellboye mluví vždycky temná entita ''že svému osudu neunikne'' a Hellboy vždycky ''Drž hubu'' :D :D
Mimochodem příběh z Prahy je velice poutavý a zajímavý. Praha je sama o sobě dost okultní, alchymistická a tajuplná. Uvítala bych více příběhů z Prahy. :)
Zdá se, že Mike Mignola rád vzpomíná, a tak se v poslední době čím dál více vrací s ranými Hellboyovskými povídkami. Sbírku mapující ruďáskovo dětství a problematické dospívání jsme tu již měli. Tentokrát nás mistr provádí historií případů Úřadu pro výzkum paranormálních jevů. Češi si speciálně smlsnou na ústředním příběhu odehrávajícím se v Praze za dob, kdy lidé ještě veřili v upíry a další různá strašidla. Mignola jako obvykle převyprávěl pražskou pověst o upírovi po svém, a tak hranici mezi realitou a pověstí zboural. Tentokrát vymizela hororová atmosféra a byla nahrazena bizarním pohádkovým nádachem, který připomíná staré tradiční pohádky od bratří Grimmů.
Poprvé v rohaté historii dochází ke změně autora kreseb. Mignola moudře zvažoval všechny varianty. Po proškrtání dlouhého seznamu adeptů nakonec vybral několik nejlepších, kteří svým přístupem dodali Hellboyovi nový rozměr. Mignola sice zůstal na stoličce scénaristy, ale zbytek přenechal mladým talentům. Kresba Pražského upíra přidává na efektivnosti a zesiluje pocit pohádkovosti, který je se starou Prahou tolik spojen. Čecha navíc zahřeje u srdce jakmile dojde ke scéně, kde si roháč vyřizuje účty s upírem pod dohledem pražských památek. V předmluvě příběhu Mignola vzpomíná na svůj pobyt v České republice, respektive v hlavním městě, kde společně s režisérem Guillermem del Torem procházeli slavné historické památky a sbírali lidové pověsti.
Poslední epický příběh Makoma v sobě kombinuje dva umělecké rysy. Mignolovu charakteristickou kresbu a surriealistický snový rukopis Richarda Corbena. Hellboyova duchovní pouť vede až do samotné Afriky, kde musí podniknout nebezpečnou výpravu za mystickým šamanem. Cestou musí přemoct několik obrů a přeprat ohnivého démona.
Fanoušci pohádek uspokojí mlsné jazýčky a zchladí žízeň závěrečnou galerií Hellboyových portrétů s různými bestiemi a vedlejšími postavami. Pokud máte rádi cestování, ale daleko raději sedíte doma v teple, mám pro vás dobrou zprávu. Exotická Malajsie, tajemná Aljaška, mrazivé Norsko, mýty opředená Česká republika, přelidněný New York, děštivý Londýn, slunná Afrika a mnoho dalšího se nachází v tomto speciálním vydání Atlasu světa. Spolupráce s dalšími kreslíři byl vskutku geniální tah, jak oživit a zatraktivnit již tak dokonalé umělecké dílo současným čtenářům. Viva Mignola!
Ve vázané podobě je kniha luxus a příběhy vás dostanou. Legendy jsou skutečně nádherné a v Mignolově podání kouzelné. Vtip mu rozhodně nechybí, stejně jako smysl pro zachování těch nejsilnějších částí původního příběhu. Překlad je výtečný, tentokrát ještě více poznámek od Jana Kantůrka, než je obvyklé. Ale jako vždy, jsou ku prospěchu věci. Doufám, že Hellboy bude i u nás dál vycházet a my se dočkáme i dotisku prvních knih. Stojí to za to. Tohle je prostě jeden z nejlepších a neoriginálnějších komiksů.
Zatím nejslabší Hellboy. Mám raději ucelené příběhy než tyto sbírky povídek, ale i tak je u Hellboye dokážu ocenit. Tato sbírka však začíná průměrnými příběhy, což se zcela završí v titulní povídce Pražský upír, kde je i průměrná kresba hostujícího kreslíře. Vše tak zachraňují především povídky Experiment dr. Carpa a hlavně Makoma.
Pražský upír a jiné povídky je jediná hellboyovská kniha, které jsem nedal plné hodnocení... Proč? Ano, kvůli titulní povídce (tedy titulní povídce v českém vydání, protože jinde ve světě je titulní povídkou Trollí čarodějka, což je mnohokrát lepší počin). Hellboyovo pražské dostaveníčko není příliš zajímavé co do příběhu (je to taková slabší anekdota) a kresba P. Craiga Russella mi k němu vůbec nesedí. Zbylé příběhy jsou velmi dobré (Makoma, Hydra a lev) až vynikající (Trollí čarodějka, Penanggalan), mají spád, nešetří humorem, tajemnem, prostě Hellboy, jak má být. Jenže ten upír... Ten upír...
Tak tuto knihu musím hodnotit z více aspektů – řemeslné zpracování, vazba, papír atd. bez jakýchkoliv výhrad, standardně na úrovni TOP++, 6 kil mi v případě Hellboye přijde jako adekvátní cena. Mignolovy povídky jsou perfektní a takové svěží, originální a tajemnější než obvykle, mnohem více je třeba číst mezi řádky a je velmi příjemné, že nejsou všechny napsány podle mustru, který se začal už přejídat a to: přišel, hodil pár tvrdých hlášek, dostal trochu nakládačku, zvítězil a s další hustodrsnou hláškou si zapálil cigáro. Povídky mají ducha a ještě chvíli v člověku rezonují. Trolí čarodějnice a Ghúl se mi líbily asi nejvíc. Tento hutný, syrový, atmosferický noir prostě těžko hledá konkurenci. Poslední povídka, kreslená ze začátku Mignolou zcela logicky a přirozeně přechází ve velmi vyvedenou kresbu R.Corbena, kdy Hellboy kráčí jako Makoma snem - příběh má šmrnc, rytmus i hloubku, skvělou pointu a je ozdobou této knihy. No a konečně se dostávám k povídce, která mě osobně úplně pokazila dojem z této knihy a to je Pražský upír, podle kterého se album jmenuje.
Ano, je super, že se Praha dostala do takového komiksu, ano, ale….zaprvé neúplně rozumím rozplývání se p. Kantůrka nad tím, že se Mignola při krátké návštěvě Prahy stihl porozhlídnout po strašidlech. Vždyť mýtické příběhy, pověsti, nadpřirozené bytosti atd. jsou jeho obrovský koníček, potažmo práce, přijde mi logické, že se na místě jako je Praha bude pídit po starých pověstech – a že jich máme. Je to ale taková malá poklona, OK, s tím nemám problém, když se však Mignola dostal ke knihám strašidel, proč si nevybral jedno nějaké známé a nenechal ho tak, jak tady vzniklo? Navíc když povídka byla speciálně vytvořena pro toto vydání – pro Čechoslováky. Proč musel vzít známého ducha karbaníka a aby to bylo dostatečně trendy, udělat z něj upíra? Mohl ho u hry nachytat, jak podvádí nebo prohrát a pak by děj jel po stejné koleji. Kolik je slavných pražských vodníků? Klidně mohl Hellboy rozbíjet jejich podříční gang, ojebávající turisty o foťáky a topící jejich vyžrané rozmazlené fracky, žádajíc pak výkupné v podobě čínské porcelánové produkce – že na západě “vodníka“ jako takového neznají není žádné ospravedlnění, copak někdo před čtením této knihy znal malajskou Penanggalan??? Takže fajn - máme středověkého karbanického pokrového šejdíře z Prahy, který je ale vlastně upír, Jirásek by se v hrobě obracel. Pořád je to ale fajn, že je to v Praze, osobně nemám ani problém s tím slavným skokem z Václava až na Karlův Most, je na tom ale strašně vidět, že pan Russell viděl Prahu opravdu jen na fotografiích a konečně se dostávám k tomu nejzásadnějšímu a to kresbě – on Russell nekreslí vůbec špatně, to bych si nedovolil, ale tato v podstatě mainstreamová kresba se do Hellboye prostě nehodí, hyzdí ho, vůbec nemá atmosféru, je holt taková traláláková, žádné tajemno, temno a děsivá tma. Chlupy na zádech mi napovídají, že to cítí jako kdyby do Zločinu a Trestu někdo vložil kapitolu z Bylo nás šest od Parla Koláčka. No takže asi tak. Každopádně na Hellboye nikdy nezanevřu a už se moc těším na další díly a vše co hodlá CC vydat z hellboyova universa – a mám potvrzeno, že mají v úmyslu vydat vše. Tak ať to vyjde!!
P.S.: dávám totální minimum bodů, co se zatím u nás vydaných knih Hellboye týče :-)
To jsem takhle dneska sedl v knihovně, že si zběžně prolistuju tohohle Hellboye, za hodinu jsem ho slupl celého jak malinu. Skvělé čtivo a parádní sbírka, která potěší hlavně hostováním Prahy v titulním příběhu.
Část díla
Experiment dr. Carpa
2004
Ghúl
2005
Hydra a lev
2004
Makoma
2006
Penanggalan
2004
A zrovna ta o pražském upíru byla taková...myslím, že s toho šlo vytěžit víc... -1hvězda. Ale zbytek ano...ten starý dobrý Hellboy. Tentokrát Afrika nezklamala.