Hellraiser (dvě povídky)
Clive Barker
Dvě povídky britského mistra hororu jsou naplněny démonickou a téměř hmatatelnou hrůzou. Frank Cotton byl jeden z nemocných, kterým se podařilo vyluštit záhadu Lemarchandova hlavolamu. Věřil, že mu nastavení správné konfigurace otevře cestu do zahrady nadpozemských slastí. Namísto toho stanul tváří v tvář peklu… Tak začíná nejslavnější dílo britského krále hororu Cliva Barkera. Snad nejpůsobivější jsou letmé náznaky podivného světa, z nějž přicházejí démoničtí cenobité, světa naplněného nevyslovenou a přesto téměř hmatatelnou hrůzou. Podle této novely byl natočen i film, který patří k nejvýznamnějším filmovým hororům 80.let. Druhý příběh se poprvé objevil ve čtvrté z šesti Knih krve. Tato povídka má pro zajímavost v sobě jako jediná zřetelné prvky science fiction. Je to s účastí vylíčený portrét „monstra“, které omyl svého lidského tvůrce pochopí dřív než on sám.... celý text
Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: 1996 , MustangOriginální název:
The Hellbound Heart, 1987
více info...
Přidat komentář
(SPOILER) Kniha se mi dostala do rukou abych vyzkoušela i jiného hororového autora než jen Kinga. První povídka je na mě moc mysteriózní a je tam spoustu věcí které by se mohly odehrát pouze za daných podmínek a že ta situace nastane je za mě v reálném životě velice nepravděpodobné. Druhá povídka to je něco jiného, nepovedený vědecký experiment který vyústí v nekonečnou touhu a obětí je člověk nasazený jako pokusný králík který na konci chce jen v klidu odejít. Proč ne za mě je to postavené na o dost pevnějších základech.
Bylo příjemné přečíst si jiný horor než od Kinga. Ikdyž, příjemné... To by asi úplně neblyo to správně zvolené slovo. Od první povídky se skoro nedalo odejít. Velmi dobře napsané, znepokojivé a napínavé. A druhá povídka je leccos, ale ne příjemná. Některé scény byly... explicitní.
Zkrátka a dobře u Clive Barkera v tomto případě vedle nešplápnete.
Jak už tu někdo psal, Hellraiser je kult, ale kultem se stal až filmem... Na tuhle knihu jsem se hodně těšil a hodně moc mě zklamala a to ani nebudu mluvit o té druhé povídce... Já bych to definoval jako červená knihovna a horor, vím, že povídka Hellraiser je na tom postavena, ale Barker pořád rozebírá city a touhy a při tom postavy byly chabě popsané (tam, kde se mohl vyřádit nejvíc), další věc, která by zde měla mít víc prostoru jsou Gore scény (vím, že povídka je stará) za mě byly taky hůř popsané... Je to moje první kniha od Barkera a přemýšlím, zda si vůbec budu kupovat další.
Manželé Cottonovi se nastěhují do starého domu, kde naleznou na půdě důkaz, že zde kdysi pobýval Larryho nezvěstný bratr Frank. Oba dva netuší, že Frank se spojil s peklem a navrátit na zem ho může krev prolitá na podlahu a díky tomu na svět přichází děsivá monstra a s nimi spousta krve a násilí. Druhá povídka už je o něco slabší, ale přesto celkový dojem z knihy je skvělý, tohle je opravdu ta pravá hororová knížka, hodně brutální, kdy z četby máte opravdu mrazivý pocit.
(SPOILER) Nejdřív chci uvést, že jsem přečetla jen úvodní povídku, Hellraiser. Že je v knížce ještě jedna, jsem vlastně zjistila ve chvíli, kdy jsem Hellraisera dočetla. A ta další mě už nelákala. Nerozumím zdejšímu vysokému hodnocení, za mě průměr, 3*. Nejsilnější z celého dílka jsou úvod a závěr s cenobity, které mnohé naznačují, ale do jejich dimenze jen lehce nakoukneme. Bohužel, pokud by tomu byl dán větší prostor, bylo by to plus. Zbytek knížky je vata, zbytečně krvavá, která chce až příliš toporně šokovat. Navíc je vývoj dost předvídatelný. Váhala jsem, jestli vůbec dočítat, ale chci srovnat povídku s filmem, který si mám v plánu pustit a který má taktéž vysoké hodnocení. Myslím, že horor se dá napsat lépe, sofistikovaněji, bez zbytečných potoků krve. Pokud to autor umí, bude se čtenář bát i tak. Tady to neklaplo, tedy aspoň u mě. Horor je můj oblíbený žánr, ale Clive Barker se k mým oblíbeným autorům nepřipojí.
Obvykle při četbě hororů cítím znepokojení a jistý druh temné fascinace. Vzbudit v člověku literárním dílem strach je (z mého úhlu pohledu) docela kumšt; a v Hellraiserovi se to povedlo na jedničku. Temnota je takřka hmatatelná, odbíjení zvonu slyšitelné a cenobité na dosah ruky. Dal bych knize ihned pět hvězd...
...nebýt druhé povídky Věk touhy. Snad zde byla doplněna jako snaha ukázat autorovu rozmanitost tvorby či tematické spojení skrze ústřední motiv touhy. Tak či onak, tato povídka mi nepasovala ani v Knihách krve. Ne, že by byla vyloženě špatná, jde o sci-fi horor o nepovedeném (a nadrženém) experimentu v hávu kriminálky. Bohužel je však na svůj obsah příliš zdlouhavá a se slabou pointou.
Tento pekelný kousek můžu doporučuji všem hororistům.
Dvě parádní povídky, které jsem přečetl za jeden večer. Nemám co vytknout! Barker v nejlepší formě!
Novela Hellraiser se mi moc líbila, měla skvělý námět i zpracování. Za mě tak 3,5/5. Ale ta druhá, Věk touhy, byla taková blbost, že můj prvotní dojem z autora naprosto zkazila.
Malinkatá jednohubečka. Po otřesném Cabalovi, už jsem ani nedoufal. I u mistra, zdá se, klesá kvalita kus od kusu.
Úplně náhodou jsem na tuhle knihu narazila v antikvariátu - možná díky zvláštnímu názvu a založila doma do knihovny k dalšímu stohu knih, které ... jednou, snad... až bude víc času...
Shodou okolností jsme ale doma hledali nějakou knihu, byl u nás zrovna syn a ten u knihovny prohodil- tyjó, četlas to? To je dobrý... A tak jsem se do toho jednoho krásného večera začetla a.. no, nespala jsem a u každého zašramocení a ranního probouzejícího se paneláku jsem zatajovala dech a čekala.... co bude. Vícekrát to však číst nebudu, ale byl to docela masakr od kterého se vůbec nedalo odejít.
Nic světoborného, čekal jsem trochu víc. Myslím že toto je jeden z případů, kdy film je lepší než literární předloha, alespoň cenobité ve filmu byli mistrně udělaní. Věk touhy, tj druhá z povídek, mě paradoxně na rozdíl od většiny předchozích komentářů bavil o něco víc než Hellraiser.
Barker píše, keď sa mu zadarí, veľmi pútavo, v hellraiserovi bolo aj minimum vaty, čo mi vyhovuje, radšej kratšie a intenzívnejšie (gore alert).. Vek túžby ma nebavil, ale tak tých pár strán nudy, čo ja viem 50, je u iných autorov pomaly len opis prostredia
"Co však teď bylo jeho tělo ? Nic jiného než podstavec pro jediný monumentální skvost, jeho úd. Hlava neznamenala nic, mysl neznamenala nic. Paže zde byly jen proto, aby lásku priblížily, nohy měly jediný úkol - dopravit toužící prut kamkoliv, kde by mohl najít uspokojení. Představil si sám sebe jako pochodující erekci, a okolní svět se mu rozevíral všude, kam se podíval. Těla, cihly, ocel, cokoliv - s tím vším by mohl souložit."
Tvorba Clivea Barkera pre mňa vždy bude príťažlivá a odpudivá zároveň. Príťažlivá pre takmer mimosvetskú fantáziu a predstavivosť, odpudivá preto, že občas prekračuje hranice toho, čo som ochotný stráviť. Ale nie je koniec koncov aj to zapovedané práve to, čo nás k nemu ťahá ?
Až mě mrzí, že díky VĚKU TOUHY, tedy povídce, jíž je v tomto českém vydání novela HELLRAISER doplněna, nemůžu dát knize plný počet. Literární předloha pozdějšího autorova režisérského hitu je stejně skvělá, ne-li ještě temnější, než dnes již poprávu kultovní film. Skvělý letmý paprsek světla pronikající do nejtemnější temnoty nejen lidské duše ale i světa kolem ní, osvětlující více, než by si kdokoliv přál. Pro znalce filmu příjemné rozšíření oblíbeného univerza (např. zmatením ohledně pohlaví později filmově výraznějšího Pinheada, nebo odlišným charakterem některých postav). V mých očích Barkerova třetí nejlepší věc, co jsem od něj četl. Čistý plný počet. VĚK TOUHY, původně publikovaný v nejslabší, čtvrté části Barkerových Knih Krve je typicky Barkerovsky bizarní a nechutný, i když se nelze zbavit dojmu, že i v takto zabarvené povídce se Barker držel trochu zkrátka. Povídce chybí výraznější závěr. Tady bych dal za tři.
Kdysi dávno jsem viděl třetího Hellraisera jako film a byl sem z toho nadšený a nedávno jsem si na to vzpomněl a tak sem si řekl, že bych to mohl zkusit přečíst a neprohloupil jsem. Krásně morbidní příběh na který jsem čekal opravdu dlouho. Proto pět hvězd
Přiznám se, že nejdřív jsem viděl film a pak přečetl knihu. Nevím co vítězí. Jestli film nebo kniha. Myslím si, že kniha. Každopádně obojí je dobré. Bavilo mě to a měl jsem to přečtený za den a od Barkera určitě zkusím ještě něco dalšího.
Kniha se oproti kultovnímu filmu z roku 1987 liší v několika podstatných detailech, ale je taktéž temná a magická jako sám mistr Barker. Jeho pekelné vize jsou jedinečné a těžko napodobitelné. Výprava do světa morbidních úchylek, tajemné rozkoše a nekonečných slastí v jeho podání jsou hodně originální. Možná je dokonce lepší film, který mimochodem režíroval podle své povídky sám Barker a k pekelné atmosféře ho doprovází jeden z nejlepších soundtracků, který složil Christopher Young. Kniha obsahuje i druhou povídku - Věk touhy, která je také řádně uchylná a ujetá a zapadá spíše do sci-fi žánru. Je o experimentu, který se příliš nepovedl a muž, který byl pokusný králík utekl z laboratoře a jeho věčně nadržený úd hledá jakoukoliv oběť, do které by mohl zasunout. Barker se vším všudy.
Část díla
- Hellraiser 1986
- Věk touhy 1985
Autorovy další knížky
1994 | První kniha krve |
1996 | Hellraiser (dvě povídky) |
2004 | Abarat |
2001 | Knihy krve I-III |
1995 | Imagika I. |
Hellraiser je působivá povídka, která slouží jako prequel k tomu, co Baker dokončil ve svém dnes již kultovním filmu. Jako povídka dobrý, ale to pravý se povedlo až ve filmu.
Druhá povídka není špatná, má zajímavý námět, ale místy mi přijde až moc uspěchaná.
To ale nic neubírá na mém celkovém hodnocení. Rozhodně se jedná o nadprůměrný počin