Nejmenší společný násobek
Pirkko Saisio
Helsinská trilogie série
1. díl >
První díl autobiografické trilogie z Helsinek. Román odehrávající se ve čtyřech dnech, a přitom během několika desetiletí. Po náhlé smrti otce se žena středního věku vrací ve vzpomínkách do dětství, které prožila ve čtyřicátých a padesátých letech dvacátého století. Otcova odměřenost a komunistické ideály, matčina nespoutanost a bezstarostnost, svérázné tety, první lásky, ale i rozporuplné pocity ze sebe samé a zárodky hledání vlastní identity. Holčička, která chtěla být klukem, se stává pozorovatelkou vlastního života. Z okouzlujících, radostných, snových, ale i jadrných a melancholických střípků skládá Saisio jedinečnou a mnohovrstevnatou mozaiku, v níž se stírají hranice mezi vyprávěním, vzpomínkami a skutečností.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2024 , HostOriginální název:
Pienin yhteinen jaettava, 1998
více info...
Přidat komentář
(SPOILER)
z celé knihy mě nakonec nejvíc zaujala fotografie na obálce - snad že je to teprve první díl, který se soustřeďuje především na velmi rané dětství, s jehož finskými markery se nedokážu ve svém slovanskogermánském zázemí ztotožnit, anebo dnes už nijak překvapivé téma vnějšího coming outu butch lesby spojené s prožitkem umírajícího otce, obojí podávané dost sebelítostně...
pro mne nic objevného, po dalším díle asi nesáhnu
Bavilo hodně, i když musím říct, že ke konci to už trochu ztrácelo dech, resp.že ten styl vyprávění podle mě není únosný moc dlouho…? Možná…? Každopádně skvělá autofikce, to já ráda. Pohled do dětství, téma ztrácejících se rodičů, to je něco, co ve mě dost rezonuje.
Takhle se ponořit do vzpomínek...to je umění. Strašně by mě zajímalo do jaké míry je to umělecká fantazie a do jaké míry byla malá Pirkko obdařená takovou citlivostí a pamětí.. např.me fascinovalo čím vším ji voněla škola, učitelky, nová škola apod. Pobavilo setkání s Ježíšem :) přiznám se, že jsem se těšila na trochu více poválečných Helsinek ale kniha je spíše subjektivní, osobní.
Rodinná historie vyprávěná skrze snovou dětskou fantazii děvčátka, které chtělo být klukem. Žádné velké drama, přesto se Pirkko Saisio podařilo to tápání a nejistotu vykreslit velmi živě. Svůj skrytý význam má určitě i zvláštní název knížky, ten matematický rébus, který předesílá, že mezi mámou, tátou a holčičkou, která chtěla býti klukem, je více společného, takže zbývá jenom čekat na pokračování Helsinské trilogie.