Hemživý chaos a jiné příběhy
Howard Phillips Lovecraft , S. T. Joshi
Mezi Lovecraftovy nejzajímavější práce patří povídky z období, kdy byl trýznivou finanční situací nucen psát pro jiné, ať už jako utajený, anonymní autor, přepisovatel nebo přiznaný spolutvůrce, vesměs rozvíjející náměty a leckdy i sny platících zákazníků. I do všech těchto děl se však otiskovaly jeho svébytné vize a styl a občas se do nich vkradly děsivé bytosti z jeho slavného panteonu. S. T. Joshi, známý znalec a badatel autorova díla, ty nejlepší spolupráce a revize sebral do dvousvazkového vydání, v němž jsou všechny povídky opatřeny zasvěcenými poznámkami a komentáři a uvedeny do souvislosti se zbytkem Lovecraftovy tvorby. Výsledkem je dvousvazkový soubor, jenž jistě potěší všechny příznivce tohoto klíčového představitele moderního hororu. Patrně nejslavnějším textem tohoto prvního svazku je novela „Pod pyramidami“, kterou Lovecraft napsal pro iluzionistu Harryho Houdiniho. Neméně proslulá, byť poněkud neblaze, je morbidní povídka „Milovaní mrtví“. A v povídce „Yigova kletba“ se poprvé objevuje hadí božstvo Yig, které figuruje v dalších Lovecraftových revizích a proniklo i do jeho autorské tvorby a děl jeho četných následovníků.... celý text
Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: 2020 , ArgoOriginální název:
The Crawling Chaos and Others: The Annotated Revisions and Collaborations of H.P. Lovecraft, Volume 1, 2011
více info...
Přidat komentář
Po prvních povídkách jsem si chtěl nafackovat, že jsem se nechal takhle nalákat na mistrovo jméno a koupil zajíce v pytli. Pak se naštěstí úroveň zdvihla, nejlepší povídky zmiňují už komentáře přede mnou.
Lovecraftův tón je přítomný ve všech povídkách, což je plus, ale povídky samotné dosahují různé kvality. Některé by dokonale zapadly do jeho dalších děl (kupříkladu Pahorek je takovou demoverzí V horách šílenství), jiné jsou tak slabé, že naprosto neuvíznou v paměti (Zelená louka - o čem vůbec byla?).
Celkově jako doplnění Lovecraftových děl - proč ne. Nicméně kdybych sbírku nečetl, nijak ošizen bych nebyl.
Kniha různorodých povídek, na nichž HPL spolupracoval s různými autory, ze kterých více či méně čtenář ucítí Lovecraftův otisk. Některé příběhy mě docela nudily jako např. Zelená louka a Poezie a Bohové, ale většina povídek byla zajímavá a některé se mi líbily moc. Prvenství za mě má určitě Yigova kletba - možná to souvisí s mou fobií z hadů :-) Výborné jsou také Dvě černé lahve, Hrůza na Martinově pláži, Požírač duchů, Popel, Elektrický popravčí, Poslední test. K velmi zajímavým náleží Pod pyramidami a Pahorek - to už je spíše novela. Sbírka povídek Hemživý chaos je další povinnou četbou pro fanouška HPL a jeho monstrózního světa .
Tahle hororová sbírka povídek je zvláštní kolaborací H. P. Lovecrafta s jinými autory. V některých vystupuje temný hadí bůh Yig a další makabrózní božstva Lovecraftova hrůzného pantheonu. Za nejlepší považuji medicínskou povídku Poslední test a za zmínku ještě stojí povídka Pahorek, v které je popsána jedna zapomenutá podzemní civilizace. Sbírka nedosahuje kvality samostatných prací tohoto kultovního autora, ale za přečtení stojí.
Pred "Hemživým chaosom" som čítal "Čierne krídla Cthulhu, zv. 4" a musím povedať, že príbehy spred storočia majú viac sily a hodnoty, než terajší moderný hnoj zhmotnený v Joshiho čiernych krídlach.
Síce je "Hemživý chaos" iba súborom poviedok, kde Lovecraft pomáhal, opravoval či písal pre iných, tak napriek tomu ide o typicky lovecraftovské diela, ktoré sú také aké mám rád. Určite po týchto príbehoch siahnite. Stoja za to.
Asi po dvou měsících postupného pročítání povídek napřeskáčku, utěšujíc se, že příští už bude poutavější a více v duchu Lovecraftových mýtů, jsem to vzdal a knihu odložil do knihovny, s tím, že poslední tři povídky už nedám. Bylo to únavné čtení, po pravdě řečeno. Vyzdvihl bych snad Pahorek, vzdáleně připomínající Hory Šílenství, mytologický příběh Pod pyramidami a v duchu Peoa napsané Dvě černé lahve. Jinak mohu-li mluvit za sebe; tahle "honba" za vším, co kdy Lovecraft napsal, nebo kdokoliv z okruhu jeho literárních přátel, není mnohdy nic jiného, než pokus vytěžit ještě aspoň jeden valounek z dávno vyčerpaného zlatého dolu.
Lovecraft - nelovecraft:-) Jak už to u povídkových sbírek bývá, kvalita povídek je velmi proměnlivá. To platí i pro samotného mistra L a jeho vlastní sbírku. A zde máme navíc povídky které mistr L pouze upravoval či různě doplňoval a přepisoval. A je velice dobře, že v mnoha případech přepisoval opravdu dost. Vlastně se dá cimrmanovsky říci, že po několika drobných úpravách to je úplně jiná povídka. Jak asi správně tušíte, nejlepší jsou ty povídky ve kterých dominuje lovecraftovský mýtus a jeho typické odkazy ne různě ohavnosti, prastaré tvory a hrůzu která číhá ať už v moři, podzemí či ve vesmíru. Mezi nejlepší z celé knihy se tak rozhodně řadí Yigova kletba, velmi dlouhý ale hutný Pahorek kde si opravdu užijete velkolepý výlet mezi prastaré. Solidní je ale i Hrůza na Martinově pláži nebo Pod pyramidami. O tom, jak mistrova fantazie dokáže oživit i prachbídnou povídku ostatně svědčí pár povídek které jsou v závěru uvedeny pro příklad bez mistrova zásahu a můžete je tak porovnat s verzemi v knize. Ten rozdíl je doslova propastný. Co musím ještě ocenit je velice hezké zpracování celé knihy. Pro fanoušky pana L je to rozhodně povinnost ale nečekejte nic extra.
Těžko hodnotit. Povídky jsou totiž naprosto rozdílné kvality. Tak např. povídky: Zelená louka, Poezie a bohové a titulní Hemživý chaos, jsou naprosto podprůměrné a málem by každého čtenáře od pokračování odradily! Naštěstí se situace brzo láme a Hluchý, němý a slepý čí Pod pyramidami už tak alespoň trochu připomínají milovníkům horroru, proč si tento svazek koupili! Vyjímečné jsou poté povídky Yigova kletba a Pahorek. Ta první jako by některým povídkám z pera HPL rovnou vypadla a ta druhá už je čitelný opis ze Stínu z hlubin času. Zbytek povídek je spíš takový průměr. Pevně věřím, že se 2. svazek v tomto ohledu polepší a budu moci jít s hodnocením i výš!
Tato kniha ve mně zanechala poměrně rozporuplné, ale ve výsledku poměrně pozitivní pocity. Byť jde o spolupráce, ruka páně Lovecraftova je ve výsledných produktech hodně znát. Nejvíce mě oslovily povídky, jež vzešly ze spolupráce s Cliffordem Martinem Eddym Jr. a pak povídka "Na Martinově pláži". To, jak dobrý byl Lovecraft vypravěč, však paradoxně nejlépe vynikne v úplném závěru, kde jsou v sekci "Dodatky" uvedena původní znění tří z povídek bez zásahu HPL. Kvalitativní sešup v dodatkových povídkách je tak propastný, že jejich čtení je docela martyrium.
Povídky v této knize, kterým HPL prováděl revizi a upravoval je, se svou kvalitou velmi liší. Po přečtení prvních třech jsem myslel, že knihu okamžitě odložím, ale následně kniha dostala grády a povídku pahorek jsem si opravdu užíval.
Doporučuji milovníkům makabrózního hororu.
Tato povídková kniha obsahuje díla začínajících autorů, kterým HPL dělal revizi či přepisoval/upravoval jejich díla.
Kvalita jednotlivých povídek je různá, některé jsou úplně mimo a některé jsou čistě lovecraftovské.
Za mě nejlepší povídky byly tyto:
Hrůza na Martinově pláži - velmi dobře působící ukázka hrůzy z neznámého nacházející se v moři.
Popel - povídka, která může působit podobně jako třeba Reanimator či Z neznámého světa, v hlavních rolí máme vědce
Yigova kletba - nejlepší věc této knihy, kde máme krásně nastíněn lovecraftovský hnus, který tak milujeme
Elektrický popravčí - povídka o tom, jak se cesta vlakem může zkomplikovat.
Pahorek - nejrozsáhlejší povídka, taková parafráze na V horách šílenství.
Tuto povídkovou knihu hodnotím 70%
Je to HPL a přece není. Z uvedených spoluprací evidentně velmi záleží na kvalitách revidovaných děl. A sem tam donutily Lovecrafta k jemu netypickým krokům - světe div se, ale občas tu najdeme i akci nebo dokonce ženskou postavu, která není záporná! Obzvláště drsně působí srovnání mezi povídkami v dodatcích, kde kvalitativní propast mezi originálem a revizí může posoudit sám čtenář. Osobně považuji za nejlepší ty spolupráce, pod kterými byla podepsaná Zealia Bishopová, jejíž podíl však patrně nebyl velký, protože bez tohoto vědomí, bych povídky Yigova kletba a Pahorek považoval za čistě Lovecraftovské.
Trocha iný HPL, než na akého som bol doteraz zvyknutý. Fakt, že bol iba spoluautor a revidoval texty urobil svoje.
Kvalita poviedok bola rôzna, no až na výnimky si udržiavala určitý štandard. V niektorých bolo zásah HPL cítiť menej, v iných dosť výrazne. Napriek všetkému sa zbierka čítala dobre, hoci s poslednou, možno najdlhšou poviedkou som dosť bojoval a na konci som mal nervy nadranc.
Potešili dobre spracované poznámky k jednotlivým poviedkam, ilustrácie a pár poviedok v pôvodnej verzii v Dodatku. Niekto sa tu s knihou fakt vyhral.
Iä! Shub-Niggurath!
Tak tejto knihe bolo venované naozaj veľa lásky a úsilia. A nemyslím teraz iba Joshiho, ktorý "zákazkové" Lovecraftove práce vypátral, skompletizoval a doplnil o vyčerpávajúce množstvo poznámok a vysvetliviek, ale aj české Argo, ktoré sa krásne pohralo s vizuálnym a technickým spracovaním.
Kvalitatívne poviedky, azda na pár výnimiek, nedosahujú kvalít Lovecraftových vlastných prác a výber docenia iba čitatelia, ktorí ho majú načítaného a ktorých jeho tvorba baví. A teda hodnotenie patrí knihe hlavne ako výnimočnému produktu autorského a vydavateľského úsilia.
Ak však máte správnu krvnú skupinu, táto infúzia vám bez debaty dodá ďalšiu dávku kozmickej hrôzy, strnulého slohu a hrdinov, ktorí napriek všetkým predpokladom zdravého rozumu a logiky zostupujú do zapovedaných miest a hĺbok, kde ich čaká iba šialenstvo, des a nekončiaca agónia.
Súhlasím s názorom, že Hemživý chaos by rozhodne nemal slúžiť ako vstupná brána do Lovecraftovej literárnej tvorby, na to existuje fantastická zbierka jeho diel počínajúc u nás Hrobkou. Ostrieľaný fanúšik tu však utíši svoj hlad po kozmickom horore, pretože aj keď sa nejedná o čistokrvnú lovecraftovskú prózu, takmer každá poviedka zachováva gro toho, čím sa autor tak preslávil - opustení ľudia zažívajúci nevysloviteľné hrôzy, prastaré rituály, zabudnuté mestá, šialení fanatici či tajomné božstvá. Srdce mi plesá a neviem sa dočkať druhej časti zbierky.
Pro fanoušky H. P. Lovecrafta se jistojistě jedná o povinnou četbu a krásné doplnění sbírky povídek, které u nás (krom dvou) ještě nevyšly. Ačkoliv zde HPL "hrál druhé housle" a v erudovaném úvodu vše S. T. Joshi uvadí na pravou míru, jak to s autorstvím bylo, tak je z knihy hodně znát typicky šroubovitý Lovecraftův sloh, obraty a příběhové prvky. Ovšem máme zde také nemálo ženských postav (!!!) a dokonce romantickou zápletku! Kupodivu klišé typu "ta hrůza se nedala ani popsat" je zde poskrovnu. Co mě ale do očí tlouklo nejvíc bylo spojení "s to", které je zde v podobné míře jako Lovecraftovo "nepopsatelno", ale nechci být za škarohlída a krásný překlad hanit. Vedle toho musím vyzdvihnout stylovou obálku a atmosféricky laděné ilustrace, které se povedly na výbornou! Nicméně na univerzum z pověstného Cthulhu mýtu také dojde, ale ne v takové míře, jak by někdo očekával - dočkáte se ho až u posledních kousků. Co se týká kvality, tak se bude možná pro někoho jednat o ryze subjektivní záležitost. Mně se kupříkladu líbila zhruba jen polovina a ta druhá byla trošku "prokousávačka" - bohužel zrovna ty delší příběhy. Zbylé tři povídky v dodatcích, u kterých se nedá říct, že by byly ovlivněné větším zásahem HPL, jsou spíše takovou zajímavostí navíc. Přičemž dvě z nich jsou v původním znění a je pozoruhodné je porovnat s těmi na kterých má HPL spolupodíl. A je to sakra znát, protože ono přetvoření je místy markantní. Třeba povídku "Elektrický popravčí" HPL pozvedl na takovou úroveň, že v tomto souboru patří dle mě k těm lepším a nejnapínavějším. Závěrečné Joshiho poznámky ke každé z povídek jsou opravdovou třešničkou na dortu, protože prozrazují nejenom pozadí vzniku, ale také spoustu vysvětlivek ke slovům v textu. Jedinná nevýhoda knihy je, že určitě není vhodným startem pro seznámení se spisovatelovou tvorbou anebo lidem nezasvěceným do tvorby HPL možná nic neřekne. Každopádně za mě spokojenost a na druhý stejně laděný svazek "Smyčka medúzy a další příběhy" se těším jako malej Jarda!
Část díla
Automatický popravčí
1891
Dvě černé láhve
1927
Elektrický popravčí
1930
Hemživý chaos
1921
Hluchý, němý a slepý
1925
Ze začátku jsem se trošku hrozil, kde že vlastně je ten Lovecraft. Naštěstí se jeho vliv a styl začal postupně prokousávat na povrch a velká většina povídek byla zábavná. Za sebe musím vyzdvihnout alespoň tři z nich. Yigova kletba, která sice co do objemu nebyla obsáhlá, ale hezky tu byl nastíněn strach původních obyvatel z Hadího boha. Poslední test, ze kterého po srovnání s původní verzí (Oběť vědě) dýchaly Lovecraftovi úpravy textu. No a nakonec samozřejmě Pahorek s nepřeberným množstvím odkazů na Lovecraftův mýtus a návštěvou podzemního světa.