Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota
Agatha Christie
Hercule Poirot série
< 25. díl >
Dvanáct kratších detektivních příběhů Hercula Poirota na motivy úkolů bájného antického Herkula. Hercula Poirota navštěvuje v jeho bytě oxfordský profesor Burton. Baví se spolu o Poirotově křestním jménu a dostanou se rovněž k antice – herkulovským úkolům. Belgický detektiv se druhý den pustí do studia materiálů na téma Herkules a rozhodne se, že už vyřeší jen dvanáct případů (jak se plete…); takové, které se nějakým způsobem budou podobat herkulovským úkolům.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Povídky
Vydáno: 2006 , Knižní klubOriginální název:
Labours of Hercules, 1947
více info...
Přidat komentář
Audiokniha načtená Ladislavem Frejem. Uspokojivé. I když Poirota mám raději na větší ploše.
Dvanáct povídek různé kvality i zajímavosti. Bohužel musím přiznat, že většina mě moc nebavila. Pro objektivitu dávám 3*, zřejmě to bylo spíš mým rozpoložením než samotnými texty.
Sbírka povídek snad s trochu kolísající úrovní. Vcelku ale velmi dobré čtení.
Velmi uspokojivé.
Přiznám se, že jsem nějak netušila, co přesně od tohoto díla mohu očekávat. A nakonec se z toho vyklubal soubor 12 povídek, které mne dost bavily. Některé povídky zaujaly více, některé méně, proto nehodnotím plným počtem. Ale i přesto je mé nadšení velké.
Co se mi líbilo, byl fakt, že i na malém prostoru umí autorka vykreslit zajímavý příběh, vymyslet zajímavou zápletku a uspokojivé vysvětlení. Dobře tu je vidět to, jak byla v době vydání již autorka skvěle vypsaná a na malém prostoru povídek toho uměla předat hodně. Plnohodnotné detektivní případy se vším všudy tak, jak to u ní máme rádi.
Za sebe rozhodně doporučuju. Tohle je určitě jedna z těch výrazných a hlavně povedených knih od autorky.
Měla jsem audioknihu, čte ji pan Frej a úžasně si s textem vyhrál. Povídky jsou dobré, je v nich spousta jemného humoru, prostě příjemné čtení / poslech.
Za mě byly tyhle povídky příjemné zpestření tvorby Agathy. Všechny se mi líbily. Měli skvělou zápletku. Četlo se to se to hezky a rychle.
Poirotovske jednohubky, niektore mierne infantilne, povacsine najvacsi detektiv vsetkych cias nemusi velmi namahat svoje male sive mozgove bunky....nedoporucujem pre tych, ktori s Herculom zacinaju
Z příběhů Hercula Poirota, které mám ráda všechny, je tenhle formát kratších povídek v jednom svazku můj nejmíň oblíbenej. Myslím, že genialitou by se mělo šetřit, aby nezevšedněla. A když nám ji Hercule předvede hned dvanáctkrát rychle za sebou, maličko všední. Oceňuju ale herkulovskou tematiku, která mi připomněla, že jsem od školy zapomněla snad celou antickou mytologii, a vyvolala ve mně chuť si tuhle mezeru doplnit, ať už knížkama, nebo cestováním, nejlépe obojím. Dozvídáme se tu taky poprvé, že Poirot měl bratra Achillea, ale že už je to dávno. Škoda že je ohledně své rodiny tak skoupej na slovo, ale třeba ještě v dalších knihách padne nějaká zmínka. Jo a taky se tu slavnému detektivovi zapalujou lýtka, když se znovu setká s hraběnkou Rosakoffovou, která je elegantní i při zločinné činnosti. A když je někdo elegantní, to Poirot umí ocenit. Jednotlivé případy byly na Herkulovy úkoly někdy docela našroubované, ale co, já jsem si čtení opět užila.
(SPOILER) Tohle bylo moc fajn, hezké oživení od knih, která obsahuje jen jeden příběh :-) Bylo super, že se objevila hraběnka Rossakoffová
Kratší příběhy, které potěší jenže na samotné delší novely nedosáhnou. I tak jsem je ale přelouskala s chutí.
Jak už tou povídek bývá. Většina výborná a zbytek méně zajímavých. Vyslechla jsem audio, takže kniha pěkně odsýpala.
Z pohledu detektivek Chrise Cartera nebo Angely Marsons působí tato kniha mile naivně, což je ale zároveň i osvěžující. Obávám se, že v dnešní době by Hercule Poirot nemusel přežít ani svůj první případ.
Plusem této knihy je také číslovka 12. My, co si po obědě nedáváme čaj s mlékem, máme tuto číslovku v oblibě.
Fakt dost dobrý! I ta kniha.
Líbily se mi všechny povídky, Hercula Poirota mám rád, je to fakt skvělý detektiv! :) Kniha je vynikající, jako všechny od paní Agathy :))).
Vcelku nenáročné "letní čtení". Povídkový formát činí z příběhů u Agathy Christie jindy neuvěřitelně složitých a nepřehledných příběhy poměrně prosté a založené zpravidla na jednom jediném nápadu. Celek díky tomu začíná v mnohém silně připomínat například detektivní povídky G. K. Chestertona... Celkový dojem 70%
Štítky knihy
detektivní a krimi romány anglická literatura řecká mytologie Hercule Poirot
Část díla
- Augiášův chlév / Augiášov chliev 1947
- Diomedovi koně / Diomedove kone 1947
- Erymanthský kanec 1947
- Géryonovo stádo 1947
- Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota – Jak se to všechno seběhlo 1947
Autorovy další knížky
2017 | Deset malých černoušků |
2003 | Vražda v Orient-expresu |
2004 | Smrt na Nilu |
2001 | Záhada na zámku Styles |
2016 | Neočekávaný host |
Vždy jsem dávala přednost slečně Marplové, tomu malému ješitovi s šedými buňkami jsem přišla na chuť až časem. Jeho příběhy mě baví, ale z těchto povídek jsem na rozpacích. Jakoby paní Christie měla v šuplíku poznamenané nápady na různé zápletky, které odložila jako slepé uličky, nebo příliš hloupé. Ale nakonec se je rozhodla použít v tomhle zhuštěném dílku. Svému melodramatickému založení dala neomezenou volnost. Dvojí tváře, převleky, drogy, osudová setkání (když není Poirota jak do příběhu namontovat, jako deus ex machina vyleze prostě ze křoví...) toho všeho je tam přehoušel. Některé pointy byly hodně přitažené za Poirotův knír. Ale ke kafi dobrý.