Zlatá brána otevřená
Agatha Christie
Hercule Poirot série
< 29. díl >
Propuknutí kleptomanie ve studentské ubytovně není zrovna druhem zločinu, který by obvykle burcoval Poirotovu pozornost. Seznam ukradených a zničených předmětů, mezi nimiž byl stetoskop, staré flanelové kalhoty či bonboniéra, však detektivův zájem probudil, a tak si mohl Hercule Poirot poblahopřát..
Přidat komentář
V tomto príbehu sa H.P. objavuje menej. Ale aj tak je to ďalší zaujímavý, zamotaný, oddychový príbeh.
(SPOILER)
Opravdu zajímavý případ, který je vlastně docela krutý. Někdy se prostě dítě "nepovede".
A máme důkaz, že i slečna Lemonová je člověk a ne robot.
Na scénu vstupuje praktická a výkonná slečna Lemonová, díky které je Poirot vtažen do pátrání v penzionu, kde je ubytována skupina studentů. Tentokrát se šedé buňky mozkové pořádně zapotí, protože bude třeba vyšetřit jednu domnělou sebevraždu, několik vražd, podivné krádeže, pašování i nelegální obchod. Ještě že je Poirot tak geniální, protože tentokrát je to pořádný propletenec.
takový průměr od Agathy, což ovšem nemění nic na faktu, že jsem samozřejmě vůbec netušila, jak to dopadne :-)
Detektivka Agathy Christie odehrávající se v padesátých letech už pro mě nemá takové kouzlo, jako ty dřívější. Neumím přesně říct, proč mě autorčiny knížky napsané v pozdějším věku už tolik neokouzlují, snad jsou moc konverzační, méně napětí, humor je už taky někdy na hraně, tady navíc chybí i to žádoucí napětí mezi geniálním Poirotem a méně důvtipnou policií.
Závěr to nicméně poněkud napravil, Poirotovy šedé buňky opět zafungovaly bezchybně, zápletka nakonec typicky agathovská s lehce přepálenou pointou - ale to mi nevadí, tak to je u téhle autorky vždycky, to přece čekáme, že...
Ale málo platné, s ohledem na jiná autorčina díla tady musím přece jen s hodnocením o něco dolů, tak na tři plus.
*
"Ovšemže láska musí existovat, mladí lidé musí utvořit páry, ale on, Poirot, už má tohle všechno chválabohu za sebou."
-----------------
Film s Davidem Suchetem ale vrátil příběhu ten pravý agathovský šmrnc. Napětí, zápletka dobře vygradovaná, navíc oproti předloze baví osvědčený inspektor Japp. A hlavně, návrat do meziválečného období, které - aspoň pro mě - detektivkám Agathy Christie tak sluší...
Překvapilo mne, jak z banálních věcí dokázala A.Ch. udělat závažnou detektivku, moc hezky to propletla.
Po celou dobu jsem neměla potuchu o co tam kráčí natož abych pak odhadla, kdo je vrahem.
A na víc se mi tahle detektivka četla rychle. Moc se mi líbila tahle knížka.
Poněkud neobvyklé prostředí i námět, celý příběh bych zařadil spíše mezi autorčiny slabší, moc mne to nezaujalo a dočetl jsem to spíše z "povinnosti". To, že tento příběh hodnotím čtyřmi hvězdami, pramení spíše z úcty k autorce, příběh sám je tak maximálně na tři hvězdy a nepatří k těm, k nimž bych se někdy vracel.
Z môjho pohľadu otrlého čitateľa nielen detektívok nemôžem hodnotiť knihu ako super len preto, lebo pochádza z písacieho stroja tety Agathy. V rámci jej príbehov s malým Belgičanom ide o priemer a v rámci detektívok vo všeobecnosti, je to mierny podpriemer. Jediné čím trochu vybočuje z rady je prostredie študentského penziónu, v ktorom sa príbeh a potažmo aj zločin odohráva. Okrem toho je v knihe priveľa ľudí (čo u Christie nebýva zvykom) a asi po prvýkrát ma nebavilo sledovať kto je kto a hľadať náznaky a "riešiť" zločin, vodítka mi chýbali. Takisto mi nesadlo, že príbeh s Herculom nebol príbehom s Herculom, ten tu hral jednoznačne druhé husle. A posledné, čo by som zmienil je to, že pani spisovateľka excelovala s osobnými motívmi, ale zločinecké (pašovanie a podobne) jej nešli. V každom prípade som rád, že som si dvadsiaty deviaty príbeh s H.P. prečítal, ale nepotešil ma. Prekombinované, strohé a aj nudné, záver odbitý.
Už ani nevím, co bych měl pořád ke knihám od paní Agathy psát. Všechny jsou skvělé a čtou se jedním dechem :))).
Kniha je výborná, jako je u této paní spisovatelky obvyklé. Nejde přestat číst, dokud není konec.
Hodnotím v rámci knih od A. Christie. Řekl bych, že tato kniha patří mezi autorčin průměr; četl jsem od ní i lepší příběhy. Přesto však je něčím zajímavá - prostředím, kde se zločin odehrává. Jelikož mám Anglii rád, tak jsem si užíval popisy nejen prostředí ubytovny a okolí, ale také smýšlení lidí. Příběh vraždy mě až zase tak neohromil, přesto věřím, že se najdou čtenáři, které tato detektivka osloví. Rád jsem si znovu rozšířil obzory ohledně tvorby této autorky.
V této knize se seznamujeme se sestrou slečny Lemonové, o jejíž existenci neměl tušení ani sám Hercule Poirot ;-). Ale to je teprve začátek poměrně spletitého případu, ve kterém se vydáme do zajímavého prostředí studentů všech národností. Před časem jsem shlédla i filmovou verzi a podle mého názoru je stejně zdařilá jako kniha. Jak bývá u autorky obvyklé, podezřelých je celá řada, a i když případ začne celkem nevinně, po příchodu Poirota na scénu se rozjede na plné obrátky, včetně několika vražd. Naštěstí zde nevyšetřuje jen policie, jinak si totiž nejsem jistá, zda by bez Poirota a jeho vydatného přispění k odhalení pachatele vůbec došlo :-).
Knihu jsem poprvé četl v češtině a později i v anglickém originálu. Zajímavá zápletka ze studentského prostředí, Hercule Poirot ve své obvyklé výtečné formě.
Štítky knihy
kleptomanie detektivky podle říkanek internátní škola
Autorovy další knížky
2017 | Deset malých černoušků |
2003 | Vražda v Orient-expresu |
2004 | Smrt na Nilu |
2001 | Záhada na zámku Styles |
2016 | Neočekávaný host |
Tentokrát mezi studenty a fetem. A slečna Lemonová může za všechno. :-)