Heydrich, Geli a Eva
Jan Minář
18. září 1931 byla v Mnichově nalezena v kaluži krve mrtvá třiadvacetiletá Angela „Geli“ Raubalová. Oficiální závěr vyšetřování zněl – sebevražda. Na Štědrý den roku 1937 na Šumavě havarovalo nárazem do svahu Huťské hory dopravní letadlo společnosti Air France. Všichni na palubě zahynuli. Jak spolu souvisejí tyto dvě události? Mrtvá dívka byla neteř Adolfa Hitlera, o níž se šířily fámy, že byla něco více než jen jeho příbuzná. Letadlo – příčina havárie nebyla dodnes plně objasněna – mělo přepravovat kompromitující materiál na nacistického vůdce o jeho podílu na Angelině smrti.... celý text
Přidat komentář
Velice čtivě popsané známé historické události. Dvojí dějová rovina byla na začátku knihy méně jasná, ale po několika stránkách bylo jasné, který děj právě čtu. Jediné, co mě zklamalo bylo málo “Geli a Evy” - podle názvu jsem čekala více informací a děje, který se daný dámám bude věnovat.
Podle názvu knihy jsem čekala trochu víc, ale i tak detektivní příběh byl velmi zajímavý. Taková krásná, oddechová, průměrná knížka.
Rafinovaný název knihy mě nalákal, očekával jsem novinky z fašistické historie a nějakou lepší detektivní zápletku. Oboje tam je, ale bohužel oboje jen tak okrajově - napůl. Víc než průměr to není.
Na jedné konspirační teorii se autor snažil ukázat méně známé vztahy ve špičce NSDAP před 2. světovou válkou. Nevím, něco na tom může i být, to už asi dnes nikdo neprokáže, ale očekával jsem bohužel něco více ať už po literární nebo věcné stránce. Kniha se ale může líbit jak hledačům konspiračních teorií tak možná i znalcům fašistické minulosti Německa. Docela bych rád slyšel jejich názor.
Vzhledem k zajimavemu tematu jsem cekala mnohem vice. Neurazi, nenadchne, docetla jsem, ale znovu se k ni rozhodne nikdy nevratim.
Bohužel musím říct, že mě to nějak nevtáhlo do děje. Často jsem měla pocit, že čtu nějakou učebnici nebo seminárku. Pár věcí k zamyšlení, ale vzhledem k tématu jsem proste čekala víc.
Siahol som po tejto knihe v podstate naslepo, zaujal ma názov a téma. Špionážny román, vraj. Môže byť. Vychádza sa zo skutočnosti, pridávajú sa dohady, domnienky a možnosti. Vystupuje tu Heydrich, Himmler, Hitler, síce ten len nepriamo, hm...a iní...Napriek tomu celkom zaujímavé čítanie.
Slušně vyfabulovaná konspirační teorie postavená na více i méně známých faktech o vztazích mezi nacistickými pohlaváry sice přináší pár nových námětů k zamyšlení, jaká mohla být skutečnost, ale jinak to žádný trhák není. Za nejhodnotnější označil autorovo shrnutí informací v závěru, kde uvádí z jakých podkladů a úvah ve své knize vycházel.