Hippokratův slib
Ludvík Souček
Kniha přináší soubor patnácti Součkových sci-fi povídek. Autor se zde opět projevuje jako mistr svého žánru, protože všechny povídky, které se v tomto výboru objevují, mají napínavý děj, přesně tak, jak se ve sci-fi sluší a patří, jsou prodchnuté atmosférou záhady a pravým součkovským vtipem.... celý text
Přidat komentář
Knížka mě vrátila o mnoho let zpátky, k "poctivé sci-fi" , která je plná fantazie, ale není to fantasy :-) Moc se mi líbily zejména povídky Zájem Galaxie, Služební cesta a Bílý na tahu.
Velmi povedená sbírka povídek. Za nejlepší považuji tuto trojici: Modrý oříšek, který pochází z cyklu příběhů klubu Bratrů černé planety, dále Cesta domů, která je bradburyovsky nostalgická a Stejně mám tyhle šutráky nejradši, která je moje nejoblíbenější. Knihu doporučuji všem fanouškům tvorby Ludvíka Součka.
Průřez povídkovou tvorbou pana Součka. Líbí se mi jeho styl vypravování, takový odlehčený, humorný, čtivý. Také náměty mě občas překvapily. Celkově mě to ale úplně nenadchlo.
Pise sa rok cca 85-6. Toto bola prva kniha LS ktora sa mi dostala do ruky. Precital som cez prazdniny na uprsanej chate a myslim ze kniha moj literarny vkus formovala na dlhe roky dopredu. Ked na prazdninach prsi, ste radi ze ste sa po ceste zastavili v knihkupectve v nedalekom mestecku. Odvtedy na Soucka uz nedam dopustit a uz som potom zhanal Vtakov, Blaznov, Tusenia, Pripad jantarovej komnaty a tak dalej. V casoch ked nas nutili citat Sama Chalupku, Mnacka, Jana Smreka, fantastika mi otvorila okna do ineho sveta. Ludvikove ine svety v poviedkach k nam prichadzaju v takych beznych situaciach, ktore sa mozu stat aj vam. A to ma ocarilo. Moja policka sa zacinala zaplnat "dospelackymi knihami"!
Nevážně i vážně, ale vždy s nadhledem a nadsázkou. Tak by se dala nejvýstižněji charakterizovat sbírka vědecko-fantastických povídek Ludvíka Součka, nazvaná Hippokratův slib. Tématem je nejčastěji otázka, zda jsou lidé ve vesmíru sami a zda Zemi navštívili mimozemšťané (Bubáci v Deception Bay, Modrý oříšek, Mimořádné znalosti, Železo přichází z hvězd, Zájem Galaxie…). Samozřejmě se objevuje i cestování časem (Jak to vlastně bylo s Odysseem, Služební cesta), biologické ohrožení (Hippokratův slib) nebo klasická space-opera (Válec, Cesta domů). Ve všech se autor snaží přetavit racionalitu vědeckého poznání v napínavý dobrodružný příběh, jemuž do vínku dá inteligentní zápletku. Z povídek zde uveřejněných nejvíce oceňují Cestu domů, Bílý na tahu a Bubáci v Deception Bay.
Část díla
Bílý na tahu
Bubáci v Deception Bay
1969
Cesta domů
Hippokratův slib
Jak to vlastně bylo s Odysseem
Autorovy další knížky
1979 | Tušení stínu |
1980 | Tušení souvislosti |
1964 | Cesta slepých ptáků |
1983 | Bohové Atlantidy |
1970 | Případ jantarové komnaty |
Spousta zajímavých povídek, u některých se dala pointa vytušit a tak mě naštval jen závěr povídky "Pan kolega".