Hipster s andělskou hlavou
Jack Kerouac , Steve Turner
Stejně jako film padesátých let měl svého Jamese Deana a Marlona Branda a populární hudba Elvise Presleyho, měla americká próza onoho období Jacka Kerouaka. Kerouac nebyl nejvlivnějším autorem své doby a rozhodně nepatřil mezi spisovatele těšící se mimořádné úctě literárních kritiků, ale nikdo jiný nevyjádřil tak přesně vzbouřenou náladu neklidné generace, kterou zastihly na jedné straně studenoválečnické hodnoty éry prezidenta Eisenhowera a na straně druhé úsvit věku Vodnáře. Jack Kerouac byl otcem beatnické generace a tvůrcem stylu „spontánní bopové prózy", literárně vyjadřujícího rify a improvizační techniky vynikajících jazzových hráčů, jako byli Charlie Parker a Lester Young. Steve Turner v Hipsterovi s andělskou hlavou studuje život a dílo člověka, jemuž se dostalo označení vůdce antikulturní revoluce padesátých let, a nalézá důvody, proč jsou Kerouakovy jedinečné prózy a jeho věčné hledání blíže nespecifikované pravdy neustálou inspirací minulým i dnešním generacím mladých lidí.... celý text
Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: 2006 , JotaOriginální název:
Angelheaded Hipster, 1996
více info...
Přidat komentář
Skvělé. Knížku 'Na cestě' jsem si minulý rok oblíbila a letos se ji chystám číst v originále.
Jack Kerouac, Neal Cassady, Allen Ginsberg ad. to je prostě Beat Generation. Jejich díla jsou tak zvučná, rytmická, a volná. --
https://www.youtube.com/watch?v=3LLpNKo09Xk -- No nezní to nádherně...
Na knížce taktéž velmi oceňuji její obrovské množství fotografií - snad co stránka to fotografie.
P.S. Letos to bylo 100 let od narození Jacka Kerouaca ala Sala Paradise.
Od Kerouaca jsem zatím nic četl, ale chystám se právě začít - nicméně předtím jsem si řekl, že by nebylo na škodu autora poznat, aby člověk věděl, kdo to vlastně byl (zpravidla to bývá obráceně, něco se přečte, líbí se to a pak se teprve pídí po tom, co za persónu byl tvůrce ). Krátce k hodnocení knihy: Stručná, přehledná, plná fotografického materiálu a graficky velmi zdařilá. K osobě samotného Jacka Kerouacka - cítím spíš antipatii. Pro feťáky, alkoholiky a homosexuální orgie opravdu pochopení nemám. Rebelský přístup k životu a společnosti blízký mému přesvědčení vypadá trochu jinak. Každopádně i tak jsem odhodlán pustit se do Dharmových tuláků a Na cestě. Uvidíme, zda mě osloví alespoň autorova tvorba, když jeho osobnost ve mě takto zprostředkovaně budí spíše odpor.
chcete niečo vedieť o hipsteroch? nie o tých nakašírovaných panákoch v značkových oblekoch a nagelovaných bradách, čo sa boja smrdieť a najviac na svete ich zaujíma, či sú dosť trendy, ale o tých originálnych, vo vyšmajdaných bagančoch, starých menšestrákoch a prepotených flanelkách... tak čítajte. a pomaly sa "prečítate až k beat generation.
Osobne bola pre mňa knižka nedotiahnutá, trošku chaotická a obšírna. Škoda že u nás nieje z čoho vyberať, u životopiscov.
Jako velká obdivovatelka beat generation mohu za sebe říci, že jsem byla touhle knihou nadšena! Pěkně napsáno, žádné dlouhé okecávačky, doplněno dobovými fotografiemi. Za mě 5 hvězdiček a čestné místo v mé knihovně. :)
Kniha se dobře četla, vlastně jsem ji měla přečtenou za dva dny. Spousta fotografií doplňovala příjemný zážitek z četby knihy o jednom z nejzajímavějším lidí ve světě literatury - tedy alespoň pro mě.
Skvěle napsaná kniha o hnutí beatniku, generaci blaženosti, Kerouack je pokládán za jednoho z hlavních představitelů a za stěžejní a nejslavnější knihu je považována kniha Na cestě. V knize je popsán poutavě jeho bouřlivý a krátký život a jeho přátel , rodiny. Jeho dcera Jan Keroucková šla v otcových kolejích také byla ,, na cestě,, 2 roky před jeho smrtí v listopadu 1967 ho navštívila, když ji bylo 15 let, (od 12 let užívala heroin ,LSD) na drogy si vydělávala prostitucí) se svým přítelem se chystala do Mexika a byla těhotná. Kerouack propadl alkoholu, pil 1 litr whisky denně a mnoho piv a v roce 1967 zemřel na krvácení jícnových křečových žil (varixů) , na podobnou diagnozu zemřel i český básník Ivan Martin Jirous ,,Magor,, v listopadu 2011.Kniha se velmi dobře čte, nabitá informacemi, graficky na úrovni a skvělé dobové fotografie. Kerouacka jsem četl před 20 lety a rád se k němu po přečtení téhle skvělé knihy vrátím, zaujala mě kniha Dharmovi tuláci.