Trýzeň slávy
František Neužil
Historická trilogie česká série
1. díl >
V tomto historickém románu obrátil František Neužil pozornost k jednomu z nejzávažnějších údobí českého státu - ke konci dvanáctého a prvé polovině třináctého století. V té době, kdy bylo české království na pokraji záhuby, zaviněné vnitřními i zahraničními sváry, se diplomaticky ujímá vlády Přemysl Otakar I., s nezměrným úsilím konsolidovat poměry ve státě a vydobýt národu čestné místo v Evropě. Přibližně půl století trvalo panování Přemysla Otakara a bezmála stejnou dobu mu stála po boku ctižádostivá manželka Konstancie Uherská, která je hlavní hrdinkou tohoto dramatického románu. Konstancie však musí tvrdě bojovat o své postavení. Jí, Přemyslu Otakarovi i osudu českého státu zůstává stálá hrozba v zapuzené, stárnoucí první králově manželce Adlétě, která se nechce vzdát problematického práva na místo první ženy v českém království. Avšak také Konstancie musela ochutnat trpkost zapuzení, neboť Adléta za pomoci míšeňských bratří, za vrtkavého postoje Lateránu i za nelítostného soupeření římsko-německých vzdorokrálů, rozdmýchává stálé spory, aby získala zpět své postavení. I když se nakonec šťastná tvář přikloní ke Konstancii a k Přemyslu Otakarovi, který z bouřlivého vlnobití mocenských zápasů získává kořist nejcennější - zlatou bulu sicilskou pro zachování svébytnosti českého království, je jejich moc a sláva spíše trýzní než radostí. Královně Konstancii zůstal navíc smutný úděl vdovy. Román "Trýzeň slávy" je prvním svazkem triptychu o Přemyslovcích a třech královnách, o Konstancii, Kunhutě a o "Královně Elišce Rejčce", jejíž složitou životní cestu již čtenáři poznali ze stejnojmenného románu Františka Neužila.... celý text
Přidat komentář
Musím napsat, že ze začátku byla tato kniha s názvem Trýzeň slávy spíše mou trýzní. Strašně jsem se trápila stylem, jakým to bylo napsáno, dlouhé předlouhé popisné pasáže, spousta jmen, která si člověk ani nemusel pamatovat (postavy jen prošly a už nebyly zmíněny), spousta výrazů, které se dnes již nepoužívají, např. poceloval jí ruku. I přes toto všechno jsem knihu dočetla a jsem ráda. Autor dovedl vystihnout "boje" mezi dvěma královnami, kdy se člověk přiklání na stranu jedné, pak druhé, zlořečí králi. Nemyslím, že si jí kdy ještě přečtu, ale určitě stojí za to věnovat jí svůj čas.
Když jsem kdysi četl román poprvé, tak jsem ještě neznal dost dobře historii Přemyslovců, a proto mě román nadchnul. Doba Přemysla Otakara I. byla hodně bouřlivá a díky tomuto schopnému panovníkovi z ní české knížectví a později království vyšlo vítězně. Úsilí Přemysla Otakara o uznání českého státu bylo korunováno slavnou Zlatou bulou sicilskou.
Po letech jsem román četl podruhé a už mě tolik nezaujal, nicméně stále v mé knihovně patří k těm kvalitním historickým románům.
Tato kniha má pro mě i své další kouzlo, neboť je osobně podepsaná autorem - Františkem Neužilem.
Štítky knihy
Přemyslovci panovníci králové královny 12.-13. století Přemysl Otakar. I., 1155/1167-1230 historické romány české rományAutorovy další knížky
1968 | Královna Eliška Rejčka |
1973 | Ohnivá jeseň |
1972 | Trýzeň slávy |
1988 | Zlomená pečeť |
1991 | Bosý biskup z Libice |
Děj této knihy se odehrává na přelomu dvanáctého a třináctého století,kdy byli u vlády Přemyslovci.Sice jsem nejdříve četla Ohnivou jeseň,která se mi velmi líbila a proto jsem se vrátila k této triologii a přečetla i Trýzeň slávy.I v tomto díle se dozvíme spoustu zajímavostí z české historie. Již se těším na třetí díl,tentokrát by měl pokračovat na přelomu čtrnáctého století opět bojem o český trůn.