Historický atlas hub - Obrazy Františka Tyttla
Jaroslava Nesvadbová
https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87981/historicky-atlas-hub-87981.jpg
5
4
4
Plzeňský učitel, mykolog a malíř František Tyttl (28. 12. 1857-6. 6. 1943) vytvořil za svůj život úctyhodné dílo: namaloval více než 2500 obrazů 1500 druhů hub a přispěl tak k "velkému třesku" české mykologie v prvních desítiletích 20. století. Jeho malby, v tehdejší době výjimečné obsahem, rozsahem i zpracováním, byly sice několikrát vystaveny, s velikým ohlasem veřejnosti, zůstávaly však stále jen sbírkou, která je po většinu doby ukryta v depozitáři. Kniha přináší výběr jeho nejlepších maleb a splácí tak částečně náš dluh člověku, který byl významným kamenem v základech české mykologie i houbaření.... celý text
Přidat komentář
Knížku vybraných ilustrací lze považovat za bibliofilii, raritu. Nemykolog se při listování všemožnými choroši a hnojníky ztrácí, ale je odměněn i muchomůrkami a hříbky.
Ilustrace ocení asi především výtvarníci.
V úvodu je hezké motto ze stati J. Šidláka z Lidových novin (20. 7. 1941): "V houbařině vězí trochu svérázné turistiky a kapánek lovčích choutek, nicméně houbařská žeň
v našich představách s gastronomickými vidinami, neboť obyčejného sběratele ani nenapadne shromažďovati hřiby pro jiný účel než ryze žaludeční. (...) Tajuplný svět, do kterého nepronikneš rázem a lehce, svět příživnictva nebo sympatických konkubinátů. V hnilobném tlení lesa vyrůstá houba jako projev věčného koloběhu smrti a nového života."
V úvodu je medailon věnovaný Františku Tyttlovi, informaci o životě v Plzni kolem
r. 1900 a pohledy výtvarníků a mykologů na sběratelskou vášeň Františka Tyttla.
Zaujala mě informace, že F. Tyttl spolupracoval s vnukem Františka Ladislava Čelakovského (https://www.databazeknih.cz/zivotopis/ladislav-josef-celakovsky-54615).